czwartek, 29 grudnia 2016

Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito, Donkey tail

                                    Rozchodnik Morgana, to jeden z wdzięczniejszych sukulentów, biorąc pod uwagę niewielkie nakłady pracy przy jego uprawie oraz, co zrozumiałe, jego walory zdobnicze. .Jeśli już na samym początku naszej wspólnej roślinnej przygody, zapewnimy mu odpowiednie warunki bytowe, potem pozostanie na dostarczanie wody (właściwej ilości o właściwym czasie) i rok roczne przesadzanie do nowego niewyjałowionego podłoża (przeznaczonego dla sukulentów i kaktusowatych). 
                                                          Donkey tail.eng
  Sedum - Rozchodnik - Vetkruid
 Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito

Zagwarantujmy dobry początek. Zakupioną sadzonkę, najpierw oglądamy od strony jakości bryły korzeniowej. Jeśli jest poprawnie przerośnięta, umieszczamy ją w o jeden numer większym pojemniku. Uzupełniamy specjalistycznym drożnym podłożem. Pierwszą warstwą niech będzie
keramzyt, drobne kamyki, czy żwirek. Jeśli weszliśmy w posiadanie fragmentów rośliny (mięsiste kawałki łodyg, czy część bryły korzeniowej), obsuszmy je dwa, trzy dni i delikatnie wciśnijmy w ziemię. Możemy się trochę niecierpliwić, czas oczekiwania, zanim roślina 'ruszy' w naszych oczach, to około cztery do pięciu tygodni. W tym czasie regularne niezbyt obfite dostawy wody. (co 11 do 13 dni).
                              Najdogodniejsza będzie wystawa południowa. Zasada jest taka, im więcej słońca, tym grubsze, bardziej 'soczyste' pędy. Im mniej kontaktu ze promieniami, owszem, pędy mogą z czasem być długie, ale wiotkie, a to znaczy mało dekoracyjne. Choć ... latem przy najintensywniejszych operacjach słonecznych, gdy temperatura powyżej 26
°C, warto doniczkę przenieść bardziej w głąb mieszkania.  Od końca października do początku marca, warto, aby roślina była umieszczona w pomieszczeniu, gdzie jaśniej, niż w głębi mieszkania, a temperatura otoczenia od 16 do 22°C, bez dużych dziennych wahań.
                                           
Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito

                                   Podlewanie  wówczas, gdy jest dostatecznie przesuszona wierzchnia warstwa gleby (metoda 'na palca', średnio co 11 do 13 dni). Podlewamy, a nie przelewamy i czekamy z zabiegiem do następnego razu. Woda miękka, zawsze w temperaturze zbliżonej do otoczenia, w którym rozwija się roślina. Zimą, stosujemy podobną strategię sprawdzania, z tym, że podlewanie dostawy o 1/3 mniejsze. 
                                 Pod koniec wiosny, przy optymalnej pielęgnacji i warunkach związanych z temperaturą (nie jest to plant mrozoodporny), możemy doczekać się na końcach 20 - 40 centymetrowych pędów drobnych kwiatków. Nie stanowią  one głównej dekoracji  sukulenta, ze względu na swe nikłe rozmiary. Gwiazdkowate ozdoby nie mają nawet centymetra, mogą być koloru białego, różowego, albo jasno-czerwonego. 
                                  Gdy rozpoczynamy swoją przygodę z rozchodnikiem Morgana od kilku listków, rozsądniej jest uszczykiwać pędy (w miejscu urwania pędy podwoją się), niż czekać na kwiatki. Dzięki cierpliwości, można stworzyć soczysty, bogaty w pędy, bardzo efektowny naturalny motyw zdobniczy. Sedum Burrito często jest wyeksponowane w podwieszanych doniczkach, ale równie interesująco prezentuje się zwieszając z tych wyższych pojemników, ustawionych na słonecznym parapecie
 
Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito

.                                   Nawet dwa niewielkie kwiatuszki w czasie kwitnienia, to dla nas sygnał, że po ich przekwitnięciu czas na przesadzanie. Przeprowadzamy ten zabieg wymieniając podłoże w starym pojemniku, gdzie podział bryły korzeniowej i pozyskane młodziki do innych doniczek; albo cała roślinę sadzimy do donicy o numer/dwa szerszej. Może zdarzyć się tak, że roślina na następny rok pozostanie w tej samej doniczce, warto wówczas wybrać wierzchnią warstwę ziemi i zamienić ją świeżą. Przy regularnej wymianie podłoża, nawożenie  przez cały rok nie jest konieczne. Nawożenie około dwa miesiące po zmianie podłoża, nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla sukulentów i kaktusowatych, (częstotliwość, ilość dostaw - według wskazówek na etykiecie).
                                    Rozchodnik Morgana, jest rośliną stylową, dodaje nieco meksykańskiej egzotyki. Potrafi się pięknie zaprezentować i wkomponować w naszą mieszkalną, restauracyjną, czy biurową przestrzeń.


Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito                                  Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito
Sedum - Rozchodnik (gatunki) - Vetkruid (variëteiten) ( foto )
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozchodnik
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vetkruid
https://en.wikipedia.org/wiki/Sedum_morganianum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozchodnik_Morgana
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 


6 komentarzy:

 1. Jak przedsdzić rozchodnik morgana żeby nie uszkodzić lisci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długie pędy z delikatnymi mięsistymi listkami? Przy przesadzaniu musimy im zapewnić miejscówkę, w której będą mogły się nadal bezpiecznie zwieszać. Podłoże dobrze przesuszone. Na początku, drewnianym patyczkiem nakłuwamy po brzegach donicy, następnie delikatnie przechylamy pojemnik i powoli wysuwamy jego zawartość układając na stoliku na boku (pędy nadal bezpiecznie zwisają). Patykiem usuwamy większość starego podłoża spomiędzy korzeni. To dobra okazja, aby dokonać podziału ('młodziki' pozyskane tą metodą, szybciej rozrastają się). Roślinę macierzystą sadzimy w odpowiednim dla sukulentów podłożu. Podlewamy dopiero po 8-10 dniach.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ślicznie dziękuję za te miłe słowa :) Zapraszam do częstszych odwiedzin i do dzielenia się uwagami na temat uprawy, nie tylko tej eleganckiej rośliny. Klik 'Lubię to' na fanpag facebook'owy i bieżące info od Vademecum Interesting Plants 'w zasięgi ręki'. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Marzka ślicznie dziekujemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Bardzo je doceniam i dzięki nim, czuję się doceniana. Zapraszam do częstszych wizyt tutaj oraz do polubienia fanpag'u Vademecum Interesting Plants na facebook'u, (gdzie można przesyłać zdjęcia roślin oraz zadawać pytania na temat ich uprawy). Pozdrowienia!🤗

   Usuń