piątek, 16 września 2022

Rosa hybride - Róża hybrydowa, (R. miniaturowa), (R. karłowa)

                                            (Róża miniaturowa), nazywana również (różą karłową), jest mieszańcem międzygatunkowym. Hybrydy te osiągają wysokość pomiędzy 0.1, a 0.3 metra. Niziutkie, bogato krzewiące się, u wielu w sezonie obfite kwitnienie. Róże miniaturowe nie wymagają wielu nakładów pracy, mamy wybór spośród wielu kolorystycznych odmian. To predysponuje je do wykorzystania w balkonowych i tarasowych przestrzeniach oraz do nasadzeń ogrodowych bezpośrednio w gruncie. Tam wraz 

                                                                         Rose.eng

Rosa - Róża - Rozen
Rosa hybride - Róża hybrydowa, (R. miniaturowa), (R. karłowa)
'Cutie Pie' (ROP007) (PBR)

z innymi wieloletnimi, na najniższym piętrze w monotematycznej grupie (różanka), albo w kompozycji z tymi, którym odpowiadają podobne warunki (świetlne, glebowe, uprawy). Przy takim zbiorze należy zadbać, aby wszystkie miały zapewnioną odpowiednią przestrzeń do rozwoju, a nie były zagłuszane przez bardziej ekspansywne.

                              Karłowe różyczki zachowują krzewiastą naturę. Pokrój zwarty; rośliny częściowo zimozielone, przy założeniu, że będzie 'ciepła' zimą, a ich ekspozycja w osłoniętej od mroźnych wiatrów miejscówce. U większości hybryd z tej grupy po kwitnieniu nie zawiążą się różane owoce. Dla nas to informacja taka, że poza przycinaniem sanitarnym (gdzie usuwamy pędy połamane, przesuszone,

przemarznięte), nie przeprowadzamy cięcia formującego. Po trzech, czterech latach uprawy, gdy któryś z pędów w sezonie będzie słabo okwiecony, warto go we wrześniu, albo na początku kwietnia usunąć )cięcie odmładzające). Przy takich niewielkich rozmiarach, aby nie zaburzyć formy rośliny, jednorazowo usuwamy nie więcej niż dwa pędy.

                              Przy odpowiednich warunkach uprawy, na tle drobnych jasno, bądź ciemnozielonych epileptycznych liści, pierwsze różane kwietne ozdoby pojawiają się w  połowie czerwca.

Rosa hybride - Róża hybrydowa, (R. miniaturowa), (R. karłowa)
'Cutie Pie' (ROP007) (PBR)

Kwitnienie nieprzerwanie trwa z różnym nasileniem do pierwszych jesiennych przymrozków; (w czasie wielkich upałów, jesienią mniej różyczek). W zależności od odmiany, kwiaty pięciokrotne z zaokrąglonymi płatkami, bądź pełne. Duży wybór kolorystyczny: białe, różowe, czerwone, pomarańczowe, bądź dwubarwne (przykład, biało różowe kwiaty u 'Cutie Pie'). Latem przyciągają delikatną ledwie wyczuwalną wonią maleńkich ogrodowych zapylaczy.W warunkach balkonowych, tarasowych, gdy w miniaturki różane w donicach na stole, 'podręczne' działania polegające na uszczykiwaniu, przycinaniu przekwitniętych kwiatów. Taki zabieg pozwoli zaoszczędzić roślinie substancje odżywcze oraz energię, które może przeznaczyć na rozkwit młodych pąków. 

                              Podłoże zasobne, próchniczne, przepuszczalne. Donica z odpływem, aby nie dopuścić do zastawania nadmiaru deszczówki. Pojemnik z odpowiedniego materiału, aby zimą róży nie przemarzły korzenie. Dobrze, gdy pierwsza warstwa, to dwa do tzrech centymetrów kulek styropianowych, (żwirku, kamyków); następnie mieszanka ziemi, kompostu  i owego 'rozluźniacza'; wszystko w podobnych proporcjach. Od końca kwietnia, aż do połowy września wskazane 'dokarmianie' - nawóz do roślin wieloletnich kwitnących, (dozowanie, częstotliwość dostaw - według informacji na etykiecie). W miejsce kupnych nawozów, można zastosować ekologiczne naturalne metody nawożenia, (rozcieńczone z wodą gnojówki z czosnku, z pokrzyw, kompost. Co wiadoma sprawa, również się sprawdzi przy egzemplarzach

Rosa hybride - Róża hybrydowa, (R. miniaturowa), (R. karłowa)
'Cutie Pie' (ROP007) (PBR)

posadzonych bezpośrednio w gruncie. Słowo DRENAŻ, to droga do sukcesu przy uprawie tych miniaturek. Miejsca zbite, ze zbyt nikim, czy zbyt wysokim stopniem wilgotności, ekspozycja południowa, czy ciemne ogrodowe kąty - wszędzie tam rośliny te szybko wypadną. Podobnie stanie się, gdy róże będziemy przelewali, albo zaniedbywali w ich kierunki wędrówki z konewką. 

Rok rocznie w połowie kwietnia wymieniamy w donicach podłoże na świeże niewyjałowione. W ogrodzie starsze i młodsze egzemplarze, ściółkujemy. Ściółkowane roślin sprawi, że latem zmniejszy się wyparowywanie wody, zimą zaś to będzie ochronna kołderka, no i odpada nam odchwaszczanie. Jeśli chodzi o podlewanie, regularne dostawy wody w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Gdy doniczkowiec, latem lejemy wodę rano, albo pod wieczór, tak długo, aż zacznie wyciekać spodem.Podlewanie przy największych operacjach słonecznych, to ryzyko, że polane wodą kwiaty i liście 'popieszczone' słońcem 'ugotują się', zniszczą. Panuje brak równowagi hydrologicznej, więc egzemplarze posadzone w ogrodowej ziemi, także nie pozostawiamy samym sobie. Już wiadomo sprawa, latem podlewamy rano, albo pod wieczór, zaś w czasie bezśnieżnej zimy, w bezmroźny dzień w godzinach południowych (... woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin).

 

 Rosa - Róża (gatunki) Rozen (soorten) ( foto )

 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Rozen
https://en.wikipedia.org/wiki/Rose

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz