piątek, 28 stycznia 2022

Pratia angulata - Pracja kątowa - (Gazonlobelia)

                                               Pracja kątowa, to  roślinny 'wędrowiec'. 'Łazik' ten potrafi rozrastać się pomiędzy kamieniami, chodnikowymi szczelinami, a także zagospodarować rozległe przestrzenie w miejsce trawy, czy mchu. Jako wieloletnia roślina zadarniająca, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przepuszczalne 

                                                                          Pratia.eng

Pratia angulata - Pracja kątowa - (Gazonlobelia) 

średnio zasobne podłoże ze stałym umiarkowanym stopniem wilgotności. Odpadają gleby zbite, gdzie za mało/ za dużo wody; a jeśli chodzi o warunki świetlne 'nie' dla wystawy południowej i dla zbyt dużego zacienienia. Często w sprzedaży na etykiecie jest informacja, że to bylina skalniak - decydując się

na taką 'miejscówkę' dla niej, podejmujemy wyzwanie, że latem w czasie suszy i przy bezśnieżnej zimie, nie obejdzie się bez dodatkowych dostaw wody. Latem podlewamy rano, albo pod wieczór, zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda powinna posiadać zbliżoną temperaturę do tej, jaka panuje w otoczeniu pratii. Idealnym stanowiskiem byłoby obrzeże stawu, strumyków, ogrodu wodnego. Odpowiednia wilgotność podłoża i powietrza,  to przełoży się na obfite i dłuższe kwitnie. 'Taki mech, który kwitnie'. Wysokość pięknej zielonej szaty to od 5 do 7 centymetrów; od czerwca do początków września trwa kwitnienie. Jego bogactwo w czasie tych kilku tygodni, gdy optymalne warunki uprawy, będzie utrzymywało się dość podobnie; w czasie suszy rośliny mogą na kilka dni z tym procesem 'wyhamować'. Pojedynczy kwiat pięciokrotny, płatki białe. Ogrody przydomowe, naturalistyczne kompozycje z innymi wieloletnimi o podobnych potrzebach, to wszystko 'zagra', gdy już na samym początku będziemy wiedzieli jak sadzić, aby ten gatunek rozrastał się po naszej myśli, a nie zagłuszał inne niskie rośliny zadarniające.

Pratia angulata - Pracja kątowa - (Gazonlobelia) 

Na wypielony 'kwadrat' (metr kwadratowy) sadzimy od 8 do 12 sztuk. Chcąc, aby pratia kątowa powiększała swoje terytorium, odchwaszczajmy w jej pobliżu ziemię i nie obsadzajmy takimi roślinami, które będą zmuszone z nią konkurować. Warto jej wytyczać granice, jeśli chcemy cieszyć się ogrodem, gdzie jest wiele gatunków okrywających. 

                                  Po zakończeniu kwitnienia na miejscu białych  kwietnych 'gwiazdek' zaczynają się zawiązywać owocki. Są niewielkie, gdy dojrzałe czerwonawe, bądź lekko fioletowe, (kolor zależy od pH podłoża; pratii najbardziej odpowiada neutralne, ale też 'gdy lekkie odchylenie' ku zasadowemu, bądź zakwaszonemu, również sobie poradzi). Jeśli zechcemy taki uroczy 'praiowy' dywanik w innej części ogrodu, albo w kompozycji naturalistycznej w donicy, wtedy w maju, albo po zakończeniu kwitnienia we wrześniu, poprzez podział pobieramy młodziki i sadzimy je do ukorzenienia w nowej miejscówce.  Jeśli uprawa w donicy, to powinna być ona dostosowana do pozostania na zewnątrz w trudnych zimowych warunkach. Pratia kątowa rozrastająca się w ogrogowym gruncie, nieźle radzi sobie z zimowaniem, ale ta posadzona w byle jakich pojemnikach, w tym czasie przemarznie. Donica z drożnym odpływem, aby nie zastawały nadwyżki wody. Latem i przy długich zimowych okresach bez deszczu, konieczne są dodatkowe dostawy wody.

                               Ogrodowa pracja kątowa 'udźwignie' to, że z raz, czy ze dwa po niej się przejdziemy jak po trawniku, jednak na dłuższą metę takie spacery po niej nie są wskazane. Roślina ta spełnia funkcję zdobniczą, dzięki swemu naturalnemu wdziękowi, zimozielonej szacie i długiemu sezonowemu kwitnieniu - doskonale z tego zadania wywiązuje się.

Pratia angulata - Pracja kątowa - (Gazonlobelia) 

 

 


Pratia angulata - Pracja kątowa - (Gazonlobelia) 


 
 
Pratia purpurascens - Pratia purpurowiejąca ( foto )
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pratia
https://www.vip-colors.com/2019/10/pratia-purpurascenseng-pratia.html
https://www.vip-colors.com/2019/08/rosliny-okrywowe-rosliny-zadarniajace.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz