czwartek, 4 stycznia 2018

Erica arborea - Wrzosiec drzewiasty - Boomhei

Erica arborea - Wrzosiec drzewiasty - Boomhei
'Albert's Gold'

                                               Wrzosiec drzewiasty, to zimozielony krzew lub drzewko, który znajdzie zastosowanie nie tylko na wrzosowiskach. Możemy go uprawiać w pojemnikach, w ogrodach nowoczesnych, naturalistycznych, japońskich. Doskonale będzie się komponował z pozostałymi
piętrami wieloletnich roślin, jak i odpowiednio wyeksponowany przyozdobi ogród w nasadzeniu pojedynczym. Do zdrowego wzrostu potrzebuje niewiele przestrzeni, także śmiało można go zaprosić nawet do niewielkich zielonych przestrzeni.
                                              Tree heath.eng

Erica arborea - Wrzosiec drzewiasty - Boomhei
'Albert's Gold'

                                   Jest to najwyższy z gatunków wrzośca. Dorosły egzemplarz może mieć wysokość od 50 nawet do 110 centymetrów. Z latami kępa zwiększa pokrój, który może wynosić nawet do 80 centymetrów szerokość. Ta grupa roślin wrzosowatych, zdobi przez cały rok. Dzięki oryginalnym liściom, fakt, że mamy do czynienia z krzewem liściastym, wcale do tak oczywistych nie należy. Listki są ułożone pod skosem w kierunku wierzchołka, mają igiełkową formę i utrzymują się cały rok. W zależności od odmiany mogą być: jasnozielone, ciemnozielone, złotożółte, zielonożółte.
                             Przy optymalnych warunkach uprawy, po ciepłej zimie, pierwsze kwiaty mogą
zacząć kwitnąć już w połowie marca. Proces ten trwa do połowy, do końca maja. Kwiaty kwitną na górnej części pędów, około 1/3 ich długości Kwiaty są drobne, w kształcie dzwonków, najczęściej w kolorze białym, ale mogą też być w delikatnym różu, albo słoneczne.
Po ich przekwitnięciu, należy skrócić pędy. W pierwszych trzech sezonach, przycinamy na około 1/2 każdy przekwitnięty pęd. Z następnymi latami, już samą długość zbędnego kwiatostanu (1/3).
Dzięki temu, efektywnie wpływamy na zwiększenie pokroju rośliny, jak i na zaoszczędzenie substancji odżywczych, których  już nie musi przeznaczać na zbędne części.
                                Pędy zaczynają się krzewić, a wówczas my, od końca czerwca do połowy lipca, mamy możliwość pobrania dobrego materiału na nowe egzemplarze. Sadzonki zielne ukorzeniamy w pojemnikach, przez zimę przechowujemy w pomieszczeniu, gdzie jest dostęp do dziennego światła i temperatura od 6° do 10° C.


Erica arborea - Wrzosiec drzewiasty - Boomhei
'Albert's Gold'

                                   Małe wrzośce tego gatunku, można także uzyskać przez robienie odkładów, poprzez wysiew nasion, albo zakupy w centrum ogrodniczym (stamtąd sadzonka, która urosła o około 15 centymetrów przez cztery miesiące).
                                    Jak każda roślina, tak i wrzosiec lubi, aby przy nim pochodzić. Nie napracujemy się zbyt wiele, jeśli już od samego początku zapewnimy mu optymalne warunki wzrostu i rozwoju. Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, o odczynie pH kwaśnym. Sadząc młode egzemplarze, warto ziemię ogrodową przemieszać z kilkoma garściami torfu, albo kompostu (te bezpośrednio w gruncie, jak i te w doniczkach). Odpadnie nam plewienie, jeśli zrobimy ściółkowanie. Może to być drobna sosnowa,czy  świerkowa kora, niewielkie kamyki, żwirek, kawałki węgla, trociny. Zahamowanie wyparowania wody latem, a zimą przydatna kołderka. Mrozoodporność tych roślin jest dyskusyjna, opisy swoje, a praktyka swoje. W miejscach, w których zdarzać się będzie temperatura ujemna większa niż -15°C, wskazane, aby opatulić krzew agrowłókniną, siatką oczkowaną (drobne oczka), tak, aby był to materiał przewiewny. Przed zimą można zebrać wierzchnią warstwę ziemi wokół rośliny i wymienić ją na nową, niewyjałowioną. Podsypać wyższy, około 15 centymetrowy kopczyk. 'Nogi' rośliny ogrzane zimą, a z początkiem wiosny, ziemię należy delikatnie rozsunąć.


Erica arborea - Wrzosiec drzewiasty - Boomhei
'Albert's Gold'

                                             Miejsce posadzenia słoneczne, ale nie wystawione na ekspozycję południową, gdzie najsilniej pracuje słońce. Gleba o stałej, umiarkowanej wilgotności. Ten gatunek wrzośca wypadnie nam, gdy będzie zbyt sucho, ale i wtedy, gdy zostanie posadzony w miejscu, w którym po opadach dłużej utrzymuje się zwiększona wilgotność podłoża.
Zasilamy wczesną wiosną i tak do końca kwietnia, roślina lubi kwaśne podłoże, więc zakupując nawóz, poszukajmy takiego, który będzie optymalny. Potem jesienne podsypanie świeżą ziemią i te zabiegi w zupełności wystarczą.
                                          Wrzośce dekoracyjnie prezentują się, gdy są sadzone w grupach. Ich krzaczasty, wyprostowany pokrój, to wyrazisty akcent w każdym zakątku ogrodu. Tutaj mamy do czynienia z dość wysokimi roślinami, jeśli chodzi o ten rodzaj, sadźmy w grupie, nie więcej niż 5. Doskonale także sobie poradzi wrzosiec drzewiasty jako soliter.
Dzięki zdrewniałym, bardzo twardym częściom krzewu, możemy go także prowadzić jako bonsai ( w odpowiedniej temperaturze, zimą w chłodniejszym pomieszczeniu), albo kształtować jako ogrodowe żywe dzieło sztuki. Dopieszczony, wypielęgnowany na pewno będzie pierwszorzędną ozdobą.


Erica arborea - Wrzosiec drzewiasty - Boomhei
'Albert's Gold' 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Erica_arborea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrzosiec_drzewiasty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Boomhei

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa roślina, szkoda, że w naszym klimacie ma tendencję do przemarzania i nie da się jej wyhodować na drzewko. Ale w formie większej krzewinki również ma dużo uroku, szczególnie jak zakwita.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie :) Z kolei u mnie, przy bezśnieżnej zimie 'odczuł' niedobory wody. Zapraszam do częstszych odwiedzin i do dzielenia się uwagami na temat uprawy, nie tylko tej rośliny. Blog 'Rośliny od ogrodnika', został dodany do mojej czytelniczej listy. Miło mi jest gościć osobę, która w 100% jest 'po zielonej stronie mocy'. Miłego wieczoru!

      Usuń