poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Aptenia cordifolia - Aptenia sercolistna, Przypołudnik sercolistny - IJskruid

                                            Aptenia sercolistna, przypołudnik sercolistny, w naturalnych sprzyjających warunkach, to jest na kontynencie afrykańskim, rozrasta się i 'dzieli ' kruche pędy (dzięki podmuchom wiatru), na tyle, a na ile jest to tylko możliwe. Potrafi 'zakotwiczyć się ' w szczelinach skał, w murze, na skarpach. I choć tam odsłania nieco swa ekspansywną naturę, z całym dobrobytem jest zapraszana do przydomowych ogrodów.
Na naszej szerokości geograficznej, nie musimy się obawiać, że będzie tłamsić inne rośliny. W sezonie wegetacyjnym, trzymana w ryzach (w donicy), po prostu pięknie się rozrośnie i będzie stanowiła oryginalną przewieszającą się żywą ozdobę, (odmiana 'Variegata',


                                                       Heartleaf iceplant.eng
Aptenia cordifolia - Aptenia sercolistna, Przypołudnik sercolistny -  IJskruid

dlatego, zaleca się prowadzenie jej w podwieszanych pojemnikach - wtedy najpiękniej można wyeksponować jej listne i kwietne koszyczkowe walory). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten gatunek, a raczej kultywar przedpołudnika, rósł przed od maja do września bezpośrednio w gruncie. Wiadoma sprawa, trzeba spełnić kilka warunków, aby tam mógł się zdrowo, zdobniczo rozwijać.
O tym, za chwilę.
Teraz przyjrzyjmy się, co takiego czarownego jest w tym sukulencie, że z roku na rok, podbija coraz to więcej serc. Naturalność, niewymuszona elegancja i szybka umiejętność dostosowania. Dotykające ziemi pędy, dość szybko potrafią się ukorzenić, a to znaczy zwiększyć pokrój całego egzemplarza. Są okrągłe i wyrastają z kątów liści. Niewielkie liście, kształtem przypominają serduszka, wiadoma sprawa, dźwigają na swych blaszkach dużą odpowiedzialność, (jeśli chodzi o funkcję zdobniczą). Mięsiste, zimozielone, delikatnie błyszczące,w kolorze soczystej zieleni, albo u kultywarów dwukolorowe (na przykład, zielone z białym nieregularnym obrzeżem). To na ich tle swe wdzięki mogą zaprezentować koszyczkowate kwiatostany. U gatunku, kwiat jest w kolorze jasnofioletowym, zaś u odmian cały wachlarz odcieni od pudrowego różu, przez koralową czerwień do intensywnego fioletu. Ozdoby te zaczynają pojawiać się z początkiem czerwca. Piękny spektakl trwa aż do końca września.
                                             Taras, balkon, skalniak, skarpa - wszędzie tam, gdzie możliwość wielu słonecznych kąpieli. Zbyt mało słońca, to nijaki pokrój i zahamowane kwitnienie.


Aptenia cordifolia - Aptenia sercolistna, Przypołudnik s. - IJskruid
'Variegata'
  oraz Platycodon grandiflorus - Rozwar wielokwiatowy - Ballonklokje  


                                        Podłoże, standardowa mieszanka dla kaktusów i sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku z odpływem to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku, ziemi i kompostu (humusu) w równych częściach. Nie zasilamy dodatkowo. W naturalnym środowisku, roślina rośnie na ubogich glebach i pięknie kwitnie. Co geny, to geny, także uszanujmy, że nie lubi dodatkowo 'podjadać'. Sadząc bezpośrednio w gruncie, zadbajmy o  drenaż. Podmokłe miejscówki, albo te z wysokim stopniem wilgotności podłoża odpadają.  Nie zaszkodzą aptenii czasowe susze, ale nadwyżka wody owszem.
Przy uprawie pojemnikowej, podlewamy wodą odstałą, miękką, najlepiej deszczówką (ta, zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu sukulenta). Kolejna dostawa życiodajnego płynu, gdy 1/3 podłoża jest przesuszona. Nie zostawiamy płynu w osłonce, na podstawku.
                                  Niestety, mamy do czynienia z rośliną, która nie radzi sobie z temperaturami minusowymi. Przez sezon, bogato rozrośnięta, a to znaczy niełatwa do przetransportowania. Jest sposób, aby bez kłopotu, spędzała z nami w ogrodzie każde lato. Wystarczy na przełomie lipca i sierpnia pobrać niewielkie sadzonki, ukorzenić je, regularnie podlewać niewielkimi dostawami wody, ustawić w pomieszczeniu z dostępem do dziennego światła (preferowana wystawa południowa), gdzie temperatura otoczenia nie spadnie poniżej 15°C. 
                                     W maju, gdy po pierwsze, minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, a po drugie różnice temperatur w czasie dnia i nocą będą minimalne, przesadzone sadzonki do docelowych pojemników, wynosimy na zewnątrz. 
                                    Roślinę można komponować w grupie pod względem urozmaicenia blaszek, kolorów kwiatów, a także z innymi jednorocznymi gatunkami.


Aptenia cordifolia - Aptenia sercolistna, Przypołudnik s. - IJskruid
'Variegata'

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Aptenia_cordifolia
https://www.vip-colors.com/2016/08/platycodon-grandiflorus-rozwar.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz