sobota, 4 marca 2017

Anthurium - Anturium


                                      Anturium, to na naszej szerokości geograficznej, bardzo dekoracyjna roślina pokojowa. Ozdobi swoją urodą każdy zakątek naszego domu, czy miejsca pracy. Duży wybór jeśli chodzi o wielkość kwiatostanów, ich koloryt (jednobarwne, )dwubarwne, wybarwiające się) oraz elegancko prezentujące się liście - to zdecydowanie pożądana piękność. I jak to z pięknościami, bywa czasami kapryśna, gdy jej nie nadskakujemy. Gdy zdrowe nawyki w temacie uprawy anturium 'wejdą nam w krew', okazuje się, że to nie są działania nadmiernie wymagające.


                                                      Anthurium.eng
Anthurium - Anturium - Ant.nl
      'Sierra'                                Od lasów deszczowych Ameryki Środkowej, przez bez mała całą długość Amazonii, rośliny te żyją w środowisku, które im sprzyja pod względem wilgoci, ciepła i długiego dostępu do dziennego oświetlenia. Trudno więc było udomowić wiele z gatunków na europejskim gruncie. Sztab botaników, plus nowoczesne technologie - wszystko to przyczyniło  się do tego, że dziś  istnieje w sprzedaży kilkadziesiąt odmian, hybryd, które dobrze się czują w naszych mieszkaniach, biurach, przestrzeniach hotelowych i restauracyjnych. Warto tutaj wspomnieć o tych trzech gatunkach, skąd najwięcej tego piękna:
* Anturium Scherzera, skrętoległe podłużne liście, widowiskowo skręcona kolba, pochwa kwiatostanowa lekko odchylona. Sympatię ten gatunek zjednuje wyrazistymi kolorami (czerwienie, orang, róże ).
* Anturium Andrego, roślina bogata w 'serca'. I liście , i pochwa kwiatostanowa przypominają swoim kształtem serce. Kolba dwukolorowa. Jej barwy (biały i żółty) interesująco kontrastują z soczystą czerwienią.
* Anturium crystalinum, z kolei ten gatunek jest uprawiany ze względu na ozdobne liście. Są one lekko 'aksamitne', bardzo wytrzymałe i wyraziście unerwione. 'Odznaczające się wyraziście na blaszkach unerwienie, przyciągają uwagę. Kwiatostany w tym wypadku są skromne, niepozorne, a jednak i tak interesujące poprzez swoje wybarwienie zielonych lub delikatnie słonecznych przylistków.


Anthurium hybrid - Anturium hybrydowe
  'Obake' (w wolnym tłumaczeniu 'duch', coś przejściowego)

                                       Gdy je zapewnimy odpowiednie uwarunkowania, anturium może kwitnąć nawet dwa razy w ciągu roku; czyli zapowiada się kilkunastotygodniowy kwietny spektakl. Niepozorne kwiaty zebrane są w kolbiasty kwiatostan otoczony  'żagielkiem' w odpowiednim kolorze do danego gatunku/odmiany/kultywaru. Ów 'żagiel' w rzeczywistości jest przekształconym liściem. Gdy kwiatostan ściemnieje, a spathe zżółknie, należy pęd przyciąć nisko przy ziemi. To zaoszczędzi roślinie energii, którą może wówczas przeznaczyć na tworzenie nowych części. Regularnie usuwamy części zniszczone, zestarzałe. Roślinę tę można wyeksponować jako soliter, albo  w kilka sztuk ustawić w grupie. Ekspozycja jasna, z rozproszonym światłem dziennym. Wystawa południowa, zbyt blisko działających zimą grzejników - żółknące, zasychające końcówki liści i słabe kwitnienie. Zbyt jałowe podłoże, za mały pojemnik, za wysoki/za niski stopień wilgotności podłoża, także brak witalnego rozwoju i zagrożenie pojawienia się chorób grzybicznych, (śliskie brunatne plamy na liściach, nadgniwające brzydko pachnące części podziemne). 
                                      Młodziki, domowym sposobem najprościej pozyskać przy przeprowadzaniu przesadzania roślin do świeżego niewyjałowionego podłoża. Anturium, 'lubi sobie podjeść i popić', dlatego wskazanie, aby zabieg ten przeprowadzać rok rocznie; najlepiej kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia.     
                           
Anthurium - Anturium
Anturium Andrego  'Sierra'

Robimy 'przegląd' bryły korzeniowej, gdy zdrowa - skracamy najdrobniejsze korzenie o połowę (odkażonym narzędziem). Roślinę lokujemy w pojemniku z odpływem, gdzie pierwsza warstwa to drenaż 3 do 5 centymetrów kulek styropianowych (żwirku, kamyków), następnie luźna mieszanka do roślin uprawianych w domu. Warto do mieszanki dorzucić ze dwie garści torfu, 'żagielki' lubią lekko zakwaszone podłoże. Anturium wykazuje dużą wrażliwość na zbyt dużą ilość wapna. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Anturium, szczególnie w okresie kwitnienia to 'pijak', więc wówczas z konewką wędrówki nawet dwa razy w tygodniu - nie przelewamy, nie zasuszamy. - podlewamy rozsądnie. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantów; nie powinna zastawać w osłonce, ani na podstawku.  Optymalna temperatura otoczenia przez cały rok,  to pomiędzy 16, a 24°C, bez dużych dziennych różnic. Miejscówka, bez przeciągów.
Nawet przy żyznym podłożu, warto rośliny te nawozić. Mniej więcej miesiąc po przesadzeniu, rozpoczynamy dokarmianie. Stosujemy nawóz wieloskładnikowy przeznaczony specjalnie do uprawy anturium, bądź ostatecznie ten do roślin kwitnących uprawianych w mieszkaniu, (dozowanie i częstotliwość, według informacji na etykiecie). Zaprzestajemy na kilka tygodni, gdy rozkwitną ostatnie z kwiatostanów. Wznawiamy, kolejne kwitnienie i po nim wymiana podłoża i podział. 
                                  Anturium, to dla  domowych zwierzaków i dla nas ludzi, roślina trująca - nie nadaje się do podgryzania, ani kulinarnych rewolucji. Kontakt skóry z sokiem tej rośliny może wywołać wysypkę, dlatego zabiegi pielęgnacyjne przy niej wykonujmy w rękawiczkach.
                                 Siłą anturium, poza wartością zdobniczą, która sprawia, że nasze otoczenie staje się bardziej przyjazne, jest to, że wspomaga oczyszczanie  powietrza, (między innymi z benzenu i acetonu, czyli rodzaju lotnych związków organicznych. Benzen może być zawarty w woskach do drewna, lakierach i w farbach, natomiast aceton w środkach czystości, zmywaczach do lakierów czy nawet być emitowany przez niektóre urządzenia elektroniczne).

Anthurium - Anturium 

          
 
 
 
Anthurium hybrid - Anturium hybrydowe
'Amalia elegance'

 
 
 
 

Anthurium hybrid - Anturium hybrydowe
'Amalia elegance'

 
 
 
 
 


Anthurium - Anturium                  
 
 
Anthurium - Anturium
 'White champion'

                              

Anthurium - Anturium
  'White champion'Anthurium - Anturium 

Anthurium andreanum - Anturium Andrego
  'Karma black'


Anthurium - Anturium
 'Joli'Anthurium - Anturium
 'Joli'
     oraz  Phalaenopsis - Falenopsis, ćmówka (storczykowate) ( foto )
Anthurium - Anturium 
 'Joli'
Anthurium - Anturium
      'Matiz'

Anthurium - Anturium
       'White champion'

Anthurium - Anturium
 
'Sweet Lips'

Anthurium - Anturium
            'Black beauty'

Anthurium - Anturium
            'Black beauty'
Anthurium - Anturium
Anthurium crassinervium
 'Jungle King'

Anthurium - Anturium
'Yellow Champion'

Anthurium - Anturium
Anthurium Clarinervium 
 
 


Anthurium - Anturium
'Princess Amalia Sweet lips'
 
 
 
 
 
 
 
Anthurium - Anturium
  'Princess Amalia Sweet lips'
 
 
 

 
Anthurium - Anturium

 
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anturium
https://nl.wikipedia.org/wiki/Anthurium
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://en.wikipedia.org/wiki/Anthurium
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anturium_Scherzera
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anturium_Andrego
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Anthurium_crystallinum.JPG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz