sobota, 15 czerwca 2019

Hydrangea - Hortensja (gatunki) - Hortensia (soorten)

                                          Hortensja, jest rodzjaem należącym do podrodziny Hydrangeoideae, rodziny hortensjowatych w rzędzie dereniowców należącego do grupy astrowych w obrębie okrytonasiennych. Niekwestionowana, wieloletnia ozdoba każdego ogrodu. Wysoce dekoracyjna roślina, który na dobre zadomowiła się w naszej świadomości i co bardzo cieszy, także w europejskim klimacie strefy
                                                          Hortesia.eng
Hydrangea - Hortensja (gatunki) - Hortensia (soorten)

umiarkowanej. Pięknie prezentuje się w wielu odsłonach. Na rynku ogrodniczym jest bardzo duży wybór pośród gatunków, odmian i kultywarów. Czy to w formie pnącej, czy jako bogato rozrastający się krzew, hortensja zachwyca kulistymi kwiatostanami. Te pełne koloru dekoracje, u wielu gatunków, także nadają się na kwiat cięty i do suchych bukietów. Jest również jedna 'udomowiona' hortensja - karłowa ogrodowa, ta swoimi pięknymi kwiatostanami będzie zdobiła mieszkanie przez wiosnę i początek lata. 
U hortensji, niektóre z typów kwiatostanów, mogą, inne muszą pozostawać na egzemplarzach do wczesnej wiosny. Każdy z gatunków rządzi się swoimi prawami, które warto zapoznać, ponieważ właściwie pielęgnowana roślina, to wieloletnia wysokiej klasy ogrodowa, bądź pojemnikowa ozdoba.
                              Z ogólnych praw rządzących się uprawą tego rodzaju, należy mieć na uwadze przynajmniej średnio zasobne podłoże o odczynie pH delikatnie zakwaszonym, gdzie także stały umiarkowany stopień wilgotności. Ekspozycja jasna, jednak nie tam, gdzie latem w godzinach szczytowych najsilniej operujące promienie słoneczne.
                                Należy dokładnie doczytać, dowiedzieć się, które z gatunków i o jakiej porze roku należy przycinać, które odmładzać, a które poddawać cięciu formującemu.
                                 Co do 'jedzonka', to mniej skomplikowany zabieg. Wystarczy w sezonie zrobić to dwukrotnie. Po raz pierwszy wczesną wiosną, dostarczamy wówczas wieloskładnikowy nawóz, po raz drugi na przełomie lata i jesieni - wówczas mieszanka nie powinna zawierać azotu (rośliny 'spokojnie' zgodnie ze swoim rytmem zakończą sezon wegetacyjny). Może to być nawóz uniwersalny do krzewów kwitnących, ale najlepiej, gdybyśmy korzystali z dóbr 'dokarmiaczy' stworzonych specjalnie dla rodzaju hortensja.


Hydrangea anomala subsp. petiolaris - Hortensja pnąca - Klimhortensia ( foto )

Hydrangea arborescens  - Hortensja krzewiasta  - Sneeuwbal (foto)Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata ( foto )  


Hydrangea hybrid - Hortensja hybrydowa ( foto )


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia ( foto ) 
 
 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa (uprawa w domu) - Zimmer-Hortensien ( foto )
 
 
 
 
 


Hydrangea paniculata  -  Hortensja bukietowa - Pluimhortensia snoein  ( foto )

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh-tS_eg63zw87SxEL-4cFYIGF1kfY2EvGo_2Ab2VhGfvGd2tFnBtSIwtbMUyvJqmDLI9vvzkc7ELVxrALYTZ7s5Ws4_CB-Ndfub28ekJ_nup0ah5KqlrBMvIeKoHsUo0BBKssCWWplyfbH/s1600/Hortensja+d%25C4%2599bolistna+%2527Munchkin%2527+%25285%2529.jpg
Hydrangea quercifolia - Hortensja dębolistna - Eikenbladhortensia (foto)Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana ( foto )
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hortensja_(ro%C5%9Blina)
https://nl.wikipedia.org/wiki/Hortensia_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrangea