środa, 3 stycznia 2018

Euphorbia lactea - Wilczomlecz mleczny - (Kandelaarsplant), (Valse cactus)

                             Wilczomlecz mleczny, to kolejny z liczącej niemal 2000 gatunków rodziny euphorbia. W tej różnorodności jest wybór pomiędzy : roślinami jednorocznymi, bylinami, krzewami, drzewami, sukulentami. W tym konkretnym przypadku, mamy do czynienia z sukulentem.
                            Pochodzi z azjatyckich tropikalnych stref. Obecnie naturalnie rośnie nie tylko w Indiach, a także na Florydzie i w wielu innych miejscach, które sprzyjają jego zdrowemu rozwojowi (przede wszystkim, chodzi o ciepło). W naszym klimacie, uprawiany jest jako roślina pokojowa.                                                            Mottled spurge.eng
Euphorbia lactea - Wilczomlecz mleczny - (Kandelaarsplant)
'Cristata'


                           Efektownie prezentująca się odmiana ze zdjęć, 'Cristata', jest szczepiona na egzemplarzu gatunku. Wilczomlecz mleczny, w naturze, to zwarty, kompaktowy krzew.Wynika to z natury rzeczy, gdzie chodzi o jak najlepsze dostosowanie do jak największej oszczędności pobranej wody. Grube, z przekrojem rombowatym, czy trójkątnym pędy, na macierzystych terenach, tworzą
niewielkie drzewko, krzew , dorastające nawet do 5 metrów wysokości. Dorosłe, doniczkowe egzemplarze mogą osiągać wysokość nawet 2 metrów. Soczyste gałązki, na grzbietach posiadają niewielkie kolce. W najczęściej spotykanej formie, swoim wyglądem 'przypomina' świecznik, stąd potocznie nazywany także 'cętkowanym świecznikiem', albo 'drzewkiem świecznikowym'.
                      Aktualnie hitem i gratką dla miłośników sukulentów jest odmiana 'Cristata'. Swoje powodzenia zawdzięcza, na pewno, nietuzinkowemu wyglądowi. Powstała ona w wyniku mutacji, stąd wcześniej podłużne pędy, u niej  pofałdowane i spłaszczone. Swoim kształtem sukulent ten przypomina grzebień. Kołnierzyk może być wyraźniej zaakcentowany kolorem białym różowym, czerwonym, co korzystnie przedstawia 'drapieżniejszą' odsłonę tego plantu.
                     


Euphorbia lactea - Wilczomlecz mleczny - (Kandelaarsplant)
'Cristata'                              Mylnie, przyzwyczaja się nas do myślenia, że sukulenty są prawie bezobsługowe. Po pierwsze, zdrowa podstawa w temacie uprawy, po drugie wychodzimy z założenia 'Mam, to dbam'. Owszem, roślina postawiona byle gdzie, z byle jakim podłożem, przez jakiś czas dźwigałaby trudy związane z przetrwaniem, marniała i traciła i na swej atrakcyjności - a nie o to przecież nam chodzi.                             
                               Gdy zakupimy roślinę, a chcemy ją przesadzić do innego, bardziej ozdobnego pojemnika, najpierw zadbajmy o właściwe podłoże dla sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 3:3:3. Wykonując prace pielęgnacyjne przy roślinie, róbmy je w rękawiczkach ochronnych. Jak wszystkie wilczomlecze, tak i te zawiera w swoich częściach mleczny sok, który w zetknięciu ze skórą może powodować podrażnienia lub wywołać silną reakcję alergiczną.
Po posadzeniu, ustawiamy donicę w słonecznym miejscu. Sukulenty lubią ciepło i dzienne słońce. Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną się wybarwiać i w poszukiwaniu słońca wydłużając wiotczeć.
Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. Trzeba wiedzieć, że roślina ta nie ucierpi również przebywając w miejscu, gdzie jest od 13 do 35°C. Cała rzecz w tym, aby nie fundować wilczomleczowi mlecznemu  radykalnych zmian temperatury. Przenosząc na letnisko, zróbmy to gdy na dworze powyżej 21°C (ustawmy w miejscu osłoniętym od deszczów).


Euphorbia lactea - Wilczomlecz mleczny - (Kandelaarsplant)
'Cristata'


                            Od maja do końca września podlewamy roślinę co 14 dni. Przykładowo, sukulent wielkości tego ze zdjęć, 150 mililitrami wody. Od października do końca kwietnia, wydłużamy okres dostarczania wody, robimy to raz w miesiącu, także 150 mililitrów .. Zawsze używamy wody o temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu. 
Podlewamy nie często, a raz i solidnie. Gąbczaste listki, pędy wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu, co doprowadziłoby do zgnilizny. 
                        Mięsiste niebiesko-zielone, czy w interpretacji innych osób, szaro-zielone liście, wykończone wyraźniejszą barwą, mają przy zakupie wysokość około 20 centymetrów. Wzrost rośliny powolny. Urodę tego sukulenta, wyraźniej  podkreślą donice'z charakterem'. Rustykalne, albo o prostej formie i nieprzytłaczającym roślinę kolorze. W ten sposób wydobędziemy jeszcze bardziej piękno i niezwykłość kształtu tej żywej ozdoby.
Wilczomlecz mleczny, jest nadal niepowszechnie spotykany. Ten fakt, oczywiście, jeszcze bardziej zwiększa jego atrakcyjność, więc przyjemnie będzie go pielęgnować w swoim domowym azylu.
Odpowiednio wyeksponowany, nada dekoracyjności przestrzeni nowoczesnej, tradycyjnej, jak i tej stworzonej w trendzie rustykalnym.


Euphorbia lactea - Wilczomlecz mleczny - (Kandelaarsplant)
'Cristata'

Euphorbia - Wilczomlecz (gatunki) - Wolfsmelk (soorten) ( foto )Marmoreuforbia, Lechero de lindero, Escambrón, Candelero, Cardon, Moteado, Молочай молочный, Dragoon bones tree, Candelabra Cactus, Cactus Candelabre, Caper Spurge, Mottled spurge,
Euphorbe lactée

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_lactea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz