wtorek, 11 września 2018

Bidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - Tandzaad

                                      Uczep rózgowaty,od kilku lat, coraz bardziej rozpoznawalny, popularny, gości na naszych balkonach, tarasach, w ogrodowych skrzyniach; czy sadzony bezpośrednio w gruncie wyznacza granice, czy buduje wraz z szybko wzrastającymi roślinami kwietne piętra. Ze względu na brak zdolności przetrwania w temperaturach minusowych, w Polsce traktowany jako roślina jednoroczna. W swoim macierzystym środowisku (to jest w południowej części Ameryki Północnej), jest wieloletnią żywą ozdobą.
                                                        Apache beggarticks.eng
Bidens - Uczep - Tandzaan
Bidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - Tandzaad

                                 Ten gatunek bidensa, swe pędy przewiesza na długość od 40 do 70 centymetrów (w zależności od odmiany). Jest to bardzo dekoracyjne widowisko, gdy okwiecone 'gałązki', tworzą zwarty, bogaty pokrój. A kwitnienie trwa od czerwca do późnej jesieni. Także, bidens posadzony w
podwieszanych pojemnikach, czy w wyższych tarasowych donicach , to kwitnąca żywa ozdoba przez całe lato.
                              Wysiew nasion na przełomie lutego i marca w rozchodniku, przy temperaturze powyżej 21°C; jeśli do rozsady bezpośrednio do gruntu, to wówczas, gdy już nie będzie zagrożenia powrotu wiosennych przymrozków. Wysiew przebiega z różnorakim wynikiem, dlatego zaleca się względem tej rośliny, zakup sadzonek (najlepiej w szkółce z bardzo dobrą reputacją). 
                           W zależności od tego, z jaką odmianą będziemy mieli do czynienia (różnice pomiędzy nimi dotyczą wysokości, koloru kwiatów), wówczas zauważymy niewielkie okrągławe, częściej epileptyczne, bardzo wąskie  zielone listki. Późną wiosną początek kwitnienia, u gatunku koszyczki są w kolorze żółtym, u odmian żółte, pomarańczowe, czerwonawe, albo dwukolorowe, np. żółto pomarańczowe. Kwiatuszki utrzymują się dość długo, pod warunkiem, że roślina nie zazna suszy. Nawet najmniejsze niedopatrzenie z podlewaniem i od razu widzimy czasowe zahamowanie kwitnienia.

Bidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - Tandzaad
'Blazing Glory'


Po przekwitnięciu, zawiązują się niełupki. Są kanciaste, dla jednych mogłoby się wydawać, że z kolcami, dla innych z haczykami. Te niewielkie 'kłujki', służą do przyczepności. Pióro ptaka, łapa zwierzaka, to dla bidensa doskonała droga transportu i poszerzania swego terytorium.
                             W  czasie upałów, zaleca się podlewanie nawet dwa razy dziennie. Dostarczamy wodę rano, albo pod wieczór; podlewamy nie lejąc po nadziemnych częściach rośliny.
Ekspozycja słoneczna, albo w tak zwanym  'jasnym cieniu'.  Podłoże, gdy sadzony w ogrodzie, czy zawartość donic, powinny być przepuszczalne i zasobne w substancje odżywcze. Aby było dużo kwiatów, nie zapominamy o nawożeniu - dostarczamy regularnie nawóz wieloskładnikowy do roślin ogrodowych kwitnących (doskonale sprawdza się ten, którym dokarmiany pelargonie). Robiemy to od kwietnia do końca lipca.
                            Choć roślina kwitnie nieprzerwanie, to wiadoma sprawa, że po kilku tygodniach już tych kolorowych ozdób będzie miała mniej. Dlatego za długo się nie zastanawiajmy i po pierwszej silnej fazie kwitnienia (końcówka lipca), przytnijmy fryzurkę uczepu o około połowę. Szybko się zregeneruje i ponownie zacznie kwitnąć. Druga kwietna odsłona, zapewne nie będzie tak bogata jak pierwsza, ale i tak złoty bidensowy deszcz będzie zauważalny.Bidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - Tandzaad


Bidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - Tandzaad
'Blazing Glory'Bidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - Tandzaad
'Blazing Glory'
Bidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - TandzaadBidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - Tandzaad
'Blazing Glory'
 
 
Bidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - Tandzaad 
 
 
 
 
 
Bidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - Tandzaad
 
 
 

Bidens ferulifolia - Uczep rózgowaty - Tandzaad

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Bidens_ferulifolia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uczep
https://nl.wikipedia.org/wiki/Tandzaad

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz