wtorek, 1 lutego 2022

Daphne gemmata - Wawrzynek gemmata - Peperboompje (soort)

                                 Wawrzynek gemmata,  jego naturalne siedliska znajdują się w południowo zachodniej części kontynentu azjatyckiego. Aktualnie, roślinę tę można spotkać już nie tylko w ogrodach botanicznych i kolekcjonerskich, a także w przydomowych. Całoroczną ozdobę tego liściastego krzewu, stanowi

                                                    Daphne gemmata.eng

  Daphne - Wawrzynek - Peperboompje
Daphne gemmata - Wawrzynek gemmata - Peperboompje (soort)
 'Royal Crown'

jego zimozielona szata. Krzew ten posiada zwarty pokrój, przy optymalnych warunkach uprawy osiąga pomiędzy 0.4, a 06 metra wysokości/szerokości. Słoneczny ogródek, ogrody skalne, parki,  zieleń publiczna,  nieformalny (nieprzycinany) niski żywopłot,  całoroczna roślina okrywowa, w kompozycjach

z innymi roślinami wieloletnimi (krzewy, byliny) - wszędzie tam, gdzie jasna miejscówka i niezbyt wysoki stopień wilgotności podłoża. W obliczy realnie istniejącego braku równowagi hydrologicznej w glebie, nie tylko umiejętność przetrwania, ale i prezentacja atrakcyjnych odsłon - to bardzo pożądane cechy u dekoracyjnych roślin ogrodowych. Przy tworzeniu struktury, gdzie różne gatunki roślin, zwróćmy uwagę  na wybranie tych z 'podobnymi potrzebami', (warunki glebowe, ekspozycja) i sadźmy je tak, aby miały zapewnioną odpowiednią przestrzeń do rozwoju, a nie były zagłuszane przez bardziej ekspansywne.

                                  'Tło' lancetowatych młodych jasnozielonych oraz dojrzałych ciemno zielonych liści, wiosną podkreśla kilkutygodniowe kwitnienie. Kwietny spektakl rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja. Kwiatuszki intensywnie żółte, subtelnie pachnące (wabik dla zapylaczy), przekwitając nieco jaśnieją. Zawiązujące nasiona części, w większości usuwamy. W ten sposób roślina zaoszczędzi na nowe substancje odżywcze. Na pozostawionych dwóch, czy trzech kwiatostanach, zawiąże się wystarczająca ilość nasion, aby poszerzyć własne 'wawrzynkowe poletko', albo obdzielić nimi zaprzyjaźnionych miłośników roślinnych nowinek. Zebrane w słoneczne wrześniowe popołudnie nasiona, wysiewamy do doniczki, (podłoże przepuszczalne, jego stała umiarkowana wilgotność); przez pierwszą zimę maluchy

Daphne gemmata - Wawrzynek gemmata - Peperboompje (soort)
 'Royal Crown'

doglądamy w jasnym nieogrzewanym pomieszczeniu, gdzie temperatura powyżej 6°C. Inne możliwości pozyskania nowych egzemplarzy z rośliny macierzystej, to pobranie  i ukorzenienie sadzonek półzdrewniałych, albo najprościej przez odkłady (wiosną, najniżej rosnący pęd, bez 'kwietnej' części, do połowy obsypujemy ziemią, następnej wiosny oddzielamy od rośliny macierzystej i 'mamy' kolejny wawrzynek.

                             Wawrzynek gemmata, na pewno zagęści pokrój, gdy w pierwszych dwóch sezonach (po zakończeniu kwitnienia), skrócimy pędy o 1/3 długości. Gdybyśmy wykonywali ten zabieg  u starszych roślin, zaczęłyby 'gubić' atrakcyjną formę. Dlatego wystarczy w przeciągu roku usuwać połamane, przesuszone, czy przemarznięte pędy oraz późną wiosną przekwitnięte kwiatostany. 

                               Słowo klucz w uprawie wawrzynka gemmata, to  DRENAŻ (!) W 'zbitej' miejscówce, tam gdzie zastaje woda, albo jest wysoki poziom wilgotności, roślina na pewno wypadnie. Zbyt zaciemnione ogrodowe kąty, również nie są wskazane, będzie znikome kwitnienie, a roślina zacznie karłowacieć i nie zaprezentuje zwartego witalnego pokroju. Krzew, najkorzystniej się rozwija, gdy rośnie na glebach lekkich, piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych, wapiennych. Gdy w naszym ogrodzie bardziej zakwaszone podłoże, w dołek pod sadzonkę, wsypmy kompost przemieszany z ziemię ogrodową z jedną startą kredą. Co roku wczesną wiosną, plewiąc/zmieniając ściółkę - znowu zetrzyjmy kawałek kredy - nią i kompostem podsypmy wawrzynki. 

                            Od marca do zakończenia kwitnienia nawozimy nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym do krzewów kwitnących, od września do początku listopada dostarczamy 

Daphne gemmata - Wawrzynek gemmata - Peperboompje (soort)
 'Royal Crown'

'dokarmiacz' wieloskładnikowy, który nie zawiera fosforu. Rośliny mają przygotować się do trudnych zimowych warunków, a nie 'wchodzić na wysokie obroty'.  Częstotliwość i dozowanie, według informacji na etykiecie. Wawrzynkom do zdrowego rozwoju wystarcza średnio żyzne podłoże, więc w miejsce nawozu, możemy po prostu zastosować naturalne rozcieńczone z wodą gnojówki (z żywokostu, pokrzyw, czosnku), albo podsypywać każdej wiosny kilkoma garściami kompostu przemieszanego z nową, niewyjałowioną ziemią.  

                                   Zalecane ściółkowanie, odpada kora z drzew iglastych i szyszki - taki materiał zakwaszałby podłoże. Nada się drobnica z materiałów takich jak: piaskowiec wapienny, kamyki polne, bazalt, dolomit, marmur, trawertyn. Ściółka spowolni wyparowywanie wody z gleby, odpada nam odchwaszczanie i rośliny zimą mają kołderkę.

Przy wielodniowych upałach, warto wawrzynki podlewać. Choć już wiemy, że są wytrzymałymi roślinami, to jednak zależy nam na ich walorach zdobniczych - dostawy wody rano, albo pod wieczór, wówczas silnie oddziałujące w godzinach południowych promienie słoneczne nie popalą, nie zniszczą liści. Przy bezśnieżnych zimach, również przespacerujmy się w stronę tej ogrodowej ozdoby z konewką. Wówczas podlewamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu krzewu. 

Aby zimą nie doprowadzić do połamania, wykrzywienia się pędów, gdy zbyt duża 'czapa' śniegu na krzewie,  od czasu do czasu otrzepujemy go. Pamiętajmy, nico śniegu tam powinno być, wtedy nadziemne części rośliny są chronione przed siarczystymi mrozami.

Ocieplenie klimatu sprzyja temu, że krzewy tego gatunku w drugiej połowie jesieni mogą powtórzyć kwitnienie. Nie będzie ono tak obfite jak wiosenne. Nie jesteśmy w stanie 'wyhamować' tego procesu, więc z usuwaniem przekwitniętych części należy wstrzymać się do kwietnia.

Daphne gemmata - Wawrzynek gemmata - Peperboompje (soort)
 'Royal Crown'


 

 


Daphne gemmata - Wawrzynek gemmata - Peperboompje (soort)
 'Royal Crown'


 

 


Daphne gemmata - Wawrzynek gemmata - Peperboompje (soort)
 'Royal Crown'


Daphne x transatlantica - Wawrzynek transatlantycki - Peperboompje (soort) ( foto )

 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Daphne_gemmata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzynek
https://nl.wikipedia.org/wiki/Peperboompje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz