wtorek, 28 stycznia 2020

Allium tuberosum - Czosnek bulwiasty, (cz. chiński) - Knoflookbieslook

                                             Czosnek bulwiasty, jest rośliną, która z syberyjskich i północno chińskich dzikich stepów, 'przywędrowała' do przydomowych ogrodów. Tam, swoją naturalnością i subtelną wonią, oczarowuje nie tylko skrzydlatych zapylaczy, ale również wszystkich tych, którzy potrafią docenić potęgę natury. Kwitnienie setek drobnych kwiatów

                                                  Garlic chive.eng
Allium tuberosum - Czosnek bulwiasty - Knoflookbieslook

trwa od początku lata niemal do końca września. Ten gatunek, jako wieloletnia bylina, doskonale nadaje się do nasadzeń grupowych, ale też nieźle poradzi sobie pośród innych gatunków, tworząc kwietny misz masz. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że z przekwitniętych kwiatostanów
następuje samoistny wysiew, plant poszerza swoje terytorium, nie zbyt agresywnie, ale na tyle intensywnie, że może 'przytłoczyć' sobą inne.  Także, mądrze jest wytyczyć granice tej 'jasnej plamy', po prostu regularnie obrywając przekwitające kwiatostany.
                    Pojedynczy czosnek bulwiasty, to lekko wydłużona cebulka, z której wyrasta kępa wąskich trawiastych listków, które przy potarciu pachną czosnkiem. Cebulka ta również jest początkiem grupy pędów, których górne części  z czasem wzbogacą się w piękne jasne kwiatostany.
Gdy uprawiamy tę roślinę tylko ze względów dekoracyjnych, możemy jako 'zasilacza' używać wieloskładnikowego nawozu przeznaczonego do pielęgnacji roślin ogrodowych wieloletnich kwitnących, (stosujemy według zaleceń an etykiecie). Natomiast, jeśli chcemy skorzystać również z walorów smakowych młodych listków, (dodawane do twarożku, na kanapki, do sosów), wówczas do zasilania używamy wyłącznie takich 'dokarmiaczy', po których części rośliny będą nadawały się do spożycia (kompost, przekompostowany obornik, humus, nawóz dla warzyw, rozcieńczone gnojówki


Allium tuberosum - Czosnek bulwiasty - Knoflookbieslook

z wodą z żywokostu, pokrzyw, albo ze skrzypu).
                       Sukces wieloletniej uprawy czosnku bulwiatego, opiera się na podstawowych założeniach - dobry drenaż, gleby lekkie umiarkowanie żywne, stały średni stopień wilgotności podłoża oraz ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu' (słonecznie, ale bez przesady). Cebulki w zbyt zbitym, albo wilgotnym podłożu gniłyby, albo co najwyżej wydawały marnie prezentującą się kępkę liści z niziutkimi pędami kwietnymi, albo i bez nich. A nie o to nam przecież chodzi, rośliny nie powinny wegetować, a rozwijać się zdrowo i pięknie zdobić.
Latem 'na okrągło' oblatują je skrzydlaci przyjaciele,  także przyciągną i do innych naszych kwiatuszków tych pracowitych zapylaczy. A po upalnym dniu, wieczorem przechodząc w pobliżu tych bylin, na pewno i my sami wyczujemy charakterystyczną, a jednak subtelną czosnkową woń.
                   W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. W tych dniach podlewamy rano, albo pod wieczór. Dostarczanie wody w szczytowych godzinach, gdy mają miejsce najsilniejsze operacje słoneczne, to ryzyko poparzenia, popalenia części roślin.
                    Późną jesienią, nadziemne części czosnku chińskiego zamierają. Należy z nich oczyścić miejscówkę, a następnie delikatnie obsypać ją cienką kołderką świeżej niewyjałowionej ziemi (3 do 5 centymetrów).


Allium tuberosum - Czosnek bulwiasty, (cz. chiński) - Knoflookbieslook
Allium - Czosnek (gatunki) - Look (soorten) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Allium_tuberosum
https://nl.wikipedia.org/wiki/Chinese_bieslook

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz