środa, 4 września 2019

Impatiens walleriana - Niecierpek Waleriana - Vlijtig liesje

                                    Niecierpek Waleriana, czy to w ogrodzie, czy w balkonowych, tarasowych doniczkowych aranżacjach, wszędzie tam on jest widoczny. Energetycznymi kolorami płatków, urozmaica kwietne zgromadzenie przez lato i część jesieni. W warunkach naturalnych, to bylina, u nas najczęściej prowadzony w uprawie jednorocznej. Przystępność i niezbyt wysoka cena, zachęcają aby każdej wiosny zaopatrywać się w nowe egzemplarze.

                                         
                                                         Busy Lizzie.eng
Impatiens walleriana - Niecierpek Waleriana - Vlijtig liesje


Rośliny sadzone w grupie, stworzą zwarty pokrój ciemnozielonych liści. To jest tło dla kolorowych kwietnych ozdób, które zaczynają rozwijać się na końcach pędów już pod koniec wiosny.  A w jakich kolorach, to już prawdziwy wachlarz wyborów. Jednokolorowe, dwu, a nawet trójkolorowe. Plus
bardzo ozdobne, odmiany pełne.
                                 W ogrodzie, kwiatami możemy wyznaczyć obwódki, ścieżki, albo spożytkować je na jedno z niższych pięter jednorocznej rabaty. Nie dokarmiając roślin chemią;, można wykorzystać kwiaty do przystrojenia sałatek owocowych i deserów (kwiaty jadalne).
                                 Aby wydłużyć okres zdobienia, nie warto wysiewać nasion bezpośrednio do gruntu (choć można w momencie, gdy minie zagrożenie nadejścia wiosennych przymrozków). Praktyczniej jest na przełomie lutego i marca zrobić wysiew do inspektu. A następnie w maju przepikować rozsady we właściwą miejscówkę (odległość co 25 centymetrów).
                               Gatunek ten lubuje się w słonecznych kąpielach, jednak ostro operujące promienie słoneczne nie są aż tak mile widziane. Następuje wówczas zahamowanie kwitnienia, a te ozdoby, które odkryły już swoje piękno, mogą być narażone na poparzenia i przesuszenia.
                              Podłoże średnio żyzne, przepuszczalne o stałym średnim stopniu wilgotności. W czasie suszy, upałów, nie obędzie się bez dodatkowego podlewania. Woda w temperaturze przybliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin, dostarczana rano,albo pod wieczór (aby polanych wodą kwiatów i liści nie poparzyło słońce.
                             Nawozimy od maja do końca sierpnia nawozem wieloskładnikowym. Dla 'doniczkowców ' tym, którego używamy do zasilania innych roślin balkonowych.
Regularne usuwanie starych nieatrakcyjnych kwiatostanów, stymuluje roślinę, aby rozkwitały nowe kolorowe kwietne Pięknotki. Uszczykiwanie korzystnie wpłynie na zagęszczenie pokroju.
                           Jeśli chcemy na kolejny sezon zaopatrzyć się w szczepki. Pobierzmy w drugiej połowie lata, wsadźmy do doniczek i pielęgnujmy do kolejnej wiosny pod zadaszeniem, gdzie dostęp do dziennego światła; przy oszczędnym podlewaniu.


Impatiens walleriana - Niecierpek Waleriana - Vlijtig liesje

Impatiens walleriana - Niecierpek Waleriana - Vlijtig liesjeImpatiens walleriana - Niecierpek Waleriana - Vlijtig liesjeImpatiens walleriana - Niecierpek Waleriana - Vlijtig liesjeImpatiens walleriana - Niecierpek Waleriana - Vlijtig liesje


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Impatiens_walleriana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz