piątek, 21 czerwca 2019

Kwiaty jadalne

                                              Kwiaty jadalne. Spis liczy 68 gatunków i jest na bieżąco uzupełniany. Gdy mamy większa świadomość, co i dlaczego powinniśmy jeść, przy warzywach i owocach na talerzach zaczynają 'lądować ' kwiaty. I to nie byle jakie, bo w pięknych pełnych kolorów i kształtów odsłonach. Jest w nich bogactwo aromatycznych olejków, witamin, makro i mikroelementy. Cieszą oczy i rozpieszczają smakowo 

Kwiaty jadalne

podniebienia. Wiedza, że jedzenie niektórych kwiatów, korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, krwionośnego, na nasze zdrowie psychiczne, na witalność i poprawę skóry - napiszmy to szczerze, wielu z nas nie przekonuje do tego rodzaju smakowania.
                                Jakoś bez przekonania, jedzenie kwiatów  wiążemy z poprawą naszego samopoczucia, zdrowia. Że niby przede wszystkim chodzi o to, 'aby było ładnie', że to 'jedna z odsłon kulinarnej sztuki'. A jednak, można połączyć miłe z pożytecznym. Nie oczekujmy od siebie samych, że z dnia na dzień zaczniemy regularnie zajadać kwiatki - po prostu, bądźmy otwarci na wielowiekową wiedzę, na nowe smaki.
                                    Wiedząc, (widząc), że mamy do czynienia z jadalnymi kwiatami,  nie można  po prostu ot tak je zerwać i przygotować z ich składem pełen kolorów deser (napój, ciasto, sałatkę). Aby mogły zagościć na naszym stole te barwne jadalne części roślin, musimy zadbać o to, aby pochodziły  z właściwego miejsca. A to znaczy,  stamtąd, gdzie nie były stosowane środki chemiczne, gdzie nie panuje wysokie zanieczyszczenie powietrza.
                                   Najrozsądniej i najpraktyczniej, jest stworzyć sprzyjające warunki do uprawy jadalnych kwiatów we własnym ogrodzie. Wówczas będziemy mieli pewność, że ich pielęgnacja jest prowadzona we właściwy sposób.
                                   W centrach ogrodniczych i coraz częściej w marketach, można natrafić na kwiaty, które nadają się do spożycia. Rośliny te są prowadzone bez używania chemii, między innymi po to, aby mogły zagościć na naszych talerzach. Wówczas, na etykiecie jest nieprzekreślony znak 'widelca i noża'. Analogicznie, gdy taki symbol przekreślony, to znaczy żadna część plantu nie nadaje się do jedzenia. W kwiaciarniach, na pewno (!) nic zdrowego dla naszych żołądków nie będzie.
                                W czasie wiosennego, bądź letniego spaceru, nie dajmy się porwać romantycznemu myśleniu, że jadalne kwiaty 'dzikusów' nadają się do spożycia. A środki uprawy roślin (na polach zbóż, na łąkach), a wyższy stopień zanieczyszczeń na poboczach dróg i w miejskich łączkach?





Gdy mamy pewność, że zebrane przez nas naturalnie rosnące kwiaty, nie są skażone, zbierajmy smaczne dekoracje wyłącznie ze zdrowych roślin; po przyniesieniu do domu przed spożyciem opłukajmy, oczyśćmy. 'Na talerz', wybierajmy tylko te egzemplarze, które są młode, pełne witalności, nie są zniszczone. Pamiętajmy (!), należy zwrócić uwagę, czy u konkretnego gatunku są jadalne całe kwiaty, czy tylko ich płatki. Aby na późniejsze miesiące zachować aromat kwiatuszków, część z nich możemy ususzyć (w zacisznym miejscu, gdzie światło dzienne rozproszone). Potem, w któryś z jesiennych deszczowych wieczorów, część zawartości z lnianego woreczka, czy ze słoiczka, może z kwietną herbatką 'nas zabrać' do lata.
                             Jeśli wcześniej nie jedliśmy konkretnych gatunków kwiatów, przy pierwszym razie ograniczmy się jedynie do posmakowania jednego, dwóch. Część roślin, nie musi, ale  może nas uczulić, niekorzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Osoby przyjmujące lekarstwa, powinny być jeszcze bardziej ostrożniejsze - gdy macie Państwo  'smaka' na jakąś kwietną pięknotkę, słyszeliście od znajomych, że 'smaczne, zdrowe'. to i tak najpierw poszukajcie informacji (!), czy Wam nie zaszkodzą , czy nie osłabią działania przepisanych medykamentów (zapytajcie lekarza).
                              Gatunki kwiatów jadalnych liczy się w setkach, jeśli nie w tysiącach, jeśli jednak na naszej drodze 'wyrosną' te, które są pod ochroną, nie zrywajmy; kierujmy się zrozumieniem i szacunkiem do praw natury.
                              Pora roku sprzyja ku temu, aby w naszych kuchennych rewolucjach zagościły kwiaty. Nie tylko pomysłowi kucharze w eleganckich restauracjach mają 'patent' na kwietne talerze. Dziś i my, z wiedzą i z apetytem na nowe, ruszmy co nieco nazrywać na kwietny posiłek.

Achillea -  Krwawnik ( gatunki ) - Duizendblad ( soorten )  ( foto )

Kwiaty krwawnika, mają  gorzki smak, jednak dobrze smakują w sałatkach. Mogą także służyć jako dodatek do piwa.I oczywiście, jako dodatek dekoracyjny.



Agastache aurantiaca - Kłosowiec pomarańczowy - Dropplant (foto )
 
Kłosowiec pomarańczowy, listki i kwiatostany o lekko anyżowym posmaku (składnik sałatek, do przystrojenia deserów).




Alcea -  Malwa  ( foto )
Kwiaty malwy, mają smak delikatny, łagodny. Dzięki swym właściwościom zdrowotnym, zalecane z nich parzenie herbatek. 




Allium schoenoprasum - Czosnek szczypiorek, szczypiorek - Bieslook   ( foto )


Czosnek szczypiorek, ze swymi chrupiącymi płatkami, to oczywiście smak cebulowo-czosnkowy.



Allium ursinum - Czosnek niedźwiedzi - Daslook  ( foto )

Czosnek niedźwiedzi, tutaj najkorzystniej spożywać kwietne pączki - siła witalności w czosnkowym smaku.




Amaranthus - Szarłat - Amarant ( foto )

Szarłat, jego kwiatostany z niesłabnąca popularnością są wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Delikatność i orzechowy posmak - to ich duże walory.



Antirrhinum majus - Wyżlin większy, lwia paszcza - Grote leeuwenbek  ( foto )


Lwia paszcza - kwiaty o gorzkawym posmaku (dodatek do mięs, sałatek).




Bauhinia Purpurea - Storczykowiec Purpurowy, (Drzewo storczykowe) - Purpere orchideeboom ( foto )


Młode listki, młode kwiaty o smaku cytrusowo kwaskowym. Dodatek do wiosennych miksów sałatkowych. Piękne kwiaty jako ozdoba deserów, ciast.


Begonia  (gatunki, soorten) ( foto )

Kwiaty begonii, mają kwaśny, delikatnie cytrynowy smak i chrupką teksturę. Idealne w połączeniu z deserami czekoladowymi lub lodami.



Bellis perennis - Stokrotka pospolita - Madeliefje ( foto )

Stokrotki, nie mają wyrazistego smaku. Należy spożywać wyłącznie młode kwiatuszki, przekwitające, na pewno nie będą smaczne. Młode, posiadają smak trochę podobny do 'rzodkiewkowego', ale w o wiele delikatniejszej tonacji.


Borago officinalis - Ogórecznik lekarski - Bernagie ( foto )

Ogórecznik lekarski - kwiaty, mają delikatnie ogórkowy smak. Obecność w nich wielonienasyconych kwasów omega-6, to dla naszego organizmu wspomaganie pracy układu pokarmowego, nerek i dodatkowe relaksacyjne oddziaływanie.(Smakowa ozdoba deserów, sałatek).




Bougainvillea glabra - Bugenwilla gładka - Bougainvillea ( foto )


Kwiaty bugenwilli, mają gorzkawy, orzeźwiający smak.




Calendula officinalis - Nagietek lekarski  - Goudsbloem   ( foto )

Nagietek lekarski, jego kwiaty w smaku są nieco pikantne, mają pieprzny posmak. Swoją intensywną barwę przenoszą na gotowane wraz z nimi potrawy, dlatego są świetnym dodatkiem do chlebów, zup czy ryżu.



Calluna vulgaris - Wrzos - Struikhei ( foto )

Kwiatostany wrzosu, mają bardzo intensywny, gorzki i ostry smak. Dlatego gałązek wrzosu używa się głównie przy wędzeniu mięs.



Centaurea cyanus - Chaber bławatek - Korenbloem  ( foto )


Chaber bławatek, jego kwiaty zaczarują nas swoim korzennym, słodko pikantnym smakiem.



Cichorium intybus - Cykoria podróżnik - Wilde cichorei  ( foto )

Kwiaty cykorii podróżnik, mają po prostu 'sałatowy' smak.Więc będą ładnym neutralnym dodatkiem do sałatek, czy deserów.



Cosmos bipinnatus - Kosmos podwójnie pierzasty - Cosmea   (foto)


Kwiaty kosmosu, posiadają delikatnie pikantny smak.



Cucumis sativus - Ogórek siewny - Komkommer ( foto )

 'Ogórkowe' kwiatuszki, jak nietrudno się domyśleć, pachną i smakują jak ogórek.




Cucurbita pepo - Kabaczek  -  Mergpompoen ( foto )

'Kabaczkowe' dekoracje, mają delikatny smak (pychota, gdy zasmażane w naleśnikach).





Dendranthema - Chryzantema - Chrysanthemum  ( foto )

U chryzantemy, jadalne są tylko płatki. Mają gorzkawy posmak, dlatego najczęściej używa się ich do przygotowania sushi, albo orzeźwiających sorbetów.




Dianthus - Goździk - Anjer  ( foto )

Kwiaty goździków, dla podniebień koneserów - silny korzenny aromat, pozostaje po ich skosztowaniu lekko piekący posmak. 





Forsythia - Forsycja - Chinees klokje ( foto )

 Jadalne kwiaty forsycji możemy spożywać świeże bądź suszone. Doskonale sprawdzą się w postaci atrakcyjnego, barwnego dodatku do sałatek, kanapek, koktajli, czy deserów. Z forsycji możemy przygotować również marmoladę, nalewkę.
 
 
 


Fragaria ×ananassa - Poziomka truskawka - Aardbei ( foto )

 
Truskawka, to kwiatki o truskawkowym aromacie i delikatniejszym od owoców smaku. Nadają się do dekoracji deserów i do napojów.
 
 
 Fuchsia × standishii - Fuksja hybrydowa, (fuksja jednoroczna) (foto)




Kwiaty tego mieszańca fuksji, posiadają delikatny, przyjemny, słodki smak. Doskonale wyglądają w sałatkach i galaretkach. Można je kandyzować.



Gladiolus - Mieczyk  ( foto )


Kwiaty gladioli, mają neutralny, delikatny smak ('sałatow').


Helianthus -  Słonecznik  ( foto )

U słonecznika, poza ziarenkami, są jadalne także płatki. Mają orzechowy smak, świetnie więc nadają się do sałatek czy jako dodatek do makaronu.



Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies  (foto )

Liliowiec ogrodowy, kwiaty które zdobią tylko jeden dzień. Choć krótkotrwałe, smakują delikatnie. Mają chrupką fakturę, należy je gotować, można łączyć w sałatkach 'dla smaku' i dla przystrojenia,
z innymi jadalnymi kwietnymi ozdobami.


Hibiscus (soorten) - Ketmia, hibiskus, róża chińska (gatunki) ( foto )


Smak kwiatów hibiskusa, jest kwaskowaty i orzeźwiający.



Hypericum - Dziurawiec - Hertshooi   ( foto )

Kwiaty dziurawca, w smaku wyraziste, gorzkawe ... Można odnieść wrażenie, że pod tym względem, to zioło w czystej postaci.  Po smakowaniu herbatki z dziurawca, należy zachować unikać słonecznych kąpieli.




Impatiens walleriana - Niecierpek Waleriana -
Vlijtig liesje

Niecierpek Waleriana, z dość neutralnym smakiem - nadaje się do 'smakowitego' dekorowania sałatek i do napojów.



Jasminum polyanthum - Jaśmin kwiecisty  ( foto )

Jaśmin kwiecisty, z kwiatami o smaku i aromacie ... jaśminowym.




Lathyrus odoratus - Groszek pachnący - Welriekende lathyrus
( foto )

Groszek pachnący, poza wydzielaniem przyjemnej woni, smakuje podobnie jak znany nam groszek.
Kwiatki nadają się do sałatek.




Lavandula angustifolia-  Lawenda wąskolistna, l. lekarska  - Echter Lavendel ( foto )

Kwiaty lawendy wąskolistnej, posiadają specyficzny, delikatny, kwiatowy smak i aromat. Nadają się zarówno do dań słodkich (można zrobić z nich cukier lawendowy i dodawać do dżemów lub ciast), a także słonych (szczególnie dobrze wychodzi z nich sos do mięs). Ma bardzo intensywny aromat.



Lobularia maritima - Lobularia nadmorska, Smagliczka nadmorska - Alyssum maritimum    ( foto )

 
 
Kwiaty labularii, posiadają przyjemny miodowy smak. 


Magnolia (gatunki) - Beverboom (soorten) ( foto )


Kwiaty magnolii , to wyrazisty aromat i słodkawy smak (coś jakby połączenie lilaka i jaśminu).




Malus - Jabłoń - Appel  ( foto )

Kwiaty jabłoni, posiadają subtelny 'kwiatowy' smak. Doskonale nadają się do przystrojenia wiosennych deserów i sałatek.



Malva moschata - Ślaz piżmowy - Muskuskaasjeskruid ( foto )


Kwiaty ślazu piżmowego, z lekko orzechowym posmakiem.



Matricaria chamomilla - Rumianek pospolity - Echte kamille (foto)

Rumianek pospolity, ma charakterystyczny zapach i smak (delikatnie gorzki, ziołowy). Poza parzeniem herbaty z rumianku, można dodawać go także do zup i dań mięsnych.



Mentha - Mięta - Munt  ( foto )


Kwiaty mięty, są oczywiście przepełnione miętowym smakiem i aromatem. Nadają się do sałatek, rześkich deserów, napojów chłodzących. Super się 'je je; z czekoladą.



Monarda didyma - Pysznogłówka szkarłatna, pysznogłówka dwoista, (bergamotka) - Bergamotplant ( foto )




Pysznogłówka szkarłatna, posiada pięknie pachnące kwiaty o wyrazistym ostro słodkim smaku. Nadają się do ciast, sałatek, deserów.



Monarda citriodora - Pysznogłówka cytrynowa - Citroenbergamot  ( foto )

Pysznogłówka cytrynowa, to połączenie smaku cytryny i oregano. Może służyć jako dodatek do sałatek, przyprawa do potraw, jako aromatyczny i zdobniczy element do deserów i koktajlów owocowych. Zaś zimą, zasuszone listki tego gatunku, można dodawać do herbaty (zielonej, czarnej).




Oenothera - Wiesiołek - Teunisbloem ( foto )

Kwiaty wiesiołka, posiadają neutralny 'sałatowy' smak.





Oxalis corniculata -  Szczawik różkowaty  -  Gehoornde klaverzuring  ( foto )


Szczawik różkowaty, ze swymi kwiatuszkami o o słodko-kwaśnym smaku.




Pelargonium - Pelargonia  ( foto )


Kwiaty pelargonii, mają kwaśny smak i wydzielają woń, podobną do cytrusów.





Peonia - Piwonia - Pioenroos ( foto )

Kwiaty piwonii, posiadają  przyjemny, słodki zapach i tak też smakują. Szczególnie dobrze komponują się ze słodkimi potrawami – ciastami i deserami.







Phlox paniculata - Floks wiechowaty - Vlambloem (soort) ( foto )
 
Floks wiechowaty, kwiaty mają słodko-pikantny smak i korzenny aromat.





Primula auricula - Pierwiosnek łyszczak, pierwiosnka ł. - Aurikel ( foto )

Pierwiosnek, jego kwiaty posiadają niewielkie płatki, które są słodkie w smaku, także świetnie nadają się jako dodatki do ciast, naleśników czy lodów. Ożywiają kolorystycznie sałatki.




Róża - Rosa  ( foto )





Rosa rugosa  - Róża pomarszczona - Rimpelroos   ( foto )

Kwiaty róży, mają delikatny, słodki smak. Nadają się głównie do potraw słodkich – ciast, deserów, dżemów. Świetnie sprawdzają się także jako dodatki do napojów. Robi się z niej cukier różany.




Rubus - Jeżyna - Braam ( foto )





Sambucus nigra - Bez czarny  - Gewone vlier   ( foto )

Bez czarny, kwiaty drobne, słodkie kwiaty o delikatnych, białych płatkach. Idealne do robienia soków i nalewek, albo jako dodatek do napojów. Można także posypywać nimi ciasta.





Syringa - Lilak - Sering   ( foto )

Kwiaty lilaka, posiadają  nie tylko słodki aromat, ale równie przyjemny smak. Można nimi dekorować ciasta, desery.



 Syzygium aromaticum - Czapetka pachnąca, Goździkowiec korzenny -  Kruidnagelboom ( foto )


W sprzedaży, goździki mają barwę ciemnobrunatną, powstałą w czasie suszenia i odymiania. Smak mają piekący, dzięki olejkowi znajdującemu się w pąkach w ilości 15–20%. Charakterystyczny zapach daje goździkom eugenol.




Tagetes  - Aksamitka - Afrikaantje ( foto )
 U aksamitki, kwiaty mają cytrynowy posmak (sałatki, desery).





  Taraxacum officinale  - Mniszek lekarski, m.pospolity - Paardenbloem   ( foto )


Płatki mniszka lekarskiego, gorzkawy smak. Mogą być oszczędnie dodawane do sałatek (aby wzbogacić barwę) lub do mięs – jako przyprawa. Z mniszka można zrobić także niezwykle zdrowy i charakterystyczny w smaku miód i syrop.




Tilia cordata - Lipa drobnolistna - Winterlinde ( foto )

Kwiaty nadają się robienia ziołowych herbatek.



Trachystemon orientalis - Trachystemon wschodni, (Kaukaski ogórecznik) - Oriëntaals komkommerkruid ( foto )

Trachystemon wschodni, to rodzina z ogórecznikiem lekarskim, także wiadomo już - smak będzie 'ogórkowy'. Kwiaty nadają się do sałatek, a także staną się prawdziwym hitem, gdy zamrożone w kostkach lodu 'wpadną' do drinków.




  Trifolium - Koniczyna (gatunki) - Klaver (soorten) ( foto )


U kończyny, płatki mają słodki smak. Świetnie sprawdzają się w sałatkach oraz daniach z ryżu.



Tropaeolum - Nasturcja - Oost-Indische kers    (foto )

Nasturcja, kwiaty o ostrym pieprznym smaku, (polecane jako dodatek do mięs, sałatek i serów).




 Tulbaghia violacea - Tulbagia fioletowa - Samenleving knoflook ( foto )


Tulbagia fioletowa - listki i kwiaty, mają delikatny lekko czosnkowy posmak.




Tulipa - Tulipan - Tulp ( foto )

Smak płatków tulipanów, w zależności od odmiany, może być przybliżony do tego jaki posiada sałata, z bardziej słodkim, czy też  gorzkawym finiszem. W dawnych czasach, gdy w Europie panował głód, spożywano również cebulki. Współcześnie, nasze enzymy trawienne są 'nie nauczone pracy z tymi związkami', dlatego nie testujemy smaku części podziemnych. Zaś, przy delektowaniu się smakiem płatków tulipanów (w sałatkach, w deserach), zebranych z nienawożonych chemicznymi środkami ogrodowych zakątków; także zachowajmy ostrożność - u wielu osób mogą okazać się uczulające. Objawy alergii na skórze, albo dolegliwości układu pokarmowego, mogą zacząć się objawiać dopiero po kilkunastu godzinach od momentu schrupania płatków.




Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes ( foto )






Verbascum ( soorten ) - Dziewanna ( gatunki ) ( foto )






Viola - Fiołek - Viooltje  ( foto ) 

Kwiat fiołka, posiada orzeźwiający, soczysty smak sałaty.Do sałatek, deserów, do dekoracji.



Viola - Fiołek - Viooltje  ( foto )

Bratki mają słodki, ale też delikatnie cierpki smak. W sprzedaży są także odmiany, charakteryzujące się waniliowym smakiem.


*