wtorek, 7 czerwca 2022

De Levenstuinen van het Groot Hontschoten. (Kwietne podróże)

                                          De Levenstuinen van het Groot Hontschoten, jest miejscem, które w symboliczny sposób wiąże ze sobą naturalne piękno przyrody z cyklem ludzkiego życia. Na przykład, czas oczekiwania na narodziny, to przejście z mrocznego leśnego zakątku do słonecznej zielonej przestrzeni, a czas dorastania to spacer pośród roślin o ogromnych liściach, gdzie na powrót czujesz się jak dziecko.

De Levenstuinen van het Groot Hontschoten
Sztuka szklana. Truus Rothengatter

Filozofie wschodu i zachodu, akceptacja dla świata nauki i dla wielu religii, czyli afirmacja każdego człowieka, bez względu na to z jakiej części świata tutaj przywędrował i w jakiej żyje. Droga życia,

to nie tylko pogodne dni, to również trudy (tereny błotne) i smutek (drzewo życzeń). 

                     Powierzchnia 1.6 hektara podzielona na 25 ogrodowych pokoi, 'urządzonych' przez naturę i dopieszczanych rękoma właścicieli i wolontariuszy. Przestrzenie oddzielone od siebie trejażami obsypanymi kwiatami, albo wysokimi z lekka dzikimi żywopłotami z  wyjściami, za którymi kolejne zachwycające odsłony. Jeden z pokoi ogrodowych, to ogród sensoryczny - zapachy roślin kwitnących, u innych zachwycające faktury i kształty liści. 

                      De Levenstuinen van het Groot Hontschoten, to w 85% również miejsce dostosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne, (wyłączając leśną ścieżkę i podejście po schodach do Ogrodu Dźwięku). Co kilkanaście metrów ławeczki i siedliska, na których można przysiąść, aby odpocząć, albo po prostu po to, aby chłonąć otaczające nas piękno. Kawiarnia ze słonecznym tarasem i cienistym zakątkiem, gdy upały - bardzo miła Pani właścicielka, pomocna obsługa - kawa, herbata, chłodne napije, pyszne ciasta. W jednym z ogrodowych pokoi w głębi kredens, na którym również możliwość przygotowania sobie czegoś ciepłego do picia. Do umilenia towarzystwa w czasie posilania, urocze kociaki futrzaki, kurki i pawie. Jeśli kogoś polubią, to są kompanami przez część spaceru, (super miłe, ale to , że inni turyści robią wtedy zdjęcia takiej grupie, już trochę mniej). W czasie przechadzki słuchać rechotanie żab, a niekiedy donośny głos pawia. Biały co nieco hałasował, w niektórych kulturach jego krzyk uchodzi za zwiastun nadchodzącej burzy, co też ziściło się tego dnia pod wieczór.


Kwietne podróże
De Levenstuinen van het Groot Hontschoten

                                               Świat artystyczny przyrody w De Levenstuinen van het Groot Hontschoten dopełniają porozstawiane barwne szklane ozdoby, a także rzeźby, postumenty, ozdobne mostki i w kawiarence niewielka sala z obrazami, (sztuka szklana i obrazy w sprzedaży). 

                                       Dzięki temu, że mamy do czynienia z wydzielonymi ogrodowymi przestrzeniami, w każdej z nich możemy znaleźć inspiracje na skalę własnych zielonych ogrodów. Dobór roślin, pod względem ich pokrojów, kompozycji, czy kolorytu. Mała architektura ogrodowa, na którą składają się nie tylko altany, domki, większe rzeźby, czy mostki. Fontana, gdzie woda spływa w zabiegu zamkniętym po schodach? Nieoczywista, robiąca wielkie wrażenie. Również warto zwrócić uwagę na niewysokie ogrodzenia z kamieni i z gałęzi; miejsca mogące i najpewniej będące domem dla wielu mniejszych skrzydlatych i nieskrzydlatych mieszkańców tego miejsca. W trakcie spaceru również można dostrzec hoteliki dla owadów, domki dla pszczół, skrzynki lęgowe, czy stary pień, który nadal jest użyteczny, ponieważ służy jako ptasie mieszkanka. Do tworzenia większych elementów, także najczęściej stosowanymi elementami budowlanymi jest drewno i kamień.

Dezyderata (informacje)

Dezyderata

                                            Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

                                          Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

                                      Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

                                    Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

                                 Tak więc żyj w pokoju, cokolwiek myślisz i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.
 

Pawilon herbaciany

 

 


Budowla megalityczna. 
Świątynia zadumy.
Fontanna (woda spływająca po schodach).


 

 

Przy kawiarni. Zacieniona miejscówka. 
Mieszkanko dla owadów.


 

 

 

Popiersie


 


Ogród japoński. Brama Torii (informacje)

 

 


Cornus kousa - Dereń kousa - (Japanse Kornoelje) ( foto ) 

 

 


Rzeźba pawia. Paw symbolika ( informacje )

 

 

 


Ogród niebieski

 

 


Trejaż z glicynią.
Wisteria - Glicynia, słodlin, wisteria - Blauweregen ( foto )

 

 


 Ogród Miłości

 

 


Rosa gallica - Róża francuska - Gallicarozen
'Versicolor'

 

 


Pawilon, kawiarenka samoobsługowa.

 

 


Na słonecznym tarasie obok kawiarni
w asyście miłego towarzystwa

 

 

 

Pani właścicielka, obsługa i futrzaki - wszyscy, umilali wizytę

 

 


Drzewo życzeń

 

 

 


Zielone przejście

 

 


Świątynia zadumy.
Fontanna (woda spływająca po schodach). 

 

W ogrodzie z minerałami


 

 

De Levenstuinen van het Groot Hontschoten
Mapka dla zwiedzających

 

 

 

 

 

 Kwietne podróże ( foto )

 


Przypisy:
https://nl.wikipedia.org/wiki/De_levenstuinen_van_het_Groot_Hontschoten
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezyderata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Torii
https://www.bryk.pl/slowniki/slownik-symboli-literackich/101648-paw
https://www.vip-colors.com/2018/05/wisteria-glicynia-sodlin-wisteria.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz