piątek, 27 maja 2022

Magnolia liliiflora - Magnolia purpurowa - Leliemagnolia

                                          Magnolia purpurowa,  jako gatunek to niewielkie drzewo, odmiany w sprzedaży najczęściej o pokroju krzewiastym. Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec kwietnia i trawa do sześciu  tygodni; pojedyncze kwietne ozdoby mogą 'pojawiać się' także latem i jesienią do pierwszych

                                                                     Mulan magnolia.eng

Magnolia liliiflora - Magnolia purpurowa - Leliemagnolia
'Susan'

przymrozków. Kwitnienie wiosenne może mieć miejsce na nagich pędach, albo gdy już będzie na nich część okazałych jasnozielonych owalnych liści. Gatunek charakteryzujący się kwiatami o intensywnym kolorze  - od jasnego różu, poprzez ciemnoamarantowy do rubinowoczerwonego. Wiosną, magnolia purpurowa (oraz hybrydy powstałe z jej udziałem), to dziesiątki, setki delikatnie pachnących kwiatów,

które swoim kształtem przypominają te, jakie posiada tulipanowiec.Wśród mieszańców są również takie, które posiadają jasne kwiaty, na przykład, magnolia brooklińska. 

                                   Pokrój krzewów, to przy optymalnych warunkach uprawy od 2.5 do3.5 metra wysokości, przy podobnych 'gabarytach' jeśli chodzi o szerokość. Rośliny ozdobne do zagospodarowania w średnich i w większych przydomowych ogrodach, w kompleksach zieleni miejskiej, w parkach. Wszędzie tam, gdzie stanowiska słoneczne (choć nie dla wystawy południowej), osłonięte i 'ciepłe'.

Zanim kupimy sadzonkę, dokładnie przemyślmy, która to będzie z odmian. Bardzo ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej przestrzeni życiowej/metrażu. Od samego początku uprawy zadbajmy, aby krzew/drzewo witalnie wzrastał w odpowiednich uwarunkowaniach. Zimą powinien być osłonięty od mroźnego wiatru i mieć nieograniczony dostęp do dziennego światła, zaś latem, gdy największe operacje słoneczne, nie wystawiony na ich wyniszczające działanie. To roślina, która docelowo będzie miała dość pokaźne rozmiary, przesadzanie nie jest mile widziane, także zaplanujmy optymalną miejscówkę.

Magnolia liliiflora - Magnolia purpurowa - Leliemagnolia
'Susan'

                              Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych, (w tym dla lubiących pH delikatnie zakwaszone). 

Możemy również stosować pod magnolię nawozy zakupione w centrach ogrodniczych. Wiosenna dostawa nawozów przeznaczonych dla krzewów kwitnących, oraz jesienna, ale tym razem w składzie nie powinno być azotu, rośliny mają wówczas przygotowywać się do zbliżających się trudnych zimowych uwarunkowań, a 'nie wchodzić na wysokie obroty'. Ilość dostarczanego nawozu, częstotliwość -  według informacji na etykiecie. W listopadzie uprzątnijmy, zgrabmy liście, (nadają się do kompostownika). W tym czasie młode drzewka podsypmy dodatkowym kopczykiem ziemi. W czasie bezśnieżnej zimy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody, podobnie latem w czasie suszy. Panuje brak równowagi  hydrologicznej. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu magnolii, dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i liście nie zostaną zniszczone). 

Magnolia liliiflora - Magnolia purpurowa - Leliemagnolia
'Susan'

                                                 Wiosną zgarniamy starą ściółkę i zastępujemy ją nową. Ściółkowanie ma kilka plusów - zimą to kołderka, latem zmniejszone wyparowywanie wody i odpada odchwaszczanie. W tym konkretnym przypadku, zdaje egzamin przekompostowana kora drzew iglastych, (optymalna, to sosnowa). Szyszki, tak jak inne części drzew iglastych zakwaszają glebę, a wiec doskonale nadają się dotworzenia ściółki; (rozkładają się dłużej niż kora, czyli mniejszy nakład pracy).  

Gleby zalewowe, czy w opozycji te o bardzo niskim poziomie wilgotności - to nie są dobre miejscówki do nasadzeń magnolii. Stały średni stopień wilgotności podłoża, czyli słowo klucz: DRENAŻ! Odpowiednia przepuszczalność podłoża, czyli będą miały ujście nadwyżki deszczu, a bryła korzeniowa nie ulegnie przemarznięciom. Przed posadzeniem warto wykopać jeszcze głębszy dołek, 1/3 wypełnić kamykami (żwirkiem, styropianowymi kulkami), położyć na nich włókninę, drobno oczkowaną siatkę i zasypać mieszanką ziemi i kompostu. Dopiero na taką 'podstawę' sadzić młodzika. 'Sufit' bryły korzeniowej, na równi z podłożem.  

                                      Magnolia purpurowa, przycinanie. Po zakończeniu kwitnienia, łączymy cięcie sanitarne z pielęgnacyjnym. Usuwamy części pędów, które są przemarznięte, przesuszone, które ocierają o siebie wzajemnie.  Pierwsze cztery lata, aby wzbogacić pokrój rośliny, możemy przeprowadzać w tym samym czasie minimalnie skracanie 'fryzurki'. Cięcie wykonujemy nad trzecim liściem licząc od wierzchołka pędu. U starszych egzemplarzy, jeśli któreś z pędów mocno się ogołociły to tniemy je, aż do młodego rozgałęzienia. Potem, nie jest trudno w momencie ostatniego etapu kwitnienia wypatrzeć te najstarsze pędy, które okwiecone nie są i już nie będą. Wówczas, przy użyciu odpowiednich narzędzi przeprowadźmy cięcie odmładzające. Jednego roku najlepiej usunąć nie więcej niż dwie, trzy  'stare wyłysiałe' gałęzie.  

                                      Rozmnażanie tego gatunku z nasion, albo 'szybsza droga' przez sadzonkowanie.  Pod koniec lata odcina się wierzchołki pędów o długości 10 do 12 centymetrów, a następnie usuwa część liści u ich podstawy. Pędy zanurza się w ukorzeniaczu, albo korzysta z dóbr cynamonu i sadzi do inspektu w 'luźne' podłoże będące mieszanką torfu i piasku.

Magnolia liliiflora - Magnolia purpurowa - Leliemagnolia

 

 

 

Magnolia liliiflora - Magnolia purpurowa - Leliemagnolia
'Susan'

Magnolia liliiflora - Magnolia purpurowa - Leliemagnolia
'Susan' Przykłady mieszańców powstałych w wyniku połączenia magnolii purpurowej z innymi gatunkami:

 

Magnolia hybrid - Magnolia hybrydowa
Magnolia liliiflora x Magnolia x soulangeana ( foto )
'Genie' Noble®

 

 

 

 

Magnolia brooklynensis - Magnolia brooklińska ( foto )
Magnolia liliiflora x Magnolia acuminata

 


Magnolia (gatunki) - Beverboom (soorten) ( foto )

 


Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
https://www.vip-colors.com/2019/03/liriodendron-tulipifera-tulipanowiec.html
https://www.vip-colors.com/2021/01/magnolia-x-soulangeana-magnolia.html
https://www.vip-colors.com/2021/04/magnolia-brooklynensis-magnolia.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Magnolia_liliiflora
https://pl.wikipedia.org/wiki/Magnolia_purpurowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz