wtorek, 18 sierpnia 2020

Parthenocissus striata - Winobluszcz prążkowany - Suikerdruifje

                                     Winobluszcz prążkowany, to roślina wspinaczkowa, która należy do rodziny winoroślowatych. Jej naturalne siedliska, to strefa subtropikalna kontynentu australijskiego,(czyli ciepło, wysoka wilgotność powietrza i przefiltrowane światło dzienne sponad wyższych pięter roślinności).  Ciemno zielone liście, zwieszające, bądź pnące pędy - to pożądane roślinne dekoracje

                                            Small Leaf Virginia Creeper, Parthenocissus.eng
Parthenocissus striata - Winobluszcz prążkowany - Suikerdruifje
 'Verona Vein'

w wielu wnętrzarskich stylach, dlatego nie dziwi, że plant ten jest chętnie zapraszany do mieszkalnych, biurowych, czy restauracyjnych przestrzeni. W ciepłe miesiące może być wyeksponowany na zewnątrz, istotne, aby jego warunki były w tym czasie zbliżone do tych jakie panują we wnętrzu (świetlne, glebowe, przestrzeń do rozwoju). Przy większym 'odbiorze' silniej oddziałujących promieni słonecznych, marginesy blaszek czerwienieją. O ile może to być atrakcyjny
element zdobniczy, to nie służy taki proces witalnemu rozwojowi 'wspinacza'. Dlatego jego miejscówka, (w wyższej, bądź podwieszonej donicy), powinna być tam, gdzie panuje tak zwany 'jasny cień' - przefiltrowane światło dzienne.
Ciemno zielone listki, są dość bogato osadzone na pędach, (przy optymalnych warunkach uprawy). Długość pędów od 30 nawet do 70 centymetrów, (do 15 - 20 centymetrów wysokości w doniczce). Właściwie wyeksponowana podwieszona, bądź ustawiona na podwyższeniu donica od strony zachodniej, to po południu i pod wieczór przy zachodzącym słońcu, ten gatunek winobluszczu będzie prezentował się niczym żywe dzieło sztuki.
Roślina niedopieszczona, to przesuszone, gnijące, żółknące, brązowiejące liście. Najprościej tego uniknąć nie przelewając, nie przesuszając i nie eksponując w zbyt zacienionym, ani zbyt nasłonecznionym latem miejscu.  Na 'właściwej' ekspozycji, również nie zapominamy o regularnym usuwaniu nieestetycznych części.  

Parthenocissus striata - Winobluszcz prążkowany - Suikerdruifje
 'Verona Vein'
Optymalna temperatura 16 °C do 21 °C, (nie służą jej 'przegrzewane' pomieszczenia. Toleruje kilkudniowe spadki i wzrosty temperatury, (10°C/30 °C) - przy niskich zimą oszczędniejsze podlewanie, zaś w upalne lato miejscówka bardziej z dala od ostro operujących promieni słonecznych.
Winobluszcz prążkowany, nie toleruje przelewania. Szybko dochodzi do zgnilizny bryły korzeniowej.
Podlewamy wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest przesuszona. Ten plant to 'mały pijak', ale po pół godzinie musimy zlać nadmiar wody z podstawka, albo z osłonki. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin; odstała, albo deszczówka. 
Okres jesienno zimowy, to dostawy o 1/3 mniejsze, do zwiększonych powracamy, gdy rozpoczyna się wiosna. Podłoże przepuszczalne, przynajmniej średnio żyzne o pH neutralnym w kierunku zakwaszonego. 
W donicy z odpływem, pierwsza warstwa drenaż - kulki, (żwirek, kamyki). Podwieszony pojemnik - czyli donica z odpływem w osłonce. Następnie mieszanka ziemi i perlitu (3:1). W zbyt dużym pojemniku, roślina wiele energii będzie inwestowała do rozrostu bryły korzeniowej i ukorzeniania dotykających podłoża części pędów. Dlatego warto rok rocznie wiosną przesadzić plant tylko do o  numer większego pojemnika, (przy okazji to dobry moment do podziału bryły korzeniowej i pozyskania młodszych egzemplarzy. Inna technika rozmnażania, to pobieranie od maja do sierpnia kilkunastocentymetrowych odcinków pędów i ukorzeniania). Po Zimnych Ogrodnikach, roślina może trafić na letnisko, a powrót pod dach pod koniec sierpnia.
Warunki bytowania, raz jeszcze przypomnienie (temperatury, nasilenie światła dziennego, podlewanie); wszystko to podobne do cyklu prowadzenia w pokoju. 
Zasilanie rozpoczynamy wiosną, kilka dni po  przesadzeniu do świeżego niewyjałowionego podłoża, zaprzestajemy w połowie października. Używamy nawozu wieloskładnikowego dla roślin pokojowych ozdobnych z liści.  

Parthenocissus striata - Winobluszcz prążkowany - Suikerdruifje
 'Verona Vein'


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Parthenocissus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Winobluszcz
https://nl.wikipedia.org/wiki/Wilde_wingerd

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz