środa, 19 sierpnia 2020

Hemerocallis - Liliowiec - Daglelies

                              Liliowiec, dziennica - w naszym ogrodzie, przy odpowiednich warunkach uprawy, to wieloletnia kwitnąca bylinowa ozdoba. Wybór pośród kwiatów jednobarwnych, dwu-, bądź trójbarwnych, gdzie sześć płatków u każdego z nich w bardziej wąskim, bądź pełniejszym wydaniu. Kwiat jednego dnia, ale w niezliczonej ilości kolejnych i kolejnych. Każdy ogród, fasadowy, duży, czy ten miejski - zyskują na obecności tej pięknie, naturalnie prezentującej się rośliny.

                                                                      Daylily.eng

Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies
  'Frans hals'

Najczęściej w naszych zielonych przestrzeniach uprawiany jest liliowiec ogrodowy. To grupa mieszańców, spośród której wybieramy te kolory i kształty kwiatostanów, które nas oczarowują najbardziej. Z liliowców możemy stworzyć monotematyczną plamę (jedno, bądź wielobarwną); wkomponować je z innymi roślinami w bylinową rabatę, (środkowe piętro); stworzyć
nieformalny 'liliowcowy' żywopłot, który będzie rozdzielał części ogrodu, albo kwitł wzdłuż ścieżki.
                                       Część podziemną stanowi krótkie podziemne kłącze. To właśnie dzięki niemu, albo z wysiewu nasion po raz pierwszy możemy pozyskać liliowce w naszym ogrodzie. Są dwie szkoły wysiewania wysiewania nasion:
1. Liliowiec, wysiew nasion do gruntu. Wyznaczona miejscówka powinna być wcześniej zasilona kompostem (przynajmniej dwa miesiące przed wysiewem). Podłoże przepuszczalne, o średnim stałym stopniu wilgotności. Wysiewamy tuż przed nadejściem pierwszych jesiennych przymrozków. Choć nasiona muszą przejść proces stratyfikacji, to gdy byśmy wysiali je zbyt wcześniej, to co z nich wyrośnie w czasie zimy, może przemarznąć. Dlatego w przypadku tej rośliny, późny pora wysiewu jest tak istotna.
2. Liliowiec, wysiew nasion do doniczek. Początek lutego, jeśli dysponujemy jasną miejscówką, gdzie jest temperatura 17 do 21℃, wówczas zastosujmy tę technikę wysiewu. Aby zaszedł proces stratyfikacji, w papierowej torebce przetrzymajmy nasionka z tydzień lub dwa w lodówce. Następnie do przezroczystego woreczka wrzucamy pięć nasionek (konkretnej odmiany) i zalewamy je - 8 kropel wody utlenionej na dwie stołowe łyżki letniej wody. Kładziemy nad działającym grzejnikiem' po trzech czterech dniach, widać już przy nasionkach 'oczka'. Wtedy powinny trafić do pojemników, z przepuszczalnym podłożem (mieszanka ziemi, perlitu); pojemniki z odpływem wysiewamy po dwa, trzy nasionka, doniczki niezbyt szerokie, ale głębokie na minimum 15 centymetrów.


Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies
  'Frans hals'

Temperatura nie niższa niż 12℃.  Wschody następują dość szybko, po około dwóch tygodniach. Dostawa wody, gdy wierzchnia warstwa ziemi przesuszona, nie pozostawiamy jej nadmiaru w osłonce, na podstawku. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę  zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin, (czyli zimą od  12 do 20 ℃).
                                              Po Zimnych Ogrodnikach, rozsady powinny trafić do docelowej miejscówki. Wskazany rozstaw to pomiędzy 50, a 70 centymetrów. Sadzimy na głębokość równą wysokości doniczki, w której młodziki wzrastały. Dobrze, gdy wcześniej w połowie marca ziemię przekopiemy i zasilimy ją kompostem. Od momentu przesadzenia do gruntu, zaczynamy zasilanie. Korzystamy z dóbr nawozu wieloskładnikowego, albo z rozcieńczonych gnojówek z wodą (z pokrzyw, z żywokostu, z czosnku). Liliowce niezbyt 'przepadają' za fosforem, także rozejrzyjmy się za właściwym 'dokarmiaczem' bez tego składnika.
                                               W wieloletniej uprawie liliowców, bardzo decydującym uwarunkowaniem jest drenaż. Gdy 'mokre' lato, woda nie będzie zastawała, a gdy nadejdzie zima i minusowe temperatury, kłącze nie będzie przemarzało. Ziemia przepuszczalna, o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Niestety, panuje brak hydrologicznej równowagi, dlatego nie obędzie się bez spacerów z konewką. Latem podlewamy rano, albo pod wieczór, (w czasie upalnych godzin, moglibyśmy poparzyć, zniszczyć części roślin); zimą podlewamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje


Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies

w otoczeniu roślin.   Gdy zabiegi przesadzania, podlewania, zasilania przebiegają pomyślnie, zależności od odmiany, liliowce mogą kwitnąć od maja do września. Jak już wiemy, w zależności od odmiany, liliowce mogą kwitnąć od maja do września. Ozdoby te nie nadają się do bukietów. 
W czasie nocy i w deszczowe dni, kwiaty są zamknięte.
Na nasiona warto pozostawić dwa, trzy kwiatostany. Pozostałe przekwitnięte regularnie usuwane, przełożą się na wydłużenie kwitnienia.
Zadbany egzemplarz liliowca, to pomiędzy 5, a 7 lat bogatego kwitnienia. Po tym czasie, gdy zakończy się w sezonie kwitnienie, warto dokonać podziału kłącza, odmłodzić roślinę. Zabieg ten przeprowadzamy ostrożnie. Warto znaleźć w ogrodzie nową miejscówkę dla młodzików, gdzie będzie ziemia bogata we wszystkie substancje potrzebne dla witalnego rozwoju tych bylin. 
                                   Średni stopień wilgotności podłoża, ale przysłużyć się obfitszemu kwitnieniu może to, gdy w pobliżu będzie oczko wodne, niewielki staw.
                                   Liliowce są dość odporne na ataki szkodników jak i chorób. Zrozumiałe, że bez zasilania, sezonowej pielęgnacji, będą mniej okazałe z uboższym kwitnieniem.
                                   Liliowiec ogrodowy, kwiaty które zdobią tylko jeden dzień. Choć krótkotrwałe, smakują delikatnie. Mają chrupką fakturę, należy je gotować, można łączyć z innymi kwiatuszkami w sałatkach. Oczywiście, przy założeniu, że chcemy wykorzystać je części rośliny w kuchennych rewolucjach, to nie zasilamy byliny wieloskładnikowymi 'dokarmiaczami' do roślin ozdobnych. Wówczas wykorzystujemy kompost, albo naturalne rozcieńczone z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy, czosnek).


Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies

Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies

 
 
 


Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies


                                                                    Lemon daylily.eng
Hemerocallis lilioasphodelus - Liliowiec żółty - DagleileHemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - DagleliesHemerocallis lilioasphodelus - Liliowiec żółty - Dagleile


Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies


Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - DagleliesHemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies

Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies

 
 
 
Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies

 
 
 
Hemerocallis -  Liliowiec  - Daglelies
oraz Agastache rugosa - Kłosowiec pomarszczony - Koreaanse netel ( foto )
oraz Nepeta - Kocimiętka - Kattenkruid ( foto )
 
 
 
 
Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies
 
 
 

Hemerocallis ×hybrida -  Liliowiec ogrodowy - Daglelies
  'Frans hals'

 
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Liliowiec_ogrodowy
https://en.wikipedia.org/wiki/Daylily
https://en.wikipedia.org/wiki/Hemerocallis_lilioasphodelus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz