czwartek, 16 lipca 2020

Cuphea ignea - Kufea ognista - Cigar Plant

                                               Kufea ognista- żarzący się papieros, meksykańskie cygaro, czy w punkt - roślinna petarda. Wszystkie te określenia dotyczą nietuzinkowo prezentujące się jednorocznej kwietnej ozdoby. Może być prowadzona w ogrodzie, albo w pojemnikach. Wyeksponowana na niskich rabatach, obwódkach, albo w eleganckich donicach na balkonie, tarasie, na szerokich parapetach zewnętrznych. Plant, który bogato się krzewi i równie obficie kwitnie, (przy optymalnych warunkach uprawy), na pewno na 'takie' żarzące się papierosy nabiorą ochoty także osoby niepalące.

                                                               Cigar plant.eng
 Cuphea ignea - Kufea ognista - Cigar Plant

 Wczesnowiosenny wysiew nasion do rozsadnika, albo z początkiem lata zakup 'gotowej' sadzonki. Rozrośnięty egzemplarz, to wysokość mniej więcej 40 centymetrów i szerokość lekko zwisających pędów również od 30 do 40 centymetrów. Ciemnozielone lancetowate liście, stanowią doskonałe tło dla energetycznych kwiatów. Pierwsze 'petardy' zaczynają zdobić już w połowie czerwca i spektakl ten może trwać do pierwszych jesiennych przymrozków.
W naturalnym środowisku, to jest w Meksyku i w Indiach Zachodnich, roślina ta jest półkrzewem, także teoretycznie można ją również potraktować jako wieloletnią  i u nas - ale nie obędzie się
bez zimowania pod dachem w jasnym pomieszczeniu, z mniej obfitymi dostawami wody, gdzie panują temperatury pomiędzy 8, a 16°C. Jeśli dysponujemy taką miejscówką, przed przeniesieniem tam, pędy skracamy o 1/2. Pojemnika nie ustawiamy bezpośrednio na posadzce, niech to będzie krzesło, stół, paleta, (brak 'zimnych stóp', witalna kondycja w ciepłe miesiące). 
Podlewamy oszczędnie, tyle o ile, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej, woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Pod koniec marca, przesadzamy ją do świeżego niewyjałowionego podłoża, jako 'rozluźniacz' kamyki, (kulki, żwirek, keramzyt).  Ta drobnica powinna również stanowić pierwszą 5 centymetrową warstwę w pojemniku. 
Wczesną wiosną kolejne strzyżenie fryzurki, tym razem 'ciach' o 1/3.

Cuphea ignea - Kufea ognista - Cigar Plant

Będą i pozostaną częściowo drewniejące pędy, jednak przy regularnych rok rocznych zabiegach cięcia pielęgnacyjnego, za każdym razem roślina 'odbije' i w sezonie będzie reprezentować bogaty zwarty pokrój z mnóstwem petard. Podobnie, ale z gruntu każdej wiosny odbija szałwia drobnolistna
                                      Traktując ją jako jednoroczną, a chcąc mieć w następnym sezonie - w dniu słonecznym, ciepłym w godzinach południowych zbierzmy nasiona. Przechowajmy je w ciemnym, suchym pomieszczeniu do marca (gdzie 15 do 20°C), następnie wysiejmy. Do wschodów wskazana temperatura powyżej 18°C.
                                      Dla kufei ognistej niegroźne słoneczne kąpiele, pod warunkiem, gdy ma zapewniony stały umiarkowany stopień wilgotności podłoża.  Na zewnątrz pojemniki trafiają, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, najrozsądniej po Zimnych Ogrodnikach).  Wówczas ustawiamy donice, podwieszamy, czy też wkopujemy w grunt. 
Zasilamy już od początku kwietnia, nawóz wieloskładnikowy dla roślin balkonowych, bądź 'dokarmiacz' dla bylin, czy dla kwitnących krzewów (dozujemy według wskazówek na etykiecie).
                                Cykliczne dostawy wody. W pierwszych tygodniach po zakupie, stosujmy technikę 'na palca', to jest, przesuszona pierwsza warstwa ziemi, czas na podlewanie. Szybko się dowiemy z jaką częstotliwością należy wędrować do kufei z konewką. Podlewamy rano, albo pod wieczór. Robiąc to w godzinach południowych, moglibyśmy doprowadzić do poparzenia (ugotowania) części rośliny.
                                Regularnie usuwamy zniszczone, nieestetyczne, połamane, przeschnięte pędy. Poza tym, że wpłynie to korzystnie na wygląd roślin, to także wydłużymy czas kwitnienia.

Cuphea ignea - Kufea ognista - Cigar Plant


Cuphea ignea - Kufea ognista - Cigar Plant


Cuphea ignea - Kufea ognista - Cigar Plant


Cuphea ignea - Kufea ognista - Cigar PlantCuphea ignea - Kufea ognista - Cigar Plant
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cuphea_ignea
https://www.vip-colors.com/2020/06/salvia-microphylla-s-x-jamensis-szawia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz