piątek, 23 września 2022

Salvia greggii - Szałwia jesienna - Herfstsalie

                                          Szałwia jesienna, to półkrzew z długim okresem kwitnienia, który nie wymaga wielu nakładów pracy. Oczywiście, nie ma roślin bezobsługowych, jednak ten posadzony w odpowiedniej miejscówce, zadowoli się dodatkowymi dostawami wody w czasie suszy/przy bezśnieżnej zimie oraz dwa razy w roku 'strzyżeniem fryzurki'. Ogrody naturalistyczne, przydomowe, gdzie szałwiowe poletka, bądź kompozycje z innymi wieloletnimi, wymagającymi zbliżonych warunków uprawy. Niższe odmiany

                                                                 Autumn sage.eng

Salvia greggii - Szałwia jesienna - Herfstsalie
'Blue note'

można prowadzić w uprawie pojemnikowej. Także niejeden balkon, czy taras może zyskać, goszcząc u siebie te barwne serduszka. Półkrzew, to znaczy najstarsze pędy, częściowo drewnieją. Pokrój lekko luźny, wysokość odmian, czy mieszańców z szałwią drobnolistną, to pomiędzy 07., a 1.4 metra. Znajdzie się więc coś do mniejszych, jak i większych ogrodów. U większości egzemplarzy początek kwitnienia

w czerwcu, trwa nieprzerwanie do pierwszych jesiennych przymrozków. Ogromny wybór z kolorystycznej palety kwietnych ozdób: biel, róż, czerwień, fiolet, niebieski. Pojedynczy kwiat najpierw w pełnej konkretnej tonacji, przekwitając wybarwia się na biało. Kwiaty, liście, pędy - każda z tych części przy dotknięciu, potarciu pozostawia na dłoniach specyficzną szałwiową woń. To charakterystyczny balsamiczny, lekko kamforowy zapach. Według moich obserwacji, komarzyce za nim nie przepadają, także użyteczne działanie, gdy egzemplarze posadzone blisko wejścia, albo przy ogrodowym stoliku. W sezonie przy kwiatuszkach uwija się wiele zapylaczy, wielce prawdopodobne, że dzięki temu gatunkowi szałwii, przeniosą pyłki z innych naszych ogrodowych kwitnących. 

                                         Jesienią, przed nadejściem przymrozków, skracam wszystkie pędy o 1/3 ich długości. Zbieram starą ściółkę, całość wygrabiam i dolne części podsypuję mieszanką ziemi i kompostu

Salvia greggii - Szałwia jesienna - Herfstsalie
'Blue note'

(kopczyk około 10 centymetrowy). Pod koniec marca rozsuwam tę ochronną kołderkę, kładę nową ściółkę. Dzięki niej latem zmniejszy się  wyparowywanie wody, no i odpada nam odchwaszczanie. Ponownie o 1/3 skracam pędy, tym razem roślina dostanie sygnał, że czas 'wejść na wysokie obroty'. Lokowanie sadzonek zakupionych, bądź pozyskanych z podziału, wiosną, albo od początku września do połowy października. Rośliny posadzone w kwietniu mają więcej czasu, niż te uziemione jesienią, aby ugruntować swoją pozycje przed nadejściem wymagających zimowych uwarunkowań. Egzemplarze szałwii jesiennej możemy pozyskać z wiosennego wysiewu nasion, lub z podziału (kwiecień, lub październik). W zależności od tego, jaka docelowa wysokość odmian, młodziki sadźmy w odległościach  od 0.2 do 0.5 metra od siebie. Czy to nasadzenie jednogatunkowe, czy w połączeniu z innymi roślinami wieloletnimi, każda powinna mieć zapewnioną przestrzeń do witalnego rozwoju i 'nie trafić' na takie, które ją zagłuszą. 

                               Ekspozycja jasna, wystawa południowa i ciemne ogrodowe kąty odpadają. Stały umiarkowany poziom wilgotności drożnego podłoża. Roślinom tym również sprzyja wyższa wilgotność powietrza, także jeśli w pobliżu jakiś zbiornik wodny, przełoży się to na ich dłuższe i obfitsze kwitnienie. Panuje brak równowagi hydrologicznej w glebie, dlatego latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór.

Salvia greggii - Szałwia jesienna - Herfstsalie
'Blue note'

 Podłoże przepuszczalne, kluczem w uprawie jest słowo DRENAŻ. Brak zastającej wody, brak przemarznięć brył korzeniowych późną jesienią i zimą. Gleby uboższe w substancje odżywcze, 'dokarmiamy'. Korzystajmy z nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla bylin/krzewów kwitnących, (dawkowanie, ilość według wskazówek na etykiecie). Jeśli prowadzimy ekologiczną zieloną przestrzeń, wtedy warto wykorzystać którąś z naturalnych metod nawożenia. Kompostem, rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, czosnek, pokrzywy), zasilamy do końca września.  

                                                Naturalne siedliska szałwii jesiennej są w Teksasie i w północnej części Meksyku. Sprowadzona do Europy, często jest krzyżowana z szałwią drobnolistną. Różnobarwne hybrydy są spotykane pod nazwą zbiorową salvia x jamensis

Przykłady atrakcyjnych odmian szałwii jesiennej:

 * Szałwia jesienna 'Blue note',  czas kwitnienia czerwiec - październik; szerokość/wysokość pomiędzy 0.4, a 0.7 metra. Kolor kwiatów niebieski. 

* Szałwia jesienna 'Radio red', czas kwitnienia czerwiec - październik, szerokość /wysokość pomiędzy 0.6 do 1 metra. Kolor kwiatów 'wyraziście' czerwony.

* Szałwia jesienna 'California sunset', czas kwitnienia lipiec - październik, szerokość/wysokość 0.5 do 07 metra. Kolor kwiatów pomarańczowy.

* Szałwia jesienna 'Joy', czas kwitnienia lipiec - październik, szerokość/wysokość 0.5 do 07 metra. Kolor kwiatów różowy, gdzie płatek dwuwargowy w jasnym różu.

* Szałwia jesienna 'Texas wedding', czas kwitnienia czerwiec - październik, szerokość/wysokość od 1.2 do 1.5 metra. Kwiaty białe.  

Salvia greggii - Szałwia jesienna - Herfstsalie
'Blue note'
Salvia greggii - Szałwia jesienna - Herfstsalie
'Blue note'Salvia - Szałwia (gatunki) - Salie (soorten)  ( foto )


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_greggii
https://www.vip-colors.com/2020/06/salvia-microphylla-s-x-jamensis-szawia.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz