wtorek, 15 października 2019

Brassica rapa chinensis - Kapusta właściwa chińska - Paksoi

                                             Kapusta właściwa chińska, wygląda 'trochę jak 'niekapusta'", niskokaloryczna, bogata w mikro- i w makro elementy. Coś dobrego dla urozmaicenia w kuchennych warzywnych rewolucjach.W Chinach (skąd pochodzi), jest uprawiana jako roślina dwuletnia, na naszej szerokości jest traktowana jako jednoroczna.


                                               Bok choy.eng
Brassica rapa chinensis - Kapusta właściwa chińska - Paksoi


                                             Nie ma główki, więc bardziej może kojarzyć się z sałatami. Gatunek kapusty, u którego liście dość duże i szerokie o kształcie owalnym lub okrągłym, brzegi faliste. Kwiat czterokrotny. Owocem jest łuszczyna z dzióbkiem o długości do 1 centymetra. Blaszki u gatunku
zielone, u odmian można spotkać białe, bądź zielonożółte.
                                      Części te mają delikatny gorzkawy smak. Im starsze liście, tym więcej goryczy. Można spożywać je na surowo (sałatki , surówki), albo podawać obróbce termicznej (podsmażać, obgotować, piec). Warto poszukać w internecie inspiracji, aby przygotować na podstawie przepisu smaczne danie.
                                       Kapusta chińska, na organizm działa oczyszczająco, wspomagająco, następuje rewitalizacja narządów wzroku oraz  układów: odpornościowego, oddechowego, pokarmowego, krwionośnego, nerwowego, a wartość dodana  na zewnątrz, to poprawa kolorytu i struktury skóry.
                               Warto także wiedzieć, że przeciwutleniające związki fenolowe,  spowalniają działanie istniejących i hamują rozwój nowych komórek rakotwórczych. Jedząc ten gatunek kapusty, poczujemy się zdrowsi, pełniejsi energii. Przy tym, będziemy mniej podatni na przeziębienia, a i nasz organizm będzie efektywnie oczyszczany z toksyn.


Brassica rapa chinensis - Kapusta właściwa chińska - Paksoi

Podejmując się uprawy tej kapusty, powinniśmy znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym jesienny zbiór będzie obfity. Podobnie jak część innych warzyw, roślina ta, nie może być wysiana do gruntu, który nawoziliśmy kilka dni wcześniej. Najpóźniej należy zrobić to jesienią, a najlepiej rok przed wysianiem. Po prostu, nasiona zostałyby popalone.
                                  Gleba średnio żyzna, bądź próchniczna, przepuszczalna. Ekspozycja słoneczna. Stała średnia wilgotność podłoża. W miejscach, gdzie grunt zbity, gdzie zbyt sucho, zbyt mokro
 - sadzonki  będą karlały, a dla nas to znaczy, że nie będziemy z nich mieli żadnego pożytku.
Wysiew w maju, regularne odchwaszczanie, w czasie suszy nie zapominamy o podlewaniu.
Po jesiennych zbiorach, przez kilka dni możemy przechowywać kapustę w lodówce, gdy będzie to zbyt długi okres - zacznie tracić swą witalność, wiotczeć i nie będzie się nadawała, ani do bezpośredniego spożycia, ani do rewolucji kuchennych.
                                   Witaminowa bomba o wyrazistym smaku, na pewno, nawet jeśli jej nie uprawiany w swoim ogródku warzywnym, to warto ją kupić.
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Bok_choy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapusta_w%C5%82a%C5%9Bciwa_chi%C5%84ska
https://nl.wikipedia.org/wiki/Paksoi