piątek, 31 stycznia 2020

Wollemia nobilis - Wolemia szlachetna - Wollemi Pine

                                     Wolemia szlachetna,'taka stara, a taka młoda'. Dopiero od niedawna znana współczesnemu człowiekowi, choć na Ziemi od wielu dziesiątek milionów lat. Nie jest 'malutka', aby jej nie zauważyć ... po prostu jest niewiele jej naturalnych siedlisk, które dla bezpieczeństwa przetrwania gatunku zostały utajnione (kontynent australijski).

                                                         Wollemi pine.eng
Wollemia nobilis - Wolemia szlachetna - Wollemi Pine.nl

Po namnożeniu w ogrodach botanicznych trafiła do obrotu handlowego, także jeśli kogoś zachwyca ta 'żywa skamielina', czas wciągnąć ją na Listę Chciejstw i zacząć zapełniać skarbonkę.
Odkrycie 40 egzemplarzy tego gatunku (w1994 roku), wzbudziło wielkie poruszenie w środowisku
naukowym botaników i było szeroko komentowane w mediach. Roślina uznana została za żywą skamielinę i stała się przykładem 'efektu Łazarza'.
Pojedynczy egzemplarz osiąga do 40 metrów wysokości,korona jest wąska kolumnowa. Z powodu łatwego i częstego tworzenia odrostów starsze drzewa mają zwykle wiele pni, najbardziej kępiasty okaz składa się z 22.
Liście, to płaskie ostro zakończone igły. Na głównym pędzie ułożone są spiralnie, na starszych pędach wyrastają w czterech szeregach, na pędach młodocianych wyrastają zwykle w dwóch rzędach, niemal naprzeciwlegle. Młode listki soczyście zielone, z czasem nabierają głębszej tonacji, aby w bardzo dojrzałym wieku zacząć delikatnie żółknąć. Wolemia jest jednopienna – na końcach bocznych pędów tej samej rośliny wyrastają strobile męskie i żeńskie. Męskie i żeńskie strobile powstają co roku na końcach bocznych pędów dorosłych drzew. W przypadku roślin uprawianych pierwsze strobile męskie pojawiać się zaczęły na okazach już pięcioletnich, szyszki żeńskie na okazach co najmniej ośmioletnich.
                                  W uprawie pojemnikowej, bądź prowadzona w szklarni - roślina ta wymaga średnio żyznego przepuszczalnego podłoża, o odczynie pH lekko zakwaszonym.


Wollemia nobilis - Wolemia szlachetna - Wollemi Pine

Bardzo ważny jest drenaż - mieszanka w donicy (z odpływem)nie może być zbita, ani ciągle mokra. Wysoka wilgotność powietrza w otoczeniu i dodatnie temperatury, (10 do 28°C), to będzie najlepsze, a nie 'mokre nogi'. Dostawy wody niezbyt obfite, regularne, gdy wierzchnia warstwa podłoża sucha, (doskonale sprawdza się tutaj metoda 'na palca'). Płyn nie może pozostawać w osłonce, ani na podstawku. 
W zimowe miesiące, gdy włączone kaloryfery i w czasie upalnych dni, warto w pobliżu rośliny ustawić kilka wypełnionych wodą zwilżaczy. Przysłuży się to nie tylko jej, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu. 
Przesadzamy, co dwa, trzy lata do niewiele większego, ale za każdym razem stabilnego pojemnika. 
Zasilamy nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla 'iglaków', (według zaleceń na etykiecie) od marca do końca sierpnia. Albo dwukrotnie w przeciągu roku  - w marcu i pod koniec sierpnia, ale wówczas, ta druga dostawa nie powinna zawierać w swoim składzie azotu. 
Owszem, mamy do czynienia z rośliną zimozieloną, jednak przez zimę najlepiej gdy przetrzymywana w pomieszczeniu, gdzie panują temperatury 12 do 18 °C. W swoim naturalnym środowisku, również odczuwa w zimowych miesiącach niewielkie spadki temperatury, więc dopiero z początkiem wiosny wchodzi na szybsze obroty. 
                                   Wolemia szlachetna jest tą, która da zadowolenie większości kolekcjonerów oryginalnych roślin. Jej historia, która 'wiąże się' z dinozaurami i z tym, że przetrwała do czasów współczesnych, działa na wyobraźnię i sprawia, że mamy szansę udowodnić, opiekując się jej młodymi egzemplarzami, że człowiek nie tylko czerpie ze świata roślin, ale potrafi mu coś dobrego od siebie dać.

Wollemia nobilis - Wolemia szlachetna - Wollemi Pine

Wollemia nobilis - Wolemia szlachetna - Wollemi Pine

Wollemia nobilis - Wolemia szlachetna - Wollemi Pine


Wollemia nobilis - Wolemia szlachetna - Wollemi Pine
 
 
Wollemia nobilis - Wolemia szlachetna - Wollemi Pine
 
 
 

Wollemia nobilis - Wolemia szlachetna - Wollemi Pine
 
 
 

Wollemia nobilis - Wolemia szlachetna - Wollemi Pine

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Wollemia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolemia_szlachetna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Wollemia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz