czwartek, 5 września 2019

Senecio candicans - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid

                                 Senecio candicans, (Starzec srebrnolistny, Starzec srebrzystolistny), będzie atrakcyjną ozdobą w przydomowych ogrodach, na skalniaku, a także w uprawie pojemnikowej (balkon, taras, mieszkanie). W cieplejszych strefach, jest roślina wieloletnią, na naszej szerokości geograficznej,

Senecio candicans  - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid
'Angel wings'

pozostawiony w gruncie będzie zdobił wyłącznie jeden sezon ... choć, przy dodatkowym opatuleniu, ma szansę na kilka, (dodatkowy kopczyk ziemi do podsypania, obwiązany siatką drobno oczkowaną). Wiosną dobrze jest przyciąć tuż nad ziemią przemarznięte lub uszkodzone pędy. Starzec dobrze reaguje na cięcie, więc po tym zabiegu (w pierwszej połowie kwietnia) szybko odbije, wypuszczając młode i zdrowe pędy, ale już nie będzie tak zwartego pokroju. Roślina prezentuje się najatrakcyjniej tylko pierwszy sezon, warto ją jednak przezimować, aby mieć materiał do pobrania sadzonek pędowych. Gdy w donicy, przed nadejściem  jesiennych przymrozków przeniesiemy starca do chłodnego, jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej 6°C
.
                                 (Sadzona do gruntu w pojemnikach bez dna, co ułatwia wykopywanie przed zimą), w kompozycji z innymi ogrodowymi kwietnymi, czy wyłącznie liściastymi pięknościami - prezentuje się niebanalnie. ów starzec jest nazywany przez niektórych jako 'anielskie skrzydło', (od kształtu liści). Srebrzysto białe, niezbyt głęboko ząbkowane listki; z dodatkowo bardzo interesująca fakturą - to bardzo atrakcyjna odsłona. A pośród ciemniejszych roślin, kontrastowa, czy jeszcze bardziej podkreślająca walory całej kompozycji.
                    Wysokość dorosłego egzemplarza, waha się pomiędzy 35, a 45 centymetrów, zaś gdy optymalne warunki uprawy (świetlne, glebowe, wodne), może osiągnąć nawet 80 centymetrów wysokości (!). 
Jeśli plant sadzony do gruntu, to tam, gdzie podłoże przepuszczalne, po prawidłowo przeprowadzonym drenażu, w otulinie innych roślin, miejscówka słoneczna. O ile czasowe susze nie będą groźne, to przelania/podtopienia, to pewnik, że roślina nam wypadnie.
Senecio candicans  - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid

Ziemia średnio żyzna; w sezonie, to jest od kwietnia do września wspomaganie wieloskładnikowym 'dokarmiaczem ' z przeznaczeniem do bylin. W czasie długotrwałej suszy, dodatkowo podlewamy. Nie lejemy wodą po liściach, jeśli donica ustawiona na zewnątrz, bez podstawka, bez osłonki (tak, aby nie zatrzymywał się w pojemniku deszcz).
                   Czy to w ogrodzie, czy w domu, ekspozycja tam, gdzie panuje, tak zwany 'jasny cień ', zbyt ostro operujące promienie słoneczne - efekt przesuszających się liści, zaś wystawa w zbyt dużym cieniu, to brak zwartego pokroju, mniej liści i nieestetyczne wydłużające się 'gołe ' pędy.
                       W uprawie w mieszkaniu, pojemnik z odpływem. Pierwsza warstwa w donicy 4-5 centymetrowy drenaż (kamyki, keramzyt, żwirek). Ziemia przemieszana z garścią humusu i z garścią tego, co stanowi drenaż. Luźna, przepuszczalna mieszanka.
Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest bardzo dobrze przesuszona. Nie zostawiamy wody na podstawku, czy w osłonce. Temperatura wody, zawsze zbliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Jeśli w czasie zimy, plant w chłodniejszym pomieszczeniu (co wskazane 6 do 10°C), wówczas regularne dostawy wody mniej obfite. Wraz ze startem wiosennego,sezonu wegetacyjnego, na powrót większe. Roślinę mateczną przechowujemy przez zimę w chłodnym pomieszczeniu po to, aby pobrać z niej sadzonki na młode egzemplarze. To robimy W LUTYM, pobieramy wierzchołkowe fragmenty pędów. Ukorzeniamy je w podłożu przeznaczonym do sadzonkowania i przechowujemy w tym samym pomieszczeniu, gdzie zimował pierwszy. Na pewno do szybszego wytworzenia korzonków, przydatny będzie środek ukorzeniający. Nasiona wysiewamy w inspekcie w marcu.
Przez cały rok regularnie usuwamy części nieestetycznie wyglądające, zniszczone, przesuszone, noszące chorobowe znamiona. 
 
Senecio candicans  - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid
(VIII)
 
 
 
 

Senecio candicans  - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid

 
 
 
 
 

Senecio candicans  - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid
(VIII)

 
 
 
 

Senecio candicans  - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid
'Angel wings'


Senecio candicans  - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid
'Angel wings'Senecio candicans  - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid
'Angel wings'

 
 
 
 
 
Senecio candicans  - Starzec srebrnolistny - Kruiskruid
'Angel wings'
 
 
*

8 komentarzy:

 1. Witam. Mam tą roślinę już 3 sezony. Została w gruncie. Cały czas jest w tym samym miejscu ale teraz wyraźnie mam efekt wydłużonych pędów. Zastanawiam się czy powinnam ją ściąć żeby rosła od nowa? Roślina zrobiła się bardzo dużą rozłożysta. Z jednej mam tych pędów 10. Niektóre liście tracą biały kolor i gdzieniegdzie są zielone. Czy oderwać chore części i dać spokój. Wykopanie chyba nie wchodzi w grę. Zniszcze się całą roślina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że mieszka Pani w cieplejszej strefie klimatycznej, albo ów starzec rośnie w bogatej otulinie innych ogrodowych i pod Pani troskliwym nadzorem. Gratuluję pięknie rozrośniętej rośliny! Gdy temu gatunkowi odpowiada całoroczna uprawa w gruncie, wówczas bylina może osiągnąć wysokość 1 metra. Jeśli nie odpowiada Pani asymetryczny pokrój,czy 'wyciągnięte' pędy, wówczas można przeprowadzić cięcie formujące. Jednak nie można ciąć zbyt mocno, co najwyżej 30& z tych 10 pędów. A jak będzie taka potrzeba, wiosną kolejne 30%. Żywotność bryły korzeniowej jest ściśle powiązane z tym, co rośnie nad ziemią. Po cięciu, miejsca cięcia należy zabezpieczyć, aby w wyniku zimowych trudnych uwarunkowań roślina nie przemarzła. Serdecznie pozdrawiam, zapraszam do częstszych odwiedzin.

   Usuń
 2. Witam, czy mozna rozmnazac samemu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. To bylina, więc najprościej przez podział bryły korzeniowej, można również rozmnożyć ją przez wysiew nasion, (w domowych warunkach w lutym/marcu). Jeśli podział dokonany tej jesieni, młodziki powinny do początku maja być doglądane w uprawie pojemnikowej pod dachem. Jasne, nieogrzewane pomieszczenie, gdzie w miarę stałe temperatury (6/16°C), przy oszczędnym, ale regularnym podlewaniu - przesuszona wierzchnia warstwa ziemi, nowa dostawa wody. Pojemnik z odpływem, nie ustawiony bezpośrednio na zimnej posadzce. Zapraszam do częstszych odwiedzin i do dzielenia się uwagami na temat uprawy, nie tylko tej rośliny.Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Mój starzec ma zielone plamki na liściach w kształcie gwiazdek jakby ktoś zdarł zamszowy nalot. Niektóre liście od spodu obumierają robią się od spodu żółtawe. Co robię nie tak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zielone zapadnięte nieregularne plamy, to może być wynik choroby wirusowej. Szczególnie narażone na działanie wirusów są młode pędy. Infekcja ta następuje jedynie przez uszkodzone miejsca na roślinie, dlatego można spróbować ratować rośliny po przez usunięcie tego co zarażone i wyjęcia z podłoża, oczyszczenia brył korzeniowych i przesadzenia do świeżego niewyjałowionego. Podlewania starca nie bezpośrednio po liściach; woda musi wypłynąć drożnym odpływem; nie może być zbyt wysoki stopień wilgotności. Niedostateczna ilość światła również prowadzi do osłabienia, niewłaściwego wybarwienia i zdeformowania roślin. Zapraszam do częstszych wizyt tutaj oraz do polubienia fanpag'u Vademecum Interesting Plants na facebook'u, (gdzie można przesyłać zdjęcia roślin oraz zadawać pytania na temat ich uprawy). Pozdrowienia!

   Usuń
 4. Czy można rozmnażać skrzydło anioła poprzez odcięcie wierzchołków kwiatu i wsadzeniu do wody? Czy puści korzonki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry! Tak, roślinę tę można rozmnożyć z nasion i przez sadzonki pędowe. Aby pobrać sadzonki pędowe W LUTYM, należy egzemplarz przezimować w jasnym nieogrzewanych pomieszczeniu (korytarz, strych, budynek gospodarczy),. Nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, więc niezbyt obfite dostawy wody regularnie, gdy przesuszona wierzchnia warstwa ziemi. Przezimowana roślina macierzysta w drugim i kolejnych latach, nie będzie wyglądała tak atrakcyjnie jak w pierwszym sezonie. Dlatego wysiew nasion pod koniec marca/pobranie sadzonek w lutym, jest jak najbardziej wskazane. Sadzonki powinny trafić do odpowiednio drożnego zasobnego podłoża. Na pewno szybciej wytworzą korzenie, gdy zostanie zastosowana 'odrobina' środka ukorzeniającego. 🌿 Zapraszam do częstszych wizyt tutaj oraz do polubienia fanpag'u Vademecum Interesting Plants na facebook'u, gdzie można przesyłać zdjęcia roślin oraz zadawać pytania na temat ich uprawy. Serdecznie pozdrawiam!

   Usuń