czwartek, 20 sierpnia 2020

Tradescantia fluminensis - Trzykrotka wężykowata - Vaderplant

                                            Trzykrotka wężykowata,jako roślina pokojowa, (biurowa, restauracyjna), odpowiednio wyeksponowana, może być ozdobna z wybarwiających się wielokolorowych liści, fioletowo/bordowo nabiegłych zwieszających się pędów i z kwietnych trzykrotnych ozdób. U gatunku, liście są zielone, zaś u odmian to prawdziwy festiwal kolorów.  W naturalnych

                                                                 Small-leaf spiderwort.eng
Tradescantia - Trzykrotka,tradeskancja
Tradescantia fluminensis - Trzykrotka wężykowata - Vaderplant 
 'Tricolor'
warunkach, 9to jest w strefie subtropikalnej kontynentów australijskiego i Ameryki Północnej), ta trzykrotka jest rośliną okrywową, która rozprzestrzenia się po ziemi za pomocą miękkich, bezwłosych łodyg. Soczyste łodygi mają korzenie w dowolnym węźle na powierzchni. Roślina ma owalne, ciemnozielone liście ze spiczastymi końcami, które są błyszczące, gładkie. 
                                       Na naszej szerokości geograficznej, również traktować ją możemy jako
roślinę wieloletnią - ale wyłącznie przy pielęgnacji pod dachem. Ten plant nie toleruje temperatur na minusie.  Z podwieszanego, bądź z wyższego pojemnika, pędy będą zwieszały się na długość od 30 do 50 centymetrów. Jest więc czym cieszyć oczy, gdy delikatne światło dzienne 'tańcuje' z barwnymi połyskującymi listkami.
byt zacieniona, albo zbyt słoneczna miejscówka, niefrasobliwe zalewanie bryły korzeniowej - wówczas faktycznie, u zbyt obciążonej rośliny cześć pędów zaczyna nieestetycznie łysieć.  Właściwa pielęgnacja, to także rok roczne kwitnienie. Aby 'zmotywować' ten gatunek trzykrotki do odsłony kwietnych wdzięków, należy ją w jesienno zimowe miesiące wyeksponować w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura pomiędzy 12, a 16 °C. W tym czasie, będzie tolerowała kilkudniowe spadki temperatury do 6°C. Oczywiście, im chłodniej, tym oszczędniejsze dostawy wody. Trzykrotka  wężykowata,
nie toleruje przelewania. Szybko dochodzi do zgnilizny bryły korzeniowej, co zauważymy po brązowiejących, czarniejących listkach i pędach.
Podlewamy wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest przesuszona. Ta trzykrotka to 'mały pijak', ale po pół godzinie musimy zlać nadmiar wody z podstawka, albo z osłonki. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin; odstała, albo deszczówka. 
Okres jesienno zimowy, to dostawy o 1/3 mniejsze, do zwiększonych powracamy, gdy przedwiośnie,
a to powinno równać się czasowi pierwszych kwiatuszków, (pierwsze trzykrotne kwiaty mogą się również pojawić wiosną, albo latem). U gatunku, pojedyncza kwiat posiada trzy białe płatki i żółte pylniki. U odmian, kwiatuszki mogą mieć barwę delikatnie różową. Gdy wystąpi kwitnienie, trwa długo - kilkanaście tygodni. Ozdoby rozkwitają na końcach pędów.


Tradescantia fluminensis - Trzykrotka wężykowata - Vaderplant 
 'Tricolor'
 
Po zakończeniu tego spektaklu, uszczykujemy pędy. I to tyle jeśli chodzi o 'skracanie' zdrowego egzemplarza. Czyli nie tniemy, nie skracamy pędów - ponieważ u takiego jest nadal zwarty, bardzo ozdobny pokrój.
U sztuk, które zalewane, albo prowadzone w złych warunkach oświetleniowych - trzeba często przeprowadzać cięcie sanitarne, (czyli usuwać zniszczone, przesuszone, przemarznięte, wyłysiałe, noszące znamiona chorobowe części pędów). 
                              Trzykrotka wężykowata, mieni się wieloma kolorami, dlatego ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Bezpieczne, rozproszone dzienne światło idealnie podkreśli urodę gustownych listków i jak chmurki leciutkich kwiatuszków. Na bardziej słonecznym stanowisku, częstsze niezbyt obfite dostawy wody, a w czasie upalnych dni odstawianie pojemnika w głąb pomieszczenia.
Podłoże przepuszczalne, przynajmniej średnio żyzne o pH neutralnym w kierunku zakwaszonego. 
W donicy z odpływem, pierwsza warstwa drenaż - kulki, (żwirek, kamyki). Następnie mieszanka ziemi i perlitu (3:1). W zbyt dużym pojemniku, roślina wiele energii będzie inwestowała do rozrostu bryły korzeniowej, a nie w to, co nad ziemią. Dlatego warto rok rocznie, po zakończeniu kwitnienia i po przeprowadzeniu uszczykiwania,  przesadzić plant tylko do o  numer większego pojemnika.
Wtedy też jest najlepszy moment na 'stworzenie młodzików', czyli pobranie ukorzenionych pędów z macierzystego egzemplarza. Inną drogą rozmnażania tego gatunku, jest pobranie sadzonek pędowych, (od wiosny do połowy września). Na 10 - 15 centymetrowych odcinkach pozostawiamy  4 do 5 listków, trzymamy 'ich nogi' do dwóch dni w wodzie, albo sadzimy bezpośrednio do doniczki wypełnionej odpowiednim podłożem.
Po Zimnych Ogrodnikach, można doniczkowca wynieść na zewnątrz do podobnych warunków świetlnych, jakie miał w pokoju. Pod dach powinien wrócić pod koniec sierpnia. Pozostawienie go dłużej na zewnątrz, to ryzyko, że  kilkunastostopniowe różnice temperatur dzień/noc 'zniszczą' część pędów, osłabią roślinę.

Tradescantia fluminensis - Trzykrotka wężykowata - Vaderplant 
 'Tricolor'
Tradescantia fluminensis - Trzykrotka wężykowata - Vaderplant 
 'Quadricolor'


 
 
Tradescantia fluminensis - Trzykrotka wężykowata - Vaderplant 
 'Tricolor'

 
 
 
 
Tradescantia fluminensis - Trzykrotka wężykowata - Vaderplant 
 'Tricolor'

 
 
 
Tradescantia ( soorten ) - Trzykrotka ( gatunki )  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzykrotka
https://en.wikipedia.org/wiki/Tradescantia_fluminensis
https://nl.wikipedia.org/wiki/Tradescantia_fluminensis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz