piątek, 23 kwietnia 2021

Magnolia brooklynensis - Magnolia brooklińska

                               Magnolia brooklińska,  to słoneczny mieszaniec powstały z połączenia dwóch gatunków; miks pomiędzy magnolią purpurową  i magnolią drzewiastą (Magnolia liliiflora x Magnolia acuminata). Roślina dekoracyjna wysokiej klasy, dotąd spotykana przede wszystkim w zbiorach kolekcjonerskich.

                                                      Magnolia × brooklynensis.eng

Magnolia brooklynensis - Magnolia brooklińska
'Yellow Bird'

A wcale tak być nie musi, ponieważ hybryda ta wymaga niewielkich nakładów pracy, (pod warunkiem, że od samego początku zadbamy o nią jak należy) oraz całkiem nieźle znosi trudne zimowe warunki, (USDA 5b –26,1 °C). Zainteresowani? W przydomowym ogrodzie, w parkach, w kompleksach zieleni

miejskiej - wszędzie tam, jako wyeksponowany soliter, to niewielkie drzewo/pokaźny krzew zachwyci, rozjaśni i upiększy otoczenie. 

                                                Po 'ciepłej' zimie, kwitnienie rozpoczyna się w pierwszej połowie kwietnia. Cały kwietny spektakl może trwać nawet sześć tygodni! Magnolia brooklińska, to dziesiątki, setki kwiatów, które swoim kształtem przypominają te, jakie posiada tulipanowiec. U hybrydy podstawowej, (stworzonej w Brookly Botanical Garden prawie siedemdziesiąt lat temu), zewnętrzne płatki są żółte, wewnętrzne zielonożółte, w środku kwiatu liczne pręciki i słupki. U odmian, poza słonecznym kolorytem, są również hybrydy (mieszańce powstałe w wyniku połączenia magnolii brooklińskiej z innym gatunkiem magnolii), które dekorują wiosennym kwietnym subtelnym różem, ciemnym bordo, bądź 'opcje' dwubarwne: biel z żółcią, biel z różem, żółty z różem. Kolorowy zawrót głowy. Kwiaty wydzielają delikatny przyjemny zapach, co wabi chrząszcze i pierwsze pszczoły. Dobiegające końca kwitnienie, to czas, gdy z pąków zaczynają rozwijać się liście. Części te są w jasnej, lekko połyskującej zieleni; przed zimą opadają. W zależności od odmiany, dorosły egzemplarz może osiągnąć od 4 nawet do 10 metrów wysokości. Przykłady kilku atrakcyjnych odmian: `Elisabeth`, `Butterflies`, `Yellow River`, `Yellow Fever`, `Yellow Garland`, `Yellow Bird`, `Goldfinch`, `Golden Sun`, `Sun Ray`, `Sundance`, `Legend`.

Magnolia brooklynensis - Magnolia brooklińska
'Yellow Bird'

Magnolia brooklińska, to bardzo atrakcyjna roślina. Jednak zanim kupimy sadzonkę, dokładnie przemyślmy, która to będzie z odmian. Bardzo ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej przestrzeni życiowej/metrażu. Od samego początku uprawy zadbajmy, aby krzew/drzewo witalnie wzrastał w odpowiednich uwarunkowaniach. Zimą powinien być osłonięty od mroźnego wiatru i mieć nieograniczony dostęp do dziennego światła, zaś latem, gdy największe operacje słoneczne, nie wystawiony na ich wyniszczające działanie. To roślina, która docelowo będzie miała dość pokaźne rozmiary, przesadzanie nie jest mile widziane, także od razu zaplanujmy miejscówkę do nasadzenia.

Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Wiosenna dostawa nawozów przeznaczonych dla krzewów kwitnących, oraz jesienna, ale tym razem w składzie nie powinno być azotu; w obu przypadkach, dozowanie według informacji na etykiecie. Latem, nie zaszkodzi, jak przy okazji podlewania innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Przed zimą uprzątnijmy, zgrabmy liście (do kompostownika).

Magnolia brooklynensis - Magnolia brooklińska
'Yellow Bird'

Młode drzewka podsypmy dodatkowym kopczykiem ziemi. W czasie bezśnieżnej zimy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody, podobnie latem w czasie suszy. Panuje brak równowagi  hydrologicznej. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu magnolii, dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i liście nie zostaną zniszczone). Wiosną zgarniamy starą ściółkę i zastępujemy ją nową. Ściółkowanie ma kilka plusów - zimą to kołderka, latem zmniejszone wyparowywanie wody i odpada odchwaszczanie. Gleby zalewowe, czy w opozycji skalniak - to nie są dobre miejscówki do nasadzeń magnolii. Stały średni stopień wilgotności podłoża, czyli słowo klucz: DRENAŻ! Odpowiednia przepuszczalność podłoża, czyli będą miały ujście nadwyżki deszczu, a bryła korzeniowa nie ulegnie przemarznięciom. Przed posadzeniem warto wykopać jeszcze głębszy dołek, 1/3 wypełnić kamykami (żwirkiem, styropianowymi kulkami), położyć na nich włókninę, drobno oczkowaną siatkę i zasypać mieszanką ziemi i kompostu. Dopiero na taką 'podstawę' sadzić młodzika. 'Sufit' bryły korzeniowej, na równi z podłożem.  

Magnolia brooklińska, przycinanie. Po zakończeniu kwitnienia, łączymy cięcie sanitarne z pielęgnacyjnym. Usuwamy części pędów, które są przemarznięte, przesuszone, które ocierają o siebie wzajemnie.  Pierwsze cztery lata, aby wzbogacić pokrój rośliny, możemy przeprowadzać w tym samym czasie minimalnie skracanie 'fryzurki'. Cięcie wykonujemy nad trzecim liściem licząc od wierzchołka pędu. U starszych egzemplarzy, jeśli któreś z pędów mocno się ogołociły to tniemy je, aż do młodego rozgałęzienia. Po kilku latach, już widząc zwartą koronę od spodu, nie jest trudno w momencie ostatniego etapu kwitnienia wypatrzeć te najstarsze pędy, które okwiecone nie są i już nie będą. Wówczas, przy użyciu odpowiednich narzędzi przeprowadźmy cięcie odmładzające. Jednego roku najlepiej usunąć nie więcej niż dwie, trzy  'stare wyłysiałe' gałęzie. 

Magnolia brooklynensis - Magnolia brooklińska
'Yellow Bird'




Magnolia brooklynensis - Magnolia brooklińska
'Yellow Bird'



Magnolia brooklynensis - Magnolia brooklińska
'Yellow Bird' (VIII)


 


Magnolia brooklynensis - Magnolia brooklińska
'Yellow Bird' (VIII)

 

Magnolia (gatunki) - Beverboom (soorten) ( foto )


Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Magnolia_brookli%C5%84ska

https://en.wikipedia.org/wiki/Magnolia_%C3%97_brooklynensis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz