wtorek, 20 września 2022

Aporocactus malisonii - Kaktus wężowy - Slangencactus

                                         Kaktus wężowy, (kaktus biczowaty), (ogon szczura), roślina o efektownych odsłonach za sprawą charakterystycznych częściowo zwisających pędów i wiosenno letniego kwitnienia. Doskonale odnajdzie się w pomieszczeniach urządzonych tradycyjnie, jak i nowoczesnych, czy w tych w industrialnych. Aby wydobyć wartość zdobniczą rośliny, wskazanie na uprawę w podwieszanym pojemniku. Odpowiednia ekspozycja i (kaktus biczowaty) będzie całoroczną ozdobą, żywym dziełem sztuki.

Aporocactus malisonii - Kaktus wężowy - Slangencactus

W swoim naturalnym środowisku, to jest w Meksyku, rośnie jako epifit. Wiedząc to, bez trudu można się domyśleć, że kaktus lubi temperatury 'na plusie', przefiltrowane światło dzienne, wysoką wilgotność powietrza i przepuszczalne, drożne podłoże. (Ogon szczura) tworzy pędy, które początkowo są wniesione, a potem przewieszają się z pojemnika. Części te są miękkie, dla ochrony przed zwierzętami

aporocactus malisonii wytworzył kolczastą/ciernistą ochronę. Także wszelkie prace pielęgnacyjne wykonujemy w rękawiczkach ochronnych. Młode pędy soczyście zielone, z wiekiem mogą lekko ciemnieć. Egzemplarz zakupiony w sklepie ogrodniczym/w kwiaciarni, przy optymalnych warunkach uprawy, osiągnie długość pędów pomiędzy 0.3, a 07 metra. Wzdłuż nich, czy u szczytów, najczęściej późną wiosną, czy wczesnym latem ładnie prezentują się charakterystyczne kaktusowe kwietne ozdoby. Jeśli sześciodniowe, ośmiodniowe kwiaty można uznać za trwałe, to tak ma się w przypadku kaktusa wężowego. Jeśli temperatura w pomieszczeniu około 18°C, może i trafić się taki kwiatek, który będzie zdobił do dwunastu dni. Najczęściej spotykamy okazy, gdzie kwiaty czerwone, ale można w sprzedaży również spotkać odmiany jasno/ciemnoróżowe. Kwitnienie 'może się zdarzyć' dopiero jesienią. Przekwitnięte ozdoby

Aporocactus malisonii - Kaktus wężowy - Slangencactus

warto regularnie usuwać, dzięki temu zabiegowi zaoszczędzone substancje odżywcze i energię, roślina przeznaczy na rozwój młodych części. 

                                               Optymalna temperatura w jasnym pomieszczeniu, to 18 do 23°C. Mogą wystąpić spadki do 15, czy w upale lato 'w górę' do 35°C, jednak w odstępujących od normy temperaturach, chronimy sukulenta przed słonecznymi poparzeniami (odsuwamy bardziej od źródła dziennego światła), bądź zimą w chłodniejszym pomieszczeniu zmniejszamy do minimum nadal regularne dostawy wody. Słowem, bez radykalnych zmian. 

Młodziki najkorzystniej pozyskać z podziału przeprowadzając przesadzanie do świeżego, niewyjałowionego podłoża. Jeśli brak możliwości zdobycia przez ręczne oddzielenie, wówczas posiłkujemy się ostrym odkażonym nożem. Cięcie krótkiego pędu tuż przy podłożu, odłożenie go na dwa trzy dni do obeschnięcia. I dopiero po tym czasie lokujmy do właściwego dla sukulentów 'luźnego' podłoża. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki, wówczas pierwsza warstwa - drenaż (trzy do pięciu centymetrów kamyczków, żwirku, styropianowych kulek), następnie mieszanka piasku, owego 'rozluźniacza' oraz ziemi w równych proporcjach. Macierzystą roślinę przesadzamy rok rocznie, około miesiąc po zakończeniu kwitnienia. Może być ten sam pojemnik, jeśli bryła korzeniowa kaktusa wężowego go nie przerosła. Taki zastrzyk substancji odżywczych, przełoży się na witalne tworzenie młodych cylindrycznych pędów,

Aporocactus malisonii - Kaktus wężowy - Slangencactus

a później na obfite kwitnienie. Gdy podejmujemy się zafundować kaktusowi nowy domek, postarajmy się zrobić 'przeprowadzkę' bardzo delikatnie, (bez uszkadzania pędów i niezbyt bogato rozbudowanej bryły korzeniowej). Poza rękawicami ochronnymi, bezcennym pomocnikiem mogą okazać się szczypce do grillowania. 

Niski stopień wilgotności podłoża; (ogon szczura) przetrzyma czasowe przesuszenia, nie poradzi sobie z zalewaniem. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Najkorzystniejsza woda miękka, odstała. Dostawa co dwanaście/czternaście dni. W czasie upałów, bądź zimą, gdy 'na pełnych obrotach' kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), ustawiamy w pobliżu klika zwilżaczy wypełnionych wodą.Taki zabieg przełoży się nie tylko na poprawę kondycji roślin, ale również naszemu lepszemu samopoczuciu. 

Nawozimy 'dokarmiaczem' dla kaktusów i sukulentów, według informacji na etykiecie. Robimy to do momentu zakończenia kwitnienia. Następnie, dajemy kaktusowi wężowemu chwilkę 'odsapnąć',wznawiamy nawożenie około miesiąc po przesadzaniu.

Aporocactus malisonii - Kaktus wężowy - Slangencactus
Aporocactus malisonii - Kaktus wężowy - Slangencactus


 

 

Szczypce do grillowania
Pomocne narzędzie, przy przenoszeniu i przesadzaniu ciernistych pędów
Kulki rozluźniające podłoże
Dzięki nim nadwyżki wody nie zastają, co służy kondycji bryły korzeniowej


 Kaktusy i sukulenty ( foto )Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2016/11/kaktusy-i-sukulenty.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz