piątek, 3 czerwca 2022

Iris x hollandica - Irys holenderski - Hollandse boliris

                                Irys holenderski, uroczy mieszaniec, który swoimi barwnymi odsłonami upiększy każdy ogrodowy zakątek. Doskonale także odnajdzie się także w nasadzeniach pojemnikowych, aby wiosną radośnie rozkwitnąć na tarasie, bądź większym balkonie, na zewnętrznych parapetach w kompozycjach hybryd wielobarwnych, albo z innymi kwitnącymi gatunkami o podobnych potrzebach odnośnie uprawy,

                                                      Dutch iris.eng

Iris x hollandica - Irys holenderski - Hollandse boliris

(w ogrodzie i w koszach). Z donic, jeśli jest taka potrzeba, po przekwitnięciu można je bez problemu przesadzić do ogrodu i w następnym sezonie od maja do połowy czerwca tak właśnie będą rozkwitały.  'Cebulaki', nie wymagające dużych nakładów pracy, przy założeniu, że od samego początku uprawy, zajmiemy się nimi we właściwy sposób.

Kosaciec holenderski, w zależności od odmiany, to wysokości od 0.4 do 0.8 metra. Zwarty pokrój soczyście zielonych równowąskich liści, bogate kwitnienie w błękitach, bieli, czerwieniach, bordo, gdzie u każdego charakterystyczny słoneczny akcent, (u odmian o żółtych kwiatach, jest biały). 

                            Usuwając pędy przekwitniętych kosaćców, wydłużymy okres kwitnienia, ponieważ roślina zaoszczędzone substancje odżywcze i energię, przeznaczy na rozwój młodych pączków. Zasychanie liści po zakończeniu barwnego spektaklu, trwa do czterech tygodni. Tak musi być, przez te części do cebul dociera całe dobro, które pozwoli im przetrwać trudne zimowe uwarunkowania i zaprocentuje witalnym kwitnieniem w kolejnym sezonie. Na początku lipca wykopujemy cebulki, (warto to robić każdego roku), wybieramy tylko te zdrowe i przechowujemy je w zacienionym przewiewnym osłoniętym od deszczu miejscu do połowy września. W piasku, w trocinach, nie narazimy ich wtedy na zbytnie wysuszanie. 

                        Irysy holenderskie trafiać powinny do gruntu/do donic, od połowy września do połowy października, na głębokość taką, aby szczyt każdej cebulki wystawał centymetr ponad podłoże. W listopadzie będziemy je przykrywali dodatkową warstwą ściółki/ziemi, aby nie przemarzły, ale od razu po posadzeniu mają kilkanaście/kilka tygodni na kontakt ze światłem dziennym. Rośliny, aby obficie zakwitły wiosną, muszą trafić do zasobnego, najlepiej próchnicznego podłoża. Z tym, że kosaćce holenderskie   

Iris x hollandica - Irys holenderski - Hollandse boliris
'Mix' (przełom września i października)

nie przepadają za dużą ilością fosforu, także stosując wieloskładnikowe nawozy, warto kupować takie, u których on nie będzie dominującym makroelementem. Zakupione 'dokarmiacze', stosujemy zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Najlepiej dla ziemi/dla roślin/dla kieszeni, jest stosować nawozy naturalne, które bez trudu można przygotować samodzielnie

                               Zbyt zaciemnione , czy na wystawie południowej ogrodowe kąty, również nie są wskazane, będzie znikome kwitnienie, a cebule będą karłowacieć. Rozsądnie jest ulokować je w pobliżu koron drzew i krzewów, takich roślin, które zrzucają przed zimą swą listną szatę. Zimą jest tam nieograniczony dostęp do dziennego światła, a pod koniec maja i z początkiem czerwca, naturalna osłona przed silnymi słonecznymi poczynaniami, przy znikomych opadach deszczu.  Panuje brak równowagi hydrologicznej w podłoży, dlatego, aby utrzymać umiarkowany stopień jego wilgotności, rośliny należy podlewać.  Wiosną i pod koniec lata, dostawy wody rano, albo pod wieczór. Przy bezśnieżnych zimach, również przespacerujmy się w stronę tej ogrodowej ozdoby z konewką. Wówczas podlewamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu kosaćców. 

                        Przy uprawie pojemnikowej, donica z drożnym odpływem, aby nie były zatrzymywane nadwyżki deszczówki. Pojemnik z odpowiedniego materiału, bo przecież przez zimę pozostaje na zewnątrz. Pierwsza warstwa, to kilka centymetrów 'rozluźniacza' (styropianowe kulki, perlit, kamyki, żwirek), następnie mieszanka ziemi ogrodowej, kompostu i owego 'rozluźniacza'. Rozstaw cebul, 'coś koło' 8 x 8, tak jak i przy nasadzeniach w gruncie. Tutaj także przy sadzeniu, zostawiamy górną część cebuli na zewnątrz, w listopadzie zasypujemy około 5 centymetrową warstwą ziemi, którą wiosną bez trudu będzie można delikatnie rozsunąć/wybrać.

Iris x hollandica - Irys holenderski - Hollandse boliris

                            
Iris x hollandica - Irys holenderski - Hollandse boliris
'Mix'

Iris x hollandica - Irys holenderski - Hollandse boliris
'Valentine'

Iris x hollandica - Irys holenderski - Hollandse boliris


 

 Iris - Irys (gatunki) - Lis (soorten) ( foto )


 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Iris_%C3%97_hollandica
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz