czwartek, 22 kwietnia 2021

Picea abies - Świerk pospolity - Fijnspar

                                              Świerk pospolity, roślina rodzima, która zwiększa swe zasięgi na terenie całego kontynentu. W naszym kraju, jest tak zwany pas bezświerkowy, który dotyczy terenów centralnych, poza nim - 'choinki' na bogato w wielu, nie tylko leśnych zakątkach. Szkółki, przydomowe ogrody, a w czas bożonarodzeniowych świąt wiele mieszkań, w których roznosi się zapach świerkowych gałązek. Nadal sprawa bardzo dyskusyjna, czy wycinać dziesiątki drzewek, aby przystrajać je świątecznymi ozdobami,

                                                                      Norway spruce.eng

Picea abies - Świerk pospolity - Fijnspar  

czy zakupić plastikowe drzewko, (które potem rozkłada się przez setki lat). Co raz popularniejsza staje się 'strategia' przetrzymywania w domu drzewek z bryłą korzeniową, które na początku stycznia wracają do miejsca zakupu, albo przez właścicieli są sadzone w przydomowym ogrodzie. Przy tej technice, czasami

trzeba poczekać dobrych kilka tygodni, aż ziemia rozmarznie, a więc drzewko powinno być umieszczone w donicy dostosowanej do trudnych zimowych warunków, z odpływem, wypełnionej odpowiednio przepuszczalnym żyznym podłożem.Takiego niewielkiego iglaka można również w pojemniku przetrzymać do grudnia i ponownie 'wykorzystać' do celów zdobniczych. Następnej wiosny powinien trafić do podłoża, bo to drzewo iglaste, ze zdrowym nieuszkodzonym przewodnikiem, zacznie przybierać na wysokości/szerokości. Oczywiście, hodowlane drzewka nigdy nie osiągną tak spektakularnych rozmiarów jak 'dzikusy', niemniej niewielki ogród, to może być dla nich za mało. W Europie wysokość gatunku dochodzi do ponad 60 metrów, gdzie średnica pnia może wynosić ponad 1.5 metra. Jak widać, imponujące 'gabaryty'. Na szczęście, jest możliwość zakupu wielu odmian, w tym karłowych - a tutaj wybór podług potrzeb i możliwości przestrzennych ogrodu.

                                         Świerk pospolity, to drzewo iglaste, a więc spełnia całoroczną funkcję zdobniczą. Zimozielone liście, to zaostrzone igły o kwadratowym przekroju poprzecznym; są ułożone równomiernie na pędach. Utrzymują się na gałązkach przez pięć do siedmiu lat. Korona smukła, stożkowata. Dolne konary z wiekiem zwieszają się, górne pozostają w większości poziomo. Kwiaty są rozdzielnopłciowe -żeńskie czerwonofioletowe, szyszeczkowate, kwiatostany męskie to żółte podłużne kotki. Dojrzałe szyszki nasienne są jajowate (10 do 15 centymetrów), gładkie i zwisające; początkowo zielone, później jasnobrązowe. 

Picea abies - Świerk pospolity - Fijnspar  
                                Jeśli chodzi o uprawę świerka pospolitego w ogrodzie, prawdą jest, że gatunek poradzi sobie w trudniejszych warunkach, jednak jego wygląd będzie pozostawał wiele do życzenia. Także, chcąc mieć w ogrodzie dekoracyjny okaz, warto wybrać miejsce, które będzie służyło jego zdrowemu rozwojowi.

Przy sadzeniu, wybierzmy miejsce z rozproszonym światłem dziennym, albo w delikatnym półcieniu. Młode egzemplarze tego potrzebują, w naturalnych uwarunkowaniach wzrastają w cieniu swego rodzica i innych wyższych drzew. Dlatego nie narażajmy drzewka na bezpośrednie działanie słońca w godzinach szczytu (nie korzystajmy z wystawy południowej). Ziemia średnio żyzna, albo próchniczna, o odczynie pH lekko zakwaszonym. Przepuszczalność podłoża, ściółkowanie, (jako materiał na ściółkę, mogą być wykorzystane szyszki. W upalne lato, zostanie zmniejszone wyparowywanie wody, odpadnie także odchwaszczanie).  Przeliczmy, ile w przyszłości roślina będzie potrzebowała przestrzeni do życia jako dorosły egzemplarz i zapewnijmy jej ten metraż.  

Wskazana jest umiarkowana stała wilgotność podłoża. W czasie suszy, czy przy bezśnieżnych zimach, podlewajmy. Latem rano, albo pod wieczór (aby nie popalić u młodzików igieł), zaś zimą w godzinach południowych w bezmroźny dzień. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Dorosłe świerki poradzą sobie z czasowymi suszami, maluchy nie. 

Młode świerki warto przed zimą podsypać dodatkowym kopczykiem ziemi i regularnie strzepywać z ich gałązek  mokrą śnieżną ciapę - wówczas pędy nie będą się łamały i odkształcały. Wiosną i jesienią przycinany przesuszone, chore, nieestetycznie wyglądające części. 

W grudniu przed wniesieniem drzewka do domu , warto je przez noc, albo dwie przetrzymać w chłodnym nieogrzewanym pomieszczeniu - dzięki temu nie będą raptownie opadały igły, gdy świerk trafi do ogrzewanego pomieszczenia.

Zastosowanie świerka pospolitego:  * ogrody przydomowe * parki * zadrzewienia krajobrazowe * szpaler * żywopłot * kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody) *w grupach *soliter. 

O świerku pospolitym w książce 'Umiejętność lasowa'
O świerku pospolitym w książce 'Umiejętność lasowa'
O świerku pospolitym w książce 'Umiejętność lasowa'Picea - Świerk (gatunki) - Spar (soorten) ( foto )

 

 

Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://en.wikipedia.org/wiki/Picea_abies

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awierk_pospolity

https://nl.wikipedia.org/wiki/Fijnspar

'Umiejętność lasowa' tom I – wydawnictwo Ruthenus, Krosno. 2005,  str. 228 do 233

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz