sobota, 4 marca 2017

Anthurium - Anturium


                                      Anturium, to bardzo dekoracyjna roślina pokojowa. Ozdobi swoją urodą każdy zakątek naszego domu, czy miejsca pracy. Duży wybór pośród kolorów, elegancko prezentujące się liście - to zdecydowanie pożądana piękność. I jak to z pięknościami, bywa czasami kapryśna, gdy jej nie nadskakujemy.

                                                      Anthurium.eng
 Anthurium - Anturium - Ant.nl 'White champion'                                Od lasów deszczowych Ameryki Środkowej do bez mała całej długości Amazonii, rośliny te żyją w środowisku, które im sprzyja pod względem wilgoci, ciepła i długiego dostępu do dziennego oświetlenia. Trudno więc było udomowić wiele z gatunków na europejskim gruncie. Sztab botaników, plus nowoczesne technologie - wszystko to przyczyniło  się do tego, że dziś
istnieje w sprzedaży kilka gatunków, które dobrze się czują na naszych szerokościach.
Warto tutaj wspomnieć na pewno o tych trzech:Anthurium - Anturium - Ant.nl   'Princess Amalia Sweetlips'


* Anturium Scherzera, skrętoległe podłużne liście, widowiskowo skęcona kolba, pochwa kwiatostanowa lekko odchylona. Sympatię ten gatunek zjednuje wyrazistymi kolorami ( czerwienie, orang, róże ).
* Anturium Andrego, roślina bogata w 'serca'. I liście , i pochwa kwiatostanowa przypominają swoim kształtem serce. Kolba dwukolorowa. Jej barwy ( biały i żółty ) interesująco kontrastują z soczystą czerwienią.
* Anturium crystalinum, z kolei ten gatunek jest uprawiany ze względu na ozdobne liście. Są one lekko 'aksamitne', bardzo wytrzymałe i wyraziście unerwione. 'Namalowane' żyły przyciagają uwagę. Kwiatostany w tym wypadku są skromne, niepozorne, a jednak i tak interesujące poprzez swoje wybarwienie zielonych lub delikatnie słonecznych przylistków.
Anthurium - Anturium - Ant.nl   'Princess Amalia Sweetlips'

                                                              Czynności pielęgnacyjne anturium nie należą do bardzo wymagających. Jednak nie doprowadźmy do zaniedbania, ponieważ bez należytej opieki bardzo szybko stracimy roślinę.
                                                            Plant ten lubi wodę. Najkorzystniejsze jest częstsze podlewanie mniej, niż raz, a za dużo. W upalne dni i zimą, gdy w pokoju mamy suche powietrze, dodatkowo, spryskujmy liście i kwiaty rozpylaczem z drobnymi dziurkami. Aby nie doprowadzić do gnicia korzeni, nie zostawiamy nigdy wody na podstawce, a jeśli mamy ' niedziurkowaną' doniczkę, sadząc w nią roślinę, na sam spód wsypmy około 5 centymetrów karmazytu, lub innych  drobnych kamyków ( nie będziemy mieli  do czynienia z zastała wodą).

                        


Anthurium - Anturium - Ant.nl  
Anturium Andrego  'Sierra'Anturium wykazuje dużą warażliwość na zbyt dużą ilośc wapna. Do podlewania korzystajmy więc ze 'zmięczonej wody' lub deszczówki. W każdym razie, zawsze należy używać wody mającej temperaturę pokojową ( nigdy nizmnej ).                                           
                                                       Temperatura w miesiące ciepłe, najkorzystniejsza ta pokojowa, w zimowe niemniejsza nić 16°C, najlepiej jak  18 - 20°C. Rozproszone dzienne światło, ustawienie w bezpiecznej odległości od grzejących kaloryferów.
                                                      Anturium jest dość żarłoczne, niezasilana w odpowiednie nawozy ziemia szybko się wyjaławia. Gdy jesteśmy sympatykami tych elegancko prezentujących się piękności, warto zainwestować w nawóz przeznaczony specjalnie dla nich.
                                                       Anthurium - Anturium - Ant.nl                                Pomimo nawożenia, ziemia i tak traci wiele substancji odżywczych, zbija się, poza tym, roślina się rozrośnie  - cza sna przesadzanie. Wystarczy raz na dwa lata. Jeśli nie mamy w zasiegu ręki specjalnej ziemi dla tych kwiatów, bez problemu przygotujemy ją we wlasnym zakresie. To mieszanka ziemi do kwiatów doniczkowych, torfu i karmazytu ( stosunek 60:30:10).
Delikatnie wysuwamy kwiat ze 'starej' doniczki, lekko strzepujmey nadmiar ziemi; możemy to zrobić drewnianym patyczkiem. Następnie dłońmy od spodu lekko rozluźniamy zbitą korzeniową bryłę. Warstwa żwirku, karmazytu, kilka garści ziemi - wkładamy roślinę, lekko dociskamy i obsypujemy. Dociskamy nie za moco ponieważ, nie chcemy 'zbić' podłoża w jednolitą bryłę ( zalezy nam na przepuszczalnym podłożu ), a  po drugie, to spowodowałoby  spięcie się przed chwią  poluzowanych korzeni.
Anthurium - Anturium - Ant.nl                                        Czas przesadzania, to także sprzyjająca okazja, aby nabyć we własnym domu nowe egzemplarze tej rośliny ( inny sposób rozmnażania przez sadzonki liściowe ). Delikatnie dzielimy zrośnięte kłącza, powinno nie być problemów, gdy robimy to ręcznie, bez użycia narzędzi. Jeśli jednak zaistnieje taka konieczność użyjmy ostrego noża. Jak najmniej ingerencji mechanicznej, tym większy sukces, że nie zniszczymy rośliny.
A skoro już jesteśmy przy ostrym cięciu - przy użyciu ogrodniczego sekatora, nożyczek, wyblakłe kwiaty przycinamy dośc nisko, najmożliwiej jak nabliżej podłoża.

Anthurium - Anturium - Ant.nl 
 'White champion'

                                   Gdy nasze domowe anturium ubogaci nas w nasiona, to miejmy na uwadze, że wzrost rośliny z nich potrwa bardzo długo.
                                    Według mnie te rośliny, także powinny mieć czas, aby odpocząć. Po tym jak wytniemy wyblakłe kwiaty ( inaczej wciąz roślina przeznacza na nią swoją energię, nie skupiając na tym, co przed nią ), dajmy odetchnąć. Najbardziej wskazany czas przejścia pomiędzy wiosną, a latem. Cztery tygodnie bez zasilania, z mniej obfitym podlewaniem. Jeśli mamy zawiązujące się pąki, to też żaden problem taka niedługa dieta.

Anthurium - Anturium - Ant.nl
  'White champion'

                              Gdy nie będziemy odpowiednio dbać o anturium, miejmy świadomość, że może dojść do niekontrolowanych przelań, a w konsekwencji do zgnilizny korzeni. Czasami udaje się odratować roślinę, poprzez usunieńcie zgniłych korzeni i przesadzenie zdrowej części do nowego pojemnika, jednak lepiej nie ryzykować. Różne wiciaki i mszyce, pojawić się mogą i bez regularnej pielęgnacji, możemy za późno zastosować specjalne środki ochronne i także stracić roślinę.
                           Ustawiając anturium  w domu, pamiętajmy, że wszystkie jej części są toksyczne. Zabiegi pielęgnacyjne ( przesadzanie, usuwanie  liści i  wyblakłych kwiatów ), róbmy w rękawiczkach.

Anthurium - Anturium - Ant.nl

Anthurium andreanum - Anturium Andrego
  'Karma black'


Anthurium - Anturium - Ant.nl
 'Joli'
Anthurium - Anturium - Ant.nl 
 'Joli'
     oraz   Doritaenopsis ( storczykowate ) ( foto )Anthurium - Anturium - Ant.nl
 'Joli'
Anthurium - Anturium - Ant.nl
      'Matiz'


Anthurium - Anturium - Ant.nl
      'Sierra'
Anthurium - Anturium - Ant.nl
      'Sweet Lips'


 Anthurium - Anturium - Ant.nl
            'Black beauty'


 Anthurium - Anturium - Ant.nl
            'Black beauty'
Anthurium - Anturium
Anthurium crassinervium
 'Jungle King',

Anthurium - Anturium
'Yellow Champion'

Anthurium - Anturium
Anthurium Clarinervium
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anturium
https://nl.wikipedia.org/wiki/Anthurium
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://en.wikipedia.org/wiki/Anthurium
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anturium_Scherzera
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anturium_Andrego
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Anthurium_crystallinum.JPG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz