czwartek, 30 stycznia 2020

Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje

                          Rozwar wielokwiatowy,przy odpowiedniej uprawie, może latami co lato zachwycać 'pękającymi balonikami' i szeroko rozpostartymi kwietnymi dzwoneczkami. U gatunku ozdoby te są w kolorze niebieskim, zaś u odmian mogą być w białym, bądź w różowym. Bylina, której części nadziemne zamierają przed zimą, (warto zaznaczyć 'miejscówkę' rozwaru,

                                                    Balloon flower.eng
Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje 'Mariesli'

aby go omyłkowo przy wiosennych ogrodowych porządkach nie uszkodzić). Roślina, która nie lubi przesadzania, dlatego warto już zawczasu przed posadzeniem dowiedzieć się o jej potrzebach, aby od razu trafiła tam, gdzie będzie jej najlepiej.
                  Ekspozycja słoneczna, gleba średnio żyzna przepuszczalna o pH delikatnie zakwaszonym, gdzie panuje stały umiarkowany stopień wilgotności. Kluczowy dla witalnej, a co za tym idzie
bogatej w kwitnienie byliny, jest drenaż. To gwarancja, że w czasie zimowych warunków, podziemne części nie zamarzną, ani nie zgniją.
Późną jesienią należy uprzątnąć zaschnięte stare części, można miejsce to obsypać dodatkowymi kilkoma centymetrami świeżej ziemi, (kołderka i 'dokarmiacz' w jednym). Wiosną, gdy pokażą się pierwsze rozwarowe zieloności, zaczynamy nawożenie (nawóz wieloskładnikowy dla bylin kwitnących). 'Jedzonko' dostarczamy według zaleceń na etykiecie, do końca sierpnia. Można również w kwietniu obkopać rozwar wielokwiatowy kilkoma niezbyt głębokimi dołkami  i wypełnić je kompostem, albo przekompostowanym krowiakiem.
Kwitnienie rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca i z powodzeniem może trwać przez kolejne dwa miesiące, (pod warunkiem, że regularnie będziemy usuwali przekwitnięte kwiatostany).
W czasie suszy i przy bezśnieżnych zimach, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody, (która zawsze powinna być w zbliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w pobliżu roślin). Latem, podlewamy rano, albo pod wieczór, nie narażając plantów na poparzenia słoneczne, zaś zimą w bezmroźne dni w godzinach południowych.
                                W optymalnych warunkach, z wysianych nasionek urosną nam egzemplarze na wysokość około pół metra, (mogą od 25 do 60 centymetrów).
Rozwar wielkokwiatowy, świetnie nadaje się, poza bezpośrednim wysiewem, czy nasadzeniem do gruntu, również do prowadzenia w pojemnikach, (odpowiednio dostosowanych do zimowych warunków, wtedy roślina wieloletnia).


Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje 'Astra Blue'

Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje 'Astra White'
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgILxUnS2-8d9z2z27s5OWseKy4_ZCAjAZkFNI3y9y5LAszyQdI_TfzmnVfKy_ojbgwu7hm6nzNgkYBmsqljvV_d-bODL1pjfSHmpgcHerL3AxexMt9ZROGDd8q6jbRNkun6Xnpd1n_75lS/s1600/Aptenia+sercowata+syn.+Przypo%25C5%2582udnik+sercolistny+%25282%2529.jpg
Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje
oraz Aptenia cordifolia - Aptenia sercolistna, Przypołudnik sercolistny -  IJskruid ( foto )


Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje 'Astra Blue'Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje 'Astra Blue'Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje

 
 
 

Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje

 
 
 
 

Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje

 
 
 
 

Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje

 
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Platycodon
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozwar_wielkokwiatowy
https://www.vip-colors.com/2019/08/aptenia-cordifolia-aptenia-sercolistna.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz