wtorek, 31 maja 2022

Calathea rufibarba - Kalatea falistolistna, ostrzeszyn falistolistny

                            Kalatea falistolistna, ostrzeszyn falistolistny, atrakcyjny gatunek rodzaju Calathea. 'Dzikus' w brazylijskiej dżungli, u nas 'udomowiony' w doniczkowej odsłonie, niemniej z tymi samymi potrzebami - wysoka wilgotność powietrza, żyzne podłoże, rozproszone światło dzienne i regularne dostawy wody. Wyeksponowana jako soliter, albo w miksie z innymi gatunkami ostrzeszynu, stylowo

                                                                  Furry feather.eng

Calathea  -  Kalatea, ostrzeszyn - Calathea.nl
Calathea rufibarba - Kalatea falistolistna, ostrzeszyn falistolistny

'podrasuje' otoczenie i zbliży do codziennego kontaktu z elegancką odsłoną przyrody.

                       Co nie spotykane u innych gatunków, u tego części pędów i młode listki od spodu są pokryte delikatnym 'meszkiem', króciutkimi aksamitnymi włoskami, (stąd potoczna nazwa tej rośliny - kalatea aksamitna). Gatunek na stanowiskach naturalnych osiąga do metra wysokości/szerokości, jako roślina ozdobna nie więcej niż 0.6 metra,podobnie inne odmiany. W dżungli, witalnie rozwija się

w niższych partiach roślinności. Aby przetrwać w trudnych uwarunkowaniach i w walce z innymi o dzienne światło wygrywać, roślina ta wykształciła bardziej ruchliwe, zauważalne 'gołym okiem' zachowania. Tam, gdy 'chwyta' promienie słoneczne, blaszki ustawiają się pod odpowiednim kątem, aby czerpanie energii było jak najbardziej optymalne. Na naszej szerokości geograficznej, gdy prowadzimy egzemplarz w mieszkaniu, nie będę te zachowania aż tak bardzo zauważalne, niemniej różnica ułożenia blaszek rano, a wieczorem co nieco będzie się różnić. Deszczowe niebo, czy zmrok, liście delikatnie zwijają się i układają  w pozycji pionowej - to sprawia, że jeszcze wyraźniej zostają wyeksponowane purpurowo fioletowe liście od spodniej strony. Poprzez te 'wędrówki' za słońcem, gatunek ten zaliczamy do tak zwanych 'roślin modlitewnych'. 

                                        Liście są główną całoroczną ozdobą; u pojedynczego egzemplarza jest ich wiele, więc tworzą zwarty atrakcyjny pokrój. U wszystkich spód liścia bordowo fioletowy, u  gatunku wierzchnia strona soczyście zielona lekko połyskująca z  nerwem głównym. To rośliny, które bardzo atrakcyjnie potrafią się zaprezentować, gdy odpowiednio wyeksponowane.

Calathea rufibarba - Kalatea falistolistna, ostrzeszyn falistolistny

                         Pomimo naszych pielęgnacyjnych zabiegów, nie jesteśmy w stanie powstrzymać procesów starzenia się rośliny. Przy optymalnych warunkach uprawy, witalnym pokrojem będziemy zachwyceni przez cztery do pięciu lat; po tym czasie przy kolejnym przesadzaniu do świeżego niewyjałowionego podłoża, należy dokonać podziału bryły korzeniowej. Starsze egzemplarze byłyby nieco wyłysiałe, jeśli donica o odpowiedniej szerokości, młode egzemplarze można dosadzić do rośliny macierzystej, aczkolwiek sugerowałabym dla nich nowe doniczkowe mieszkanko - zagęszczony pokrój, to jest to, o co nam chodzi. 

                                  Przesadzamy do większego o numer pojemnika z drożnym odpływem. Zabieg ten możemy wykonać w przeciągu całego roku; ważne, aby podłoże i woda do podlewania były zawsze w zbliżonej temperaturze jaka panuje w otoczeniu roślin. Spodnią warstwę powinien stanowić drenaż, czyli kilka centymetrów drobnych styropianowych kulek (kamyków, żwirku); następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z garścią owego 'rozluźniacza' i z garścią humusu (kompostu). Do zdrowego rozwoju rośliny te potrzebują dobrze 'podjeść i podpić'. Dlatego nawet z rok rocznie wymienianym podłożem, nie obędzie się bez dodatkowego nawożenia. Zaczynamy dostarczać nawóz do miesiąca od przesadzania; dostarczamy go według wskazówek na etykiecie (ilość, częstotliwość dostaw). Najodpowiedniejszym będzie nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin uprawianych w mieszkaniach ozdobnych z liści. Kalatee falistolistne, również kwitną, ale żółte przysadki nie stanowią dużej wartości zdobniczej, dlatego, gdy nieco wyblakną,  pędy te należy nisko przyciąć, dzięki temu zaoszczędzoną energię rośliny przeznaczą na wytwarzanie młodych części. 

                           Ekspozycja, gdzie światło dzienne rozproszone. Zbyt blisko ekspozycji południowej, zbyt blisko działających zimą grzejników - żółknące, zasychające końcówki liści, zahamowanie wytwarzania młodych części. Zbyt jałowe podłoże, za mały pojemnik, za wysoki/za niski stopień wilgotności podłoża, to także brak witalnego rozwoju i zagrożenie pojawienia się chorób grzybicznych, (śliskie brunatne plamy na liściach, nadgniwające brzydko pachnące części podziemne). Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. nawet dwa razy w tygodniu - nie przelewamy, nie zasuszamy. - podlewamy rozsądnie. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantów; odstała, albo deszczówka. Nie powinna zastawać w osłonce, czy na podstawku, (chyba,, że ułożymy na nich kamyki i je zalejemy wodą). 

Optymalna temperatura otoczenia przez cały rok,  to pomiędzy 16, a 24°C, bez dużych dziennych różnic.  Aby zwiększyć wilgotność powietrza, można zimą, gdy są włączone grzejniki, albo w czasie upalnych dni - ustawić w pobliżu kilka zwilżaczy wypełnionych wodą. Taki zabieg przysłuży się nie tylko roślinom, ale również polepszeniu naszego samopoczucia.

                        Kalatea aksamitna, to dla  domowych zwierzaków i dla nas ludzi, roślina trująca - nie nadaje się do podgryzania, ani do kulinarnych rewolucji, (zawiera trujące szczawiany wapnia). Zabiegi pielęgnacyjne przy tych roślinach powinniśmy wykonywać w rękawiczkach. Natomiast jej siłą, która sprawia, że nasze otoczenie staje się bardziej przyjazne (poza walorami zdobniczymi), jest to, że wspomaga oczyszczanie  powietrza. Więcej informacji na temat roślin w mieszkaniu, które oczyszczają powietrze - tutaj

Gdy roślina zakurzona, ale dość podręcznych rozmiarów, nieczystości  z listków można usunąć pod 'delikatnym' natryskiem z letnią wodą, (wcześniej, szczelnie folią zakrywamy donicę). Po tym zabiegu   kalatea musi pozostać przez kilka godzin w zaciemnionej miejscówce; liście wyschną, nabiorą połysku i powrót na stała ekspozycję.  Większe egzemplarze ulokowane w ciężkich donicach, tutaj odsuwamy ją do intensywnego dziennego światła i czyszczenie 'ręczne'. Każdy listek przecieramy od strony wewnętrznej na zewnątrz; ściereczka powinna być za każdym razem przepłukana w czystej letniej wodzie.     
Calathea (soorten) - Kalatea, ostrzeszyn (gatunki, odmiany) ( foto )
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalatea
https://nl.wikipedia.org/wiki/Calathea
https://en.wikipedia.org/wiki/Goeppertia_rufibarba
https://www.vip-colors.com/2021/11/rosliny-oczyszcajace-powietrze.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz