piątek, 7 lutego 2020

Rośliny ogrodowe o czerwonych liściach.

                                            Rośliny ogrodowe o czerwonych liściach,od zawsze zyskiwały uznanie  miłośników tworzenia eleganckich, nietuzinkowych  ogrodowych przestrzeni. Kolejnym dowodem na to jest pojawienie się na rynku dużej ilość roślin, które dotąd znane z innego koloru listków, teraz w nowych odsłonach cieszą oczy czerwienią w pełnym wachlarzu odcieni.

Rośliny ogrodowe o czerwonych liściach

                                                  Aktualnie spis liczy 34 gatunki, na bieżąco jest uzupełniany.    Wysokiej klasy dekoracyjność, wprowadzenie urozmaicenia, akcentów, bądź tła dla innych kolorów w zielonych przestrzeniach - to tylko kilka z wielu powodów, dlaczego warto zwrócić uwagę na te skrzące się energią, werwą i ogniem planty. Oczywiście, nie możemy ich posadzić byle gdzie
i pozostawiać samym sobie - po wyborze odpowiedniej miejscówki, (gdzie wskazany stopień wilgotności podłoża, należyta struktura i pH gleby, ekspozycja) i przy okresowych zabiegach pielęgnacyjnych, byliny, krzewinki, krzewy, czy nawet drzewa z czerwonymi liśćmi, wszystkie one będą zdrowo się rozwijały i spełniały swoją funkcję, czyli upiększały otoczenie.
                                             Poza tymi  o większych 'gabarytach' (drzewa, wyższe krzewy), pozostałe wskazane jest sadzić po kilka w grupie. Czy to w pojemnikach, (częstsza praktyka w związku  z jednorocznymi), cz bezpośrednio w gruncie. Dzięki temu, że jest ich kilka, będą stanowić wyraźny kolorystyczny akcent. Wspomniane już różnice w budowie morfologicznej liści o tym kolorze, także możemy wykorzystać do tworzenia nieszablonowych kompozycji w monochromatycznej tonacji, albo 'spleść' kilka kwietnych kolorów w jedną roślinną stylizację. * Jasna czerwień (granat, ciemne brązy) * Buraczany, winny, bordowy (biel, beże, zieleń) * Ciepła czerwień (pomidorowy, 


Abelia x grandiflora -  Abelia wielkokwiatowa ( foto )

truskawkowy) *Chłodna czerwień (niebieski, srebrny, szary) * Zgaszona czerwień (żółty, pomarańczowy, czekoladowy brąz, fiolet) * Wyrazista 'ostra' czerwień (biały, błękitny, srebrzysty, ciemny brąz).
Miejmy również na uwadze, że niektóre z plantów, 'prowadzą' barwne życie. Na przykład, wiosną listki w soczystej zieleni, a dopiero latem w pełni przebarwiają się na czerwono, czy też przykłady plantów, gdzie wyłącznie część listnej szaty będzie w tej energetycznej odsłonie, (na przykład, przylistki u pierisa, młode listki u loropetalum).
                                   Oczywiście, tematu uprawy roślin o czerwonych liściach, nie ma co ujednolicać. Jedne lubią suchsze i bardziej słoneczne stanowiska,  drugie wyższy stopień wilgotności podłoża i zacienione zakątki. Warto już na samym początku zapoznać się z potrzebami konkretnego egzemplarza. Przy prawidłowej pielęgnacji, będzie roztaczał blask i energię, upiększając wytyczoną część ogrodowej przestrzeni.
                                  U większości 'czerwoniaków' liście przed nadejściem zimy opadają, część z nich jest zimozielona (na przykład, kiścienie, żurawki, niebiański bambus, lofomirtus). Te drugie można więc wykorzystywać jako rośliny okrywowe, (jeśli nie zabezpieczane przed zimowymi warunkami, nie zapominamy strząsać z nich śnieżnej pierzynki, która zbyt ciężka, mogłaby odkształcać, czy łamać pędy).
Warto sięgać po tę grupę roślin. Zdecydowanie wzbogacą nasze ukochane miejsce o ulubione kolory i o witalność, a nam samym dadzą możliwość bycia kreatywnym i bardziej zaangażowanym pasjonatem.Acer palmatum - Klon palmowy - Japanse esdoorn  ( foto )Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen (foto)
 
 
 
Alternanthera brasiliana - Alternanthera brazylijska ( foto )
 
 


Alternanthera ficoidea - Alternantera powabna - Papegaaieblad (foto)


Berberis thunbergii - Berberys Thunberga - Zuurbes ( foto ) 
 
Cordyline australis - Kordylina australijska ( foto )Corokia x virgata (odmiany, variëteiten) ( foto )Cotinus - Perukowiec  ( foto )


Ensete ventricosum - (Bananowiec) - (Sierbanaan) ( foto )


Euphorbia amygdaloides - Wilczomlecz migdałolistny - Amandelwolfsmelk  ( foto )


Fagus sylvatica - Buk pospolity, b. zwyczajny - Beuk ( foto )
'Purple Fountain' 

 
 
 
 

Geranium - Bodziszek ( foto )


Heuchera x hybrida - Żurawka ogrodowa ( foto )


Hydrangea - Hortensja (gatunki) - Hortensia (soorten) ( foto )


Imperata cylindrica - Imperata cylindryczna -  Japans bloedgras     ( foto )


Kalanchoe tetraphylla - Kalanchoe wiechowate ( foto )


Leucothoe  -  Kiścień - Druifheide ( foto )


Lophomyrtus × ralphii - (Lofomyrtus, Lofomirtus) - Nieuw-Zeelandse mirte ( foto )

Loropetalum chinense - Loropetalum chińskie - Heksenstruik  (foto )


Lychnis arkwrightii - Firletka Arkwrighta - Koekoeksbloem x arkwrightii ( foto )

Nandina domestica - Nandina domowa, Niebiański bambus - Hemelse bamboe ( foto )
 
Ocimum basilicum - Bazylia pospolita - Basilicum ( foto )
Odmiana o czerwonych liściach 

 
 
 


Pennisteum advena  - Rozplenica obca - Lampenpoetsersgras (foto )

Photinia - Głogownik  ( foto )


Physocarpus opulifolius - Pęcherznica kalinolistna - Sneeuwbalspirea  ( foto )


Plectranthus scutellarioides - Koleus Blumego - Siernetel ( foto )

 
Quercus rubra - Dąb czerwony - Amerikaanse eik ( foto )
 
 
 
 

Rheum rhabarbarum - Rabarbar kędzierzawy - Rabarber ( foto )Sedum spathulifolium - Rozchodnik łopatkowaty - Vetkruid  (foto)


Sempervivum hybridum - Rojnik ogrodowy, r.hybrydowy - Sempervivum hybrid ( foto )


Sempervivum ( soorten ) - Rojnik ( gatunki ) ( foto )

Strobilanthes anisophyllus - Strobilant (gatunek) - Trompetkruid (foto)
odmiana  'Enjoy Your choice'


 
 Tulipa - Tulipan - Tulp ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://shinysyl.com/pl/jakie-kolory-pasuja-do-czerwonego-stylizacje/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz