czwartek, 29 grudnia 2016

Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito, Donkey tail

                                    Rozchodnik Morgana, to jeden z wdzięczniejszych sukulentów, biorąc pod uwagę uprawę.Jeśli już na samym początku naszej wspólnej roślinnej przygody, zapewnimy mu odpowiednie warunki bytowe, potem pozostanie na dostarczanie wody (właściwej ilości o właściwym czasie) i możemy uznać plant niemalże za samoobsługowy. Ale, żeby było tak dobrze, zagwarantujmy dobry początek.

                                                          Donkey tail.eng
  Sedum - Rozchodnik - Vetkruid
 Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito

                                  Zakupioną sadzonkę, najpierw oglądamy od strony jakości bryły korzeniowej. Jeśli jest poprawnie przerośnięta, umieszczamy ją w o jeden numer większym pojemniku. Uzupełniamy ziemią dla kaktusów. Pierwszą warstwą niech będzie
keramzyt, drobne kamyki, czy żwirek. Jeśli weszliśmy w posiadanie fragmentów rośliny (mięsiste kawałki łodyg, kilka pojedynczych 'wałeczkowatych' listków, czy część bryły korzeniowej), obsuszmy je dwa, trzy dni i delikatnie wciśnijmy w ziemię. Możemy się trochę niecierpliwić, szczególnie, gdy startujemy z listków - czas oczekiwania, zanim roślina 'ruszy' w naszych oczach, to około cztery do pięciu tygodni.
                              Najdogodniejsza będzie wystawa południowa. Zasada jest taka, im więcej słońca, tym grubsze, bardziej 'soczyste' pędy. Im mniej kontaktu ze promieniami, owszem, pędy mogą z czasem być długie, ale wiotkie, a to znaczy mało dekoracyjne. Na czas spoczynku, to jest od końca października do początku marca, warto, aby roślina była umieszczona w pomieszczeniu, gdzie temperatura otoczenia od 12 do 16°C. Oczywiście tylko i wyłącznie tam, gdzie jest dostęp do dziennego światła. 
                                           
Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito

                                   Podlewanie, w okresie wegetacyjnym, wówczas, gdy jest dostatecznie przesuszona wierzchnia warstwa gleby (metoda 'na palca'). Podlewamy, a nie przelewamy i czekamy z zabiegiem do następnego razu. Woda miękka, zawsze w temperaturze zbliżonej do otoczenia, w którym rozwija się roślina. Zimą, stosujemy podobną strategię sprawdzania, z tym, że podlewanie o 1/3 mniej obfite. 
                                 Pod koniec wiosny, przy optymalnej pielęgnacji i warunkach związanych z temperaturą (nie jest to plant mrozoodporny), możemy doczekać się na końcach 20 - 40 centymetrowych pędów drobnych kwiatków. Nie stanowią  one głównej dekoracji  sukulenta, ze względu na swe nikłe rozmiary. Gwiazdkowate ozdoby nie mają nawet centymetra, mogą być koloru białego, różowego, albo jasno-czerwonego. 
                                  Gdy rozpoczynamy swoją przygodę z rozchodnikiem Morgana od kilku listków, rozsądniej jest uszczykiwać pędy (w miejscu urwania podwajają się), niż czekać na kwiatki. Dzięki swojej cierpliwości, można stworzyć soczysty, bogaty w pędy, bardzo efektowny naturalny motyw zdobniczy. Sedum Burrito często jest wyeksponowane w podwieszanych doniczkach, ale równie interesująco prezentuje się zwieszając z tych wyższych pojemników, ustawionych na słonecznym parapecie
 
Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito

.                                   Wczesną wiosną, albo po przekwitnięciu gwiazdkowatych kwiatuszków, zróbmy przesadzanie do większego pojemnika ze świeżą ziemią (średnio, co dwa sezony). Gdy roślina na następny rok zostaje w tej samej doniczce, warto podsypać kilka garści niewyjałowionej ziemi. Nawożenie od połowy maja do połowy sierpnia, nawozem płynnym do roślin doniczkowych (raz na dwa, trzy tygodnie ; ilość, według zaleceń na etykiecie).
                                    Rozchodnik Morgana, jest rośliną modną, która wkomponuje się w naszą mieszkalną,czy biurową przestrzeń, dodając im nieco meksykańskiej egzotyki.

Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito                                  Sedum morganianum - Rozchodnik Morgana - Sedum Burrito
Sedum - Rozchodnik (gatunki) - Vetkruid (variëteiten) ( foto )
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozchodnik
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vetkruid
https://en.wikipedia.org/wiki/Sedum_morganianum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozchodnik_Morgana
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]


4 komentarze:

 1. Jak przedsdzić rozchodnik morgana żeby nie uszkodzić lisci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długie pędy z delikatnymi mięsistymi listkami? Przy przesadzaniu musimy im zapewnić miejscówkę, w której będą mogły się nadal bezpiecznie zwieszać. Podłoże dobrze przesuszone. Na początku, drewnianym patyczkiem nakłuwamy po brzegach donicy, następnie delikatnie przechylamy pojemnik i powoli wysuwamy jego zawartość układając na stoliku na boku (pędy nadal bezpiecznie zwisają). Patykiem usuwamy większość starego podłoża spomiędzy korzeni. To dobra okazja, aby dokonać podziału ('młodziki' pozyskane tą metodą, szybciej rozrastają się). Roślinę macierzystą sadzimy w odpowiednim dla sukulentów podłożu. Podlewamy dopiero po 8-10 dniach.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ślicznie dziękuję za te miłe słowa :) Zapraszam do częstszych odwiedzin i do dzielenia się uwagami na temat uprawy, nie tylko tej eleganckiej rośliny. Klik 'Lubię to' na fanpag facebook'owy i bieżące info od Vademecum Interesting Plants 'w zasięgi ręki'. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń