środa, 16 października 2019

Hydrangea hybrid - Hortensja hybrydowa - Hortensia hybr.

                                             Hortensja hybrydowa, osiąga wysokość pomiędzy 80, a 120 centymetrów, także doskonale więc nadaje się nie tylko do upiększenia ogrodowych zakątków, ale również do wyeksponowania w donicy na tarasie, balkonie. Powstało już kilka mieszańców, wśród nich wielokrotnie nagradzana na targach ogrodniczych, a w Polsce znana jedynie kolekcjonerom, hortensja hybrydowa 'Runaway Bride®' (inaczej: Uciekająca Panna Młoda). Jest to krzyżówka
hortensji ogrodowej (hydrangea macrophylla) z jednym z gatunków azjatyckich.


                                                                Hortesia.eng
Hydrangea - Hortensja - Hortensia 
Hydrangea hybrid - Hortensja hybrydowa
'Runaway Bride'


Atrakcyjny krzew liściasty, przede wszystkim dla tego, że w czasie kwitnienia jest dosłownie 'oblepiony' efektownie prezentującymi się kwiatostanami. Pojedynczy kwiatostan, tworzą kwiaty płonne i płodne. Delikatny subtelny zapach, ma za zadanie przyciągnąć skrzydlatych ogrodowych przyjaciół w celu zapylania. Koronkowe kwiatostany w bieli, delikatnie delikatnie 'oblewają się'
pudrowym różem, ale to tylko w chłodniejsze dni. Kwiatostany wytwarzana są  z bocznych pąków wzdłuż gałązki tworząc girlandy. Kwitnienie od wczesnego lata do pierwszych dni jesieni. Regularne usuwanie przekwitających ozdób wydłuży te proces.

                                 Pokrój wzniosło płaczący. Także, w uprawie pojemnikowej, sprawdzą się te podwieszone, albo wysokie, z których okwiecone pędy będą się subtelnie przewieszały tworząc jasny welon. Taki egzemplarz upiększy każde otoczenie (ogrody, tarasy, ogródki restauracyjne) .
                                 Jako 'doniczkowiec', roślina powinna zostać posadzona w pojemniku z odpływem i ustawiona tak, aby nadwyżki wody mogły swobodnie odpływać (a nie pozostawać w słonce,czy na podstawku). Zaś w ogrodzie gleba o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności, krzew bardziej będzie wytrzymały na czasowe susze (wystąpi słabsze kwitnienie), niż na nadwyżki wody. W zbitym, zbyt mokrym podłożu roślina nam wypadnie.
                                 Ekspozycja, w tak zwanym 'jasnym cieniu' . Zbyt ostro operujące promienie słoneczne, czy cień - to niekorzystne uwarunkowania dla obfitego kwitnienia.
Nawozimy nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do uprawy hortensji. Jedne wiosną, inne


Hydrangea hybrid - Hortensja hybrydowa
'Runaway Bride'


jesienne (te drugie bez azotu). Używamy ich według zaleceń an etykiecie.  Możemy także przez sezon wspomagać je naturalnymi metodami - na przykład, używajmy rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, skrzyp).
                                            Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, bądź próchniczne o pH lekko zakwaszonym. Wybierzmy miejsce,  w którym  roślina będzie miała przestrzeń do zdrowego rozwoju i wyeksponowania swoich wdzięków. Zalecane ściółkowanie (odpada odchwaszczanie, mniejsze wyparowywanie wody). Do dołka, do donicy pierwsza warstwa kamyków (żwirku, keramzytu), następnie ziemia ogrodowa przemieszana z humusem (kompostem). Solidnie podlewamy. Kolejne dostawy, gdy w pojemniku przesuszona wierzchnia warstwa ziemi, zaś gruntowe egzemplarze w czasie suszy, czy w czas bezśnieżnej zimy. Latem, robimy to rano, albo pod wieczór, nie lejemy wodą po kwiatach; zaś zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Temperatura wody, zawsze powinna być zbliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Hortensję hybrydową sadzoną w gruncie, przed zimą dodatkowo zabezpieczamy. Do końca września, usuńmy wszystkie stare , niezdobiące już kwiatostany, zaś przy pierwszych jesiennych przymrozkach, podsypmy ją dodatkową warstwą ziemi (około 15 centymetrów). Pierwszoroczne i dwuletnie krzaczki, zaleca się także osłaniać - wykorzystajmy drobno oczkowaną siatkę, bądź agrowłókninę (wentylacja i ochrona przed zmarzliną w jednym). 'Doniczkowce ', jeśli w pojemnikach niedostosowanych do zimowych warunkach, powinny zostać przeniesione do chłodnego pomieszczenia, gdzie dostęp do dziennego światła i być regularnie, niezbyt obficie podlewane (nie dopuszczamy do przesuszenia bryły korzeniowej).
                                 Pod koniec marca, czyścimy roślinę ze starych, zniszczonych, zbędnych części.  Co dwa, trzy lata, warto usuwać w tym czasie najstarsze, zdrewniałe pędy  Roślina będzie odmłodzona, bardziej witalna. Rozpoczyna się kolejny sezon wegetacyjny.
Pobieranie sadzonek (pęd szerokości ołówka) na przełomie lipca i sierpnia. Maluchy zimują pod dachem.


Hydrangea hybrid - Hortensja hybrydowa
'Runaway Bride'Hydrangea hybrid - Hortensja hybrydowa
'Runaway Bride'Hydrangea - Hortensja (gatunki) - Hortensia (soorten) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hortensja_(ro%C5%9Blina)
https://nl.wikipedia.org/wiki/Hortensia_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrangea