piątek, 5 stycznia 2018

Nertera granadensis - Nertera płożąca - Koraalmos

                             Nertera płożąca,pomimo swych niepozornych rozmiarów, jest roślina bardzo dekoracyjną. Najbogaciej zdobi w okresie, gdy większość plantów regeneruje się i przygotowuje do następnego sezonu; więc tym bardziej, taki ładny naturalny drobiazg w naszym otoczeniu wówczas ma okazję wyeksponować swoje walory.

                                                    Coral bead plant.eng
Nertera granadensis - Nertera płożąca - Koraalmos
'Astrid orange'

                          Mech koralowy, na macierzystych terenach, to jest na kontynencie australijskim, płoży się na niskich i średnich piętrach roślinności. Światło dzienne dociera do niej poprzez wyższe rośliny. Ze względu na brak mrozoodporności, w naszym klimacie, ten gatunek nertery, uprawiany jest jako roślina pokojowa.
                         Płożące pędy porastają drobne, jasnozielone, sercowate listki. W pierwszej połowie
wiosny, zaczyna się kwitnienie. Biało zielone, lejkowatego kształtu kwiaty, nie są zbyt widoczne. Po ich przekwitnięciu zaczynają zawiązywać się owoce.
                         Kolorowe owoce, stanowią największą dekorację rośliny. Przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą się utrzymywać nawet kilkanaście tygodni. W zależności od odmiany te kuliste ozdobniki mogą mieć kolor pomarańczowy, biały, cytrynowy, albo miks tych kolorów (odmiana 'Minestrone').
                         Ze względu na swój niewielki rozmiar, plant doskonale nadaje się do zdobienia przestrzeni mieszkalnych, biurowych, a w ciepłe miesiące tarasu, balkonu, stołu ogrodowego. Przy odpowiedniej aranżacji, doskonale odnajdzie się i tam, gdzie nowoczesność, i tam, gdzie tradycja.

Nertera granadensis - Nertera płożąca - Koraalmos
'Astrid orange'

                                    Jeśli chcemy jak najdłużej utrzymać na roślinie, zdrowo wyglądające, ładnie prezentujące się owoce, niestety musimy trzymać nerterę w miejscu, gdzie temperatura otoczenia wynosi od 15 do 18°C. Niższe, bardzo niestabilne,czy wyższe temperatury, doprowadzą do szybszego opadania 'kuleczek'. Temperatura, ją także bierzmy pod uwagę, decydując się, na wyniesienie koralowego mchu na zewnątrz. Na letnisku będzie jej dobrze, gdy miną zagrożenia powrotu wiosennych przymrozków, jak i kiedy w dzień i w nocy, temperatura będzie powyżej 15°C. Tyczy się to także zimnych nocy od połowy sierpnia, więc wówczas nasz doniczkowiec powinien już być w pomieszczeniu.
                            Roślina posiada płytki system korzeniowy. Przepuszczalne, średnio żyzne podłoże, będzie najwłaściwszym. Ziemia do roślin doniczkowych, koniecznie z pierwszą warstwą drenażu. nie chcemy, aby zbyt duża ilość wody była w ziemi. Ta, która spłynie do spodka, wylewamy. Donica z odpływem.
                          Podlewamy regularnie, stosujemy metodę 'na palca'. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostarczamy wodę. Taką, która zawsze jest w zbliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.  Nawozimy od połowy kwietnia do końca czerwca. Nawóz w płynie do roślin doniczkowych, stosowany według wskazań  na etykiecie.

Nertera granadensis - Nertera płożąca - Koraalmos
'Astrid orange'

                        Miejsce ekspozycji słoneczne, albo w delikatnym półcieniu. Zbyt bezpośrednia wystawa na palące promienie słoneczne, czy cień, nie będą sprzyjały zdrowemu rozwojowi rośliny, czyli ozdobnych owocków niewiele, albo wcale.
                        Przy okazji przesadzania do większego pojemnika, średnio co dwa sezony, na początku lipca, mamy okazję do pobrania materiału na nowe egzemplarze. Podział bryły korzeniowej, czy z górnych części płożących pędów. Nowe sadzonki, przez pierwsze kilka tygodni, potrzebują do 'przyjęcia się' i zdrowego wzrostu nie niższej temperatury niż 18°C. Z dorosłych okazów, nieestetycznie wyglądające, chore, połamane części, usuwamy regularnie przez cały rok.
                     Mamy do czynienia z naturalną ozdobą o dość wolnym tempie wzrostu.  Dzięki temu możemy ją wykorzystać nie tylko w miejscach, gdzie tradycyjnie ustawiamy zielone ozdoby. Teraz miejscem ekspozycji może stać się także półka, niewielki szklany pojemnik (także podwieszany), czy tacka, na której przy malej doniczce znajdą się inne kolorowe zdobnicze akcenty.

Nertera granadensis - Nertera płożąca - Koraalmos
'Astrid orange'
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Nertera_granadensis

2 komentarze:

  1. Thanks for sharing it is a Very Informative page, I hope it will be useful for all of us. , Here you’ll find all the necessary points step by step for lipstick plant care worth increasing the grace of your home.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dwyane, thank You for these kind words. I invite You to visit more often :)

      Usuń