piątek, 9 sierpnia 2019

Ogród japoński. Tworzenie, wybór roślin.

                                                                                                                                                                                             Ogród japoński, to miejsce bogate  w symbolikę, gdzie kamień jest stałością,wyspą; woda życiem, kamyki morzem, a wzniesienie, góra wiecznością. Wszystkie elementy w tej przestrzeni łączą się ze sobą, tworząc spójność. Zmieniające się pory roku,  odkrywają  potęgę roślin, ich kolory i kształty. Nie musimy, trzymać się rygorystycznych wzorców w tematyce tego stylu. Bez względu na to, jaką powierzchnią ogrodową dysponujemy, możemy stworzyć na niej swój zielony raj. 
                                                           Japanese garden.eng
Trendy w ogrodnictwie.
Ogród japoński 
Tworzenie, wybór roślin.

                                              Siła przyrody na ograniczonej powierzchni. Istotne jest ukrywanie pewnych rzeczy, wybór, co będzie odsłonięte, a co nie. Właśnie tak można urządzić niewielką przestrzeń, która nie jest tak oczywista i z każdą kolejną wizytą zaskakuje czymś nowym. A jednocześnie, chodzi tu o prosta kompozycję roślinną. Wykaz liczy ich 86 gatunkow, na bieżąco jest uzupełniany. W ogrodzie japońskim, używa się niewielu typów roślin. ('niewielu',
na przykład, w porównaniu z roślinnością w ogrodach prowadzonych w stylu angielskim). Dziś, spora grupa gatunków, zdobiących ogrody w Japonii, jest dostępna na naszym  ogrodniczym rynku, a co rzadsze rośliny do zbiorów kolekcjonerskich, (wkładając w to nieco wysiłku), możemy wypatrzeć w internecie. Także, mając materiał do pracy, pozostaje nam 'dogrzebać się ' do najbardziej twórczych pokładów  naszej kreatywności, przygotować na nieustającą naukę i poddać ufnie w 100% procesowi urzeczywistniania naszego marzenia.
                                            Jeśli na samym początku  projektu, nie popełnimy błędów, wówczas, po pierwsze, nie zniszczymy roślin, a po drugie, zaoszczędzimy pieniądze, czas i nie spotkają nas przykre niespodzianki. Warto więc podejść do przedsięwzięcia jak do podróży, która przy pomyślnych wiatrach, może potrwać całe życie.
                                             Etap pierwszy, to 'przelanie' naszej wizji na papier. Nawet jeśli nie posiadamy zdolności do rysowania, czy uważamy, że ogródek niewielki i wszystko na bieżąco 'z głowy', to i tak zróbmy plany. Dzięki nim, po prostu wizualizujemy koncepcję. Podział na strefy (wypoczynku, krzewiastą, bylinową, z oczkiem wodnym), elementy architektury (mniejsze i większe), ścieżki, płyty, zwrócenie uwagi na to, jak nasłonecznione są te miejscówki i w końcu pierwszy ogólny wykaz roślin, które chcielibyśmy zaprosić na swój teren.

                                  

Acer palmatum - Klon palmowy - Japanse esdoorn  ( foto )
oraz Rhododendron molle  - Różanecznik japoński, azalia japońska - Azalea Japanse   ( foto )

                                     Najczęściej, nie zaczynamy od czystego płótna - coś w ogrodzie już rośnie, być może jest altana, czy inny  niewielki budynek gospodarczy. Nie wszystko trzeba wyrywać, burzyć. Część z tego, może doskonale wpisać się w koncept i stanowić doskonałą podstawę. Kwitnące drzewa owocowe (nie tylko wiśni), szarobura szopka, którą możemy przemalować i zawiesić na niej lampiony. I być może, wcale nie będzie przeszkadzało to, że budowla stoi w centrum. Ogród japoński, mieści w sobie również tajemnicę. Przechodząc z jednej przestrzeni  w drugą, nie musi to być oczywiste. 'Czysty ' dźwięk niewielkiego wodospadu (choćby z pojemnika zasilanego pompką), to tajemnica, zaproszenie do poznania tego co dalej. W dawnych czasach, aby zaparzyć smaczną świeżą herbatę, najpierw należało pójść po źródlaną wodę - czasami były to niekrótkie wyprawy, ale otoczenie przyrody, stanowiło dodatkowy bonus za wysiłek.
                                          Po dopracowaniu planów, nadchodzi czas na pierwsze prace w ogrodzie. Musimy 'być twardzi ' i bez żalu pożegnać się z częścią roślin. Wykopać, zabezpieczyć bryły korzeniowe i obdzielić nimi, uszczęśliwić sąsiadów, czy zaprzyjaźnionych miłośników kwietnych pięknotek. Nie przemycajmy, nie pozostawiajmy plantów, które w ogrodzie japońskim będą wydawały się jak nie z tej bajki (na przykład, 'nie' dla sukulentów, kaktusów, kwietnych łąk).
Prześwietlmy pozostawione drzewa, tak, aby do wielu ogrodowych zakątków dotarło jak najwięcej dziennego światła.
                                        Jeśli w planach mamy wykopywanie oczka wodnego, stawianie, montowanie niewielkiej budowli, mostku, układanie płyt, czy zmianę nawierzchni, zróbmy to przed sadzeniem nowych roślin. Natomiast, gdy wytyczone strefy, zaplanowaliśmy wysypać drobnymi kamykami, to wyłóżmy w tych miejscach tylko folię zabezpieczającą, ale kamyki dopiero po sadzeniu. (Aby bez problemu 'dostać się' przez folię do podłoża, wystarczy wykonać nożykiem krzyż, odchylić poły folii, w dołek o odpowiedniej głębokości wsypać garść kamyków, garść nawozu, a następnie podziemną część rośliny. Po zasypaniu (rozważnym, ale konkretnym dociśnięciu bryły do podłoża), na powrót układamy części folii).  Po posadzeniu wszystkich roślin, wysypujemy kamyki.Japanese garden - Ogród japoński - Japanse tuin

                                    Znając warunki glebowe i świetlne, naszego ogrodu, 'dopasujmy ' do nich wybrane przez nas rośliny . Przede wszystkim, powinno być widać zieleń, kwietne urozmaicenie nigdy nie powinno grać pierwszych skrzypiec. Wybór jest duży: drzewa, krzewy, byliny, rośliny dwuletnie, czy w końcu zdobiące tylko przez jeden sezon.  Nie połaszczmy się na takie, co mają niewielkie szanse na zaaklimatyzowanie. I dla nas i dla tych  roślin, finalnie będzie niemiło.
                                     Pamiętajmy również o tym, że większość roślin, w ogrodzie, który jest prowadzony w tym orientalnym stylu, potrzebuje ochrony przed silnymi, zimnymi wiatrami i oczekuje na co dzień dość wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego, stworzenie choć niewielkiego zbiornika wodnego, bardzo, bardzo korzystnie wpłynie na panujący wokół nich mikroklimat.
Przyda się także ściółkowanie, wynikną z tego aż trzy korzyści (odpada odchwaszczanie, zmniejszone wyparowywanie wody, część ściółek rozkładając się dostarcza dodatkowe substancje odżywcze)
                                   Wybraliśmy kilka, kilkanaście gatunków plantów. Różnią się po między sobą wysokością, kształtami, barwami.  Uczmy się o roślinach. Dowiedzmy  o nich i o ich  podstawowych potrzebach jak najwięcej, ( jaki pokrój, jaka wysokość, czy nadają się do formowania; ekspozycja słoneczna, czy zacieniona; jaka wilgotność podłoża, czy i kiedy wymagają nawożenia, które z nich należy zabezpieczyć przed zimą, jaka przestrzeń do życia jest im potrzebna).
Nie przyswoimy tego ogromu wiedzy przez jeden wieczór. Bądźmy świadomi, że prowadzenie ogrodu japońskiego, to wielka satysfakcja, ale także duża odpowiedzialność. Kształtowanie w sobie cierpliwości, odnajdowanie równowagi, która prosta drogą prowadzi do tego, aby osiągnąć pogodę ducha.
                               W tworzeniu kompozycji roślinnych, bądźmy odważni, podejmujmy ryzyko. łączmy gatunki różniące się fakturą blaszek liściowych, kolorami kwiatów. Twórzmy rabaty, na których przez cały sezon będzie kolor (w miejsce czegoś, co kwitło wiosną, zaczyna latem kwitnąć inna pięknotka). Nie poddajmy się zbyt dużej zakupowej fali, ogród ma być  strefą relaksu, a nie nas przytłaczać.Japanese garden - Ogród japoński - Japanse tuin

                            Jeśli w szkółce ogrodniczej  'upolowaliśmy ' piękne niwaki, (o których więcej tutaj), poszukajmy informacji, jak o nie zadbać przez kolejne lata, jak i kiedy przycinać, aby nieustannie zdobiły zielonymi chmurkami (cięcie pierwsze od połowy maja do połowy czerwca, drugie w połowie września).
                               Po wiosennym sadzeniu roślin, przez pierwsze pół roku, miejmy na nie 'oko',  przede wszystkim pod względem dodatkowych dostaw wody. Dołóżmy starań, aby młode rośliny prawidłowo się ukorzeniły. Zamiast co dzień, podlejmy raz w tygodniu, ale taką ilością, aby woda miała szansę dotrzeć do brył korzeniowych. Wiosenne rośliny, które w pełni sezonu zdobią wyłącznie z liści, często są w tym temacie traktowane po macoszemu. Otóż to błąd, aby pięknie kwitły w kolejnych latach (azalie, różaneczniki), należy je podlewać i latem, i przy bezśnieżnych zimach (w godzinach południowych w bezmroźny dzień, a temperatura wody zbliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin).
                        Na pewno, przy  tworzeniu ogrodu, nie tylko w stylu japońskim, bardzo ważną kwestią jest drenaż. Przepuszczalne podłoże, miejsca, w których nie zastaje woda, to łącznie z pozostałymi zabiegami pielęgnacyjnymi, niemal gwarancja, na zdrowy wzrost i piękny pokrój.
Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy dana miejscówka spełnia odpowiednie wymagania pod względem stopnia wilgotności, w pobliżu roślin, wykopmy około 60 centymetrowy dołek, wypełnijmy go kamykami, zakryjmy agrowłókniną, zasypmy ziemią. Tutaj będzie spływała nadwyżka wody.
                       Nie każdy może sobie pozwolić na wybudowanie małej pagody, pawilonu, albo domku herbacianego; jednak w temacie mniejszych elementów ogrodowej architektury, nie ma już takich ograniczeń. W stylu japońskim, bardzo cenione są naturalne materiały: bambus, drewno, kamień.
Niewielki mostek, albo kamienna ścieżka wokół oczka, kamienne rzeźby, wtapiające się w tło

 
Japanese garden - Ogród japoński - Japanse tuin
Hortus Botanicus, Leiden


postarzane lampiony, oryginalne łańcuchy rynnowe, poidełka i karmniki dla skrzydlatych przyjaciół. Tutaj również bądźmy minimalistami, nie zagraćmy, nie tłummy piękna przyrody.
Część drewnianych elementów, pomalowanych na czerwono, kontrastowo 'odetnie się ' od zielonego tła. 'Krążą ' również opinie, że ten kolor bardzo oddziałuje na większą witalność roślin.

                     
                         Tematyka tego stylu jest mi szczególnie bliska, ponieważ zaprzyjaźniłam się z nią na dobre i na złe w swojej ogrodowej przestrzeni. Była ciężka praca, kształtowanie cierpliwości, opłaciło się i opłaca. Z perspektywy czasu, dochodzę do wniosku, że najtrudniejszym etapem 'do przejścia', było ograniczenie ilości gatunków na niewielkiej przestrzeni. W szkółce ogrodniczej, oczy się świecą do każdej kwietnej pięknotki, a tutaj trzeba spasować. Najpierw 'wypatrzona '  roślinka trafia na 'Listę Chciejst ', więc aktualnie, zakupy ogrodnicze są przemyślane, dzięki czemu, przede wszystkim,  zyskał ogród (właściwe proporcje, rośliny są wyeksponowane, nie ma 'zagracenia' ).
A w takich warunkach, przy sprzyjającej pogodzie, godzinami można chłonąć otaczającą nas przyrodę - rośliny, skrzydlatych przyjaciół, przyjazne muzykowanie ptaszków, świerszczy i żabek.
 
Niwaki. Drzewa formowane ( foto )

 
 
 
 
 


Japanese garden - Ogród japoński - Japanse tuinJapanese garden - Ogród japoński - Japanse tuin
Hortus Botanicus, Leiden


Japanese garden - Ogród japoński - Japanse tuin
Hortus Botanicus, Leiden


Polecane rośliny  do ogrodu japońskiego


Japanese garden - Ogród japoński - Japanse tuin
Japanese garden - Ogród japoński - Japanse tuin
Japanese garden - Ogród japoński - Japanse tuinJapanese garden - Ogród japoński - Japanse tuin

Japanese garden - Ogród japoński - Japanse tuinJapanese garden - Ogród japoński - Japanse tuinJapanese garden - Ogród japoński - Japanse tuinJapanese garden - Ogród japoński - Japanse tuin

Acer palmatum - Klon palmowy - Japanse esdoorn  ( foto )
 
Actaea simplex - Pluskwica prosta, Świecznica - Zilverkaars ( foto )
 
 
 

Japanese garden - Ogród japoński - Japanse tuin

Anemone hupehensis - Zawilec japoński - Chinese Anemoon  (foto )

Astilbe - Tawułka    ( foto )

Aucuba - Aukuba - Aucuba ( Broodboom )  ( foto )
Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa ( foto )
 
 
 
 
Berberis thunbergii - Berberys Thunberga - Zuurbes ( foto ) 
 
 
 
 
 

Buxus - Bukszpan   ( foto )

Calanthe x hizen  (storczykowate) ( foto )
 
 
 
 
 
 
Callicarpa japonica - Pięknotka japońska - Japanse schoonvrucht (foto )
 
 
 


 Camellia japonica - Kamelia japońska - Japanse Roos  ( foto )
Carex Morrowii - Turzyca Morrowa, T. japońska - Japanse zegge  (foto ) 
 
Caryopteris incana - Barbula szara - Caryopteris(soort) ( foto )
 
 
 
 
 

 
Chaenomeles (soorten) - Pigwowiec japoński (gatunki) ( foto )
 
 
 


Cornus controversa - Dereń pagodowy, d.drzewiasty -  Reuzenkornoelje ( foto )
Cornus kousa - Dereń kousa - (Japanse Kornoelje) ( foto )

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhV3detnHrVN3WyGp0HvLxHvEiKLKihBz5LQ-T68N3_F0QNI6okS8EPcf_lg2JytSbYzeN7Wodi2qQ-j2VBc2mIh3Szw2TLGpP5Qspzc8_Jw74VPcKI8p2txtS8fXw-E5DlC4_wvWSIBek/s1600/20170321_134300.jpg
Corylopsis spicata - Leszczynowiec kłosowy, l. kłosowaty - Schijnhazelaar  ( foto )

Cryptomeria japonica - Kryptomeria japońska, Szydlica japońska - Japanse ceder ( foto )Cryptomeria japonica - Kryptomeria japońska, Szydlica japońska - Japanse ceder ( foto ) 
 
Cytisus purpureus - Szczodrzeniec purpurowy - Purperen brem (foto)
 
 
 
 
 

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEheLpIG4-jUW_0GVD6TWJRq-gQ5RYHPBXRmUavpQDmOZvKhjb60-DInEWJ2PPAvLHUlGUr-RZxt3PBruqNSt52Q6sQ3Xq0E16_3q5gr8Rc8zQ8UJ9cEOxEviwNKEe00LzqVvR_a_rdyOWvh/s1600/1.+A+Dalia++%25281%2529.jpg
Dahlia - Dalia, Georginia ( foto )

 
Daphne gemmata - Wawrzynek gemmata - Peperboompje (soort) (foto)
 
 
 
 
 
Daphne x transatlantica - Wawrzynek transatlantycki - Peperboompje ( foto )
 
 
 
 
 

Dendranthema - Chryzantema - Chrysanthemum  ( foto )


Digitalis - Naparstnica (gatunki) - Vingerhoedskruid (soorten) (foto)


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJywGt2AZDVsjIw4hujevb1F4JNVD0Oj6mRWlClkOuFzvRWzqHVgQiQgs6YcUqipk8k1zKYnUCAwEjA1YS-Z8SGRJ-tscqRGRudKD30JN7ehmD-e0CsU-Gp7ZYhKWS8ZRcp9b3YT_6yLMa/s1600/Oliwnik+%252C+fr.jpg
Elaeagnus ebbingei - Oliwnik zimozielony - Olijfwilg ( foto )

Epimedium (soorten) - Epimedium (gatunki) ( foto )
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna
 
 
 
 

Eriobotrya japonica  - Nieśplik japoński - Loquat  ( foto )

Euonymus japonicus - Trzmielina japońska - Kardinaalsmuts ( foto )
 
 
 
 

Exochorda racemosa - Obiela wielkokwiatowa - Parelstruik ( foto )
 
 
 
 

Fargesia nitida - Fargezja lśniąca ( foto )
 
 
 
 
 
 
Fargesia rufa - Fargesia rdzawa  - (Niet woekerende bamboe) (foto)
Fatsia japonica - Fatsja japońska - Vingerplant  ( foto )


Forsythia - Forsycja - Chinees klokje   ( foto )

Gardenia jasminoides - Gardenia jaśminowata - Kaapse jasmijn (foto)

Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom (foto)

Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar ( foto )
Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies
(foto )

Hosta - Funkia - Hartlelie ( foto )
 
 
 
 
 

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEigqF0QgYm4ZJqxDWojTUmhosU-CRyRJ4nBdAi3NKnjOpFQ__T-d2NpXrRZjsO02x6OcOjoLZGaQAHweNI5YLDWmwSI2KF9qZd6LgE011NMwlCXXntdOpL0M0pIIIdbejLufEpDT3OfdFVb/s1600/Hortensja+ogrodowa%252C+du%25C5%25BCa.jpg
Hydrangea macrophylla- Hortensja ogrodowa   ( foto )
 
 
Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana ( foto )
 
 


(Niwaki)

Ilex crenata - Ostrokrzew bukszpanowy - Japanse hulst  ( foto )Juniperus chinensis - Jałowiec chiński - Jeneverbes  ( foto )
 
 
Kerria japonica - Złotlin japoński, z. chiński - Ranonkelstruik ( foto )
 
 
 
 
 

Kirengeshoma palmata - Kirengeszoma dłoniasta - Japanse wasbloem ( foto )
 
 
 
 

Kolkwitzia amabilis - Kolkwicja chińska - Koninginnenstruik (foto)  
 
 
 
 

Larix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lork ( foto )

Lagerstroemia  - Lagerstremia  ( foto )
       Loropetalum chinense - Loropetalum chińskie - Heksenstruik  (foto )
      Magnolia kobus - Magnolia japońska - Boverboom ( foto )
 
 
 
 
 


Metasequoia glyptostroboides - Metasekwoja chińska - Watercipres (foto )

Miscanthus - Miskant   ( foto )

Nandina domestica - Nandina domowa, Niebiański bambus - Hemelse bamboe ( foto )

Osmanthus  -  Osmantus, Wończa ( foto )

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiKI31_dBx_u_MRCZXoPGHOYnkDflpDVp-O2IV_lPaFIRT450itHwOMaNx2JLYcLGlvy-clP-mu-fgq6r94qIHRi6jXzTXuq0bM9OhKbd2urKfyBgTe3PA_BUEStYrnxrZbSV1Tn6pECrQH/s1600/runianka+japo%25C5%2584ska+2019.jpg
Pachysandra terminalis - Runianka japońska - Dikkemanskruid  (foto)
Paeonia - Piwonia - Pioenroos ( foto )
 
 
 
Paeonia ludlowii - Piwonia Ludlowa, piwonia tybetańska - Tibetaanse pioen ( foto )
 
 
 
 

Philadelphus coronarius - Jaśminowiec wonny -  Boernjasmijn  (foto)

Photinia - Głogownik  ( foto )


 
 
 
 
Photinia villosa - Głogownik kosmaty - Glanzmispel (soort) ( foto )
 
 

Phyllitis scolopendrium - Języcznik zwyczajny  - Tongvaren ( foto )

Pieris japonica - Pieris japoński - Rotsheide ( foto )


Pinus nigra - Sosna czarna - Zwarte den ( foto )


Pistacia chinensis - Pistacja chińska - Chinese pistache ( foto )

Prunus incisa - Wiśnia wczesna - Dwergsierkers  ( foto )

Prunus serrulata - Wiśnia piłkowana - Japanse sierkers ( foto )


Prunus yedoensis - Wiśnia jedońska - Yoshinokers   ( foto )
 
 
Pseudosasa japonica - Pseudosasa japońska - Japanse bamboe ( foto )
 
 
 
 
 


Pterocarya stenoptera - (Skrzydłorzech chiński) - (Chinese vleugelnoot) ( foto )Pyracantha - Ognik (gatunki) - Vuurdoorn (soorten) ( foto )
 
 
 
 
 


Ranunculus asiaticus - Jaskier azjatycki - Ranonkel ( foto )

Rhododendron  -  Różanecznik  ( foto )

Rosa luciae - Róża Wichury - Memorial rose ( foto )
 
 
 
 
 

Salix integra - Wierzba całolistna,w. zwarta,w. japońska -Bonte wilg ( foto )
 
 
 
 
 

Sciadopitys verticillata - Sośnica japońska - Japanse parasolden   (  foto )

Skimmia japonica   - Skimia japońska  ( foto )Spirea media - Tawuła średnia   ( foto )
Spiraea japonica - Tawuła japońska - Spierstruik ( foto ) 
 
 
Syringa reticulata - Lilak japoński - Sering (soort) ( foto )
 
 
 
 
 
 
Taxus cuspidata - Cis japoński - Japanse venijnboom ( foto ) 
Niwaki. Drzewa formowane ( foto )
 
 
 
 
 
 

Thujopsis dolabrata - Żywotnikowiec japoński - Thujopsis ( foto ) 
 
 
Viburnum carlesii - Kalina koreańska - Sneeuwbal (soort) ( foto )
 
 
 

Viburnum plicatum - Kalina japońska ( foto )

 
Vitis coignetiae - Winorośl japońska - Grootbladige Sierdruif (foto)
 
 
 
 
 
 
 

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi51RNeQWk5j0JGLZGByuqevlZXeAypFzAFr9e9x20zCG0BgECS4ZHmFYJ33bkaiI34QFkIh5lRdwB4ZwfukB2W2C-h2CFcNcbT8J1voYqgvts0OP9lPrSDV2cFMMsA-8-BirKdojEahBYY/s1600/zz.+konk.+Wisteria+%252C+eleg..jpg
Wisteria - Glicynia, słodlin, wisteria - Blauweregen ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://www.vip-colors.com/2018/12/niwaki-trendy-w-ogrodnictwie.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_garden
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogr%C3%B3d_japo%C5%84ski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz