środa, 29 stycznia 2020

Neoregelia schultesiana

                                  Neoregelia, to egzotyczna roślina, gdzie w temacie funkcji zdobniczych pierwsze skrzypce 'grają'  liście przykwiatowe, które miesiącami utrzymują ładne ubarwienie. Jak to w rodzinie u bromeliowatych, temat jednego pokolenia zakańcza się niewiele po kwitnieniu, (na które składają się niepozorne, o niewielkim bogactwie wizualnym fioletowe kwiatuszki). Dlatego w odpowiednim czasie należy od zamierającej rośliny matecznej pobrać odrosty, aby te 'szły' w siłę

                                                             Neoregelia.eng
'Fireball'

i swoimi witalnymi kolorowymi odsłonami zdobiły kolejne miesiące, tak jak poprzedniczki przechodząc cały cykl rozwoju. U rodzaju neoregelia, jest wiele odmian, które prezentują się spektakularnie. I to nie tylko wówczas, gdy prowadzone w uprawie powietrznej. Do grupy tej bez wątpienia należy gatunek neoregelia schultesiana.  Jest stosunkowo małą 'bromelią' z płaskimi,
średnio szerokimi liśćmi ułożonymi tak, że tworzą coś na kształt lejka o średnicy około 15 cm. Liście liniowe,twarde i gładkie, wierzchołek liścia jest spiczasty. Te główne ozdoby rośliny, zmieniają delikatnie kolor na głębszą czerwień, gdy do środka rozety dociera mocniejsze niż zazwyczaj dzienne światło. Także z rozety, roślina pochłania wodę. Przy bardziej powszechnej uprawie,  to jest pojemnikowej, to bardzo ważna informacja.
                            W naturalnych warunkach, neoregelia ta jest epifitem. Rośnie  na brazylijskich szerokościach, gdzie wyższe pietra roślinności 'przepuszczają' jej rozproszone światło dzienne, panują tam wyłącznie dodatnie temperatury; obszar charakteryzujący się wysoką wilgotnością powietrza, (a planty te uwielbiają wysoki stopień wilgotności powietrza). Także, ustawienie kilku zwilżaczy wypełnionych wodą, przysłuży się nie tylko roślinom, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu. Zraszamy planty rano,albo pod wieczór - w tym czasie, w naturalnych warunkach osiada rosa. Używamy rozpylacza  bardzo drobnych oczkach.  To ma być mgiełka, a nie wielkie krople wody. Dostawy 'mgiełki', to jak dostawy wody do neoregelli uprawianej w pojemniku, także nie często. Czy innym jest wysoka wilgotność powietrza, a czym innym przelana roślina.  Do podlewania używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu. Powinna być miękka, odstała

Neoregelia schultesiana
'Fireball'

(bez wapna), w ciepłe miesiące mile widziana deszczówka. Kolejna dostawa, gdy podłoże na deseczce jest suche, (lekka doniczka), średnio zabieg co 10, do 12 dni. W dzień zraszania, jeśli 'na stałe' podwieszone, warto pod roślinami położyć ceratę (folię), nadwyżka wody  z zraszacza będzie 'kapała' ; chodzi o to, aby roślina przyjęła płynu tyle ile potrzebuje, a my nie będziemy mieli zachlapanego mieszkania.                             
Późną jesienią i przez zimę, jak najbardziej ekspozycja południowa. W ciepłe miesiące, zdecydowanie nie dla ostro operujących promieni słonecznych. Także wówczas wystawa wschodnia, będzie tą optymalną. Im, w czasie zimowych miesięcy chłodniejsze pomieszczenie, tym roślina potrzebuje więcej światła dziennego i niedużych regularnych dostaw wody. Jeśli pomieszczenie ogrzewane, wody może być  więcej.
Temperatury pomiędzy 14, a 30°C 'sprawdzą się' pod warunkiem, że obędzie się bez nadwyżek wody i wypomnianych już, niesłużących kąpieli słonecznych. Nie fundujmy roślinie radykalnych zmian, chrońmy ją przed przeciągami.
                             Nie ma mowy o zbitym, źle przepuszczającym powietrze i wodę podłożu.  Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić specjalistycznej mieszanki dla tego 'kwiatka', stwórzmy je samodzielnie z kawałków oczyszczonej z żywicy kory , włókien kokosowych i z keramzytu (jak dla storczykowatych). Pojemnik z odpływem, dobrze przesuszone podłoże, nowa dostawa wody.
                                    Jako 'dokarmiacza' używamy nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego dla roślin ozdobnych z liści. W tym temacie, świetnie sprawdzą się także specyfiki, którymi pielęgnuję się storczyki. Częstotliwość i ilość nawozu, według wskazówek na etykiecie. Po zakończeniu kwitnienia zaprzestajemy nawożenia, dajemy roślinie 3 do 5 tygodni, po tym czasie pobieramy odrosty. I od teraz to one tymi jedynymi, o które będziemy dbali.
Neoregelia schultesiana 'Fireball' jest hybrydą.
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Neoregelia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Neoregelia_%27Fireball%27
https://www.vip-colors.com/2019/12/epifity-spis-zdjecia-techniki-uprawy.html

3 komentarze:

 1. Witam,
  moja neoregelia, pomimo stałej pielęgnacji, zaczyna od środka sinieć. Sinieją jej dwa listki, najbliższe środka rośliny. Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  mamy neoregelię od kilku miesięcy. Ładnie rośnie, dbamy o jej środek, stale mokry. Od kilku dni zaczynają jej sinieć liście najbliższe środkowi rośliny. Proszę o pomoc.
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Magdaleno, w powyższym opisie są informacje na temat regularnego podlewania. zraszania roślin, proszę raz jeszcze przeczytać. W naturalnych warunkach neoregelia nie ma cały czas zalanej rozety. Woda w niej z porannej, bądź wieczornej rosy oraz z czasowych opadów deszczu. Istotne jest utrzymywanie w pomieszczeniu choćby średniego stopnia wilgotności powietrza, szczególnie teraz, przy działającym ogrzewaniu. Należy w otoczeniu roślin ustawić dwa, trzy zwilżacze wypełnione wodą. Przysłuży się to nie tylko witalnemu rozwojowi plantów, ale i Państwa lepszemu samopoczuciu. Każdy żywy organizm ulega procesom starzenia, być może u tego egzemplarza rozpoczął się zmierzch jego świetności, wytworzył odrosty,(co jest wskazówką w rodzinie bromeliowatych, że będzie zamierał). Odrosty od rośliny macierzystej należy oddzielić i ulokować w pojemniku, bądź na tacce z niewielką ilością podłoża, (gdy w niedalekiej przyszłości plan na podwieszane ozdoby). Obstawiając, że roślina jest przelana - niezdrowo wyglądające liście należy usunąć, (bez sentymentów i wiary, że powrócą do dawnej formy). W przypadku, gdy neoregelia po prostu się starzeje, warto ją trzymać w tej coraz mniej atrakcyjnej formie do czasu, gdy zostaną pobrane od niej młodziki(odrosty). Serdecznie pozdrawiam! Zapraszam do częstszych odwiedzin i do dzielenia się uwagami na temat uprawy roślin. Klik 'Lubię to' na fanpag facebook'owy Vademecum Interesting Plants i bieżące info w zasięgu ręki :)

   Usuń