środa, 15 lipca 2020

Aloe squarrosa - Aloes squarrosa - Aloë (soort)

                              Aloes squarrosa, jest kolejną z odsłon rodzaju aloes liczącego ponad 550 gatunków. To rzadki, endemiczny gatunek aloesu, rosnący wyłącznie na wyspie Sokotra w Jemenie. Jego środowiskiem naturalnym są wapienne ściany skalne. Z roku na rok, coraz bardziej dostępny na rynku, także 'wchodzi' na salony i przestaje wzbogacać wyłącznie zbiory kolekcjonerskie.

                                                                       Aloe squarrosa.eng
Aloe squarrosa - Aloes squarrosa  - Aloë (soort)

 Gładkie, zielone plamiste liście, delikatnie wyginają się do tyłu. Te zakrzywione części przylegają do wąskich łodyg, które można spostrzec wyłącznie wówczas, gdy stare niszczejące liście  odpadają z ich dolnych odcinków, (naturalny proces). Kwiatostan jest krótki i prosty, a kwiaty
są jasnopomarańczowe z zielonymi końcówkami.
Przy optymalnych warunkach uprawy, to sezonowe kwitnienie ma miejsce wczesną
wiosną, jeśli  wcześniej od końca października do końca lutego sukulentu nie nawozimy. Właśnie, to taki trik, aby zmotywować go do kwitnienia. Po przekwitnięciu ozdób, nisko tniemy pęd - w ten sposób zaoszczędzimy plantowi witalności i substancji odżywczych, które może zagospodarować na młode 'mięsiste' listki.  Aloes squarrosa, ozgości się wszędzie tam, gdzie wiele słonecznych kąpieli, gdzie jest ciepło, a 'uziemienie' przepuszczalne.
Do donicy z odpływem,  potrzebujemy właściwego podłoża. Jeśli nie możemy zakupić tego dostosowanego dla kaktusów i sukulentów, wówczas, pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi  ogrodowej
w proporcjach 1:1:1. Przesadzamy, co dwa, trzy sezony, do niewiele większego pojemnika. Co jakiś czas, raz na miesiąc, dwa - nakłuwamy patyczkiem ziemię, robimy to przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. To napowietrzenie, rozruszanie ziemi i  kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody.


Aloe squarrosa - Aloes squarrosa  - Aloë (soort)
  Podlewanie, tak jak z większością egzotycznych roślin pochodzących ze strefy subtropików i tropików, rozważne. Od maja do końca września podlewamy roślinę co 14 dni. Wierzchnia warstwa gleby, bardzo dobrze przesuszona, wówczas nowa dostawa. Od października do lutego, zmniejszamy ilość wody o około 1/3, nie zmieniamy częstotliwości dostaw. Przy ekspozycji na zewnątrz, ( po Zimnych Ogrodnikach do końca sierpnia), pojemnik z odpływem, skąd nadwyżka wody pędzie mogła swobodnie ujść. Z własnej praktyki, nie mam zbyt dobrych doświadczeń, gdy aloes spędzał czas na letnisku. Nie da się go zawsze na czas schować przed ulewą i choć potem nadejdą upalne dni i ziemia szybko się przesuszy - to jednak, takie doświadczenia nie leżą w naturze tej rośliny.
Czyli stała miejscówka w domu, w biurze, w przestrzeniach restauracyjnych - taka 'ostra sztuka' świetnie sprawdzi się jako zielony dodatek w wielu wnętrzarskich stylach, (od surowego industrialnego po gorący barwny meksykański).
                                       Niebezpieczne temperatury, to te poniżej 6°C. Roślina się po nich może 'pozbierać', ale o kwitnieniu możemy na 100% zapomnieć. Im niższa temperatura, tym mniej obfite dostawy wody. Sukulenty lubią ciepło i dzienne światło. Ekspozycja więc jak najbardziej słoneczna. Jeśli nie wynosimy rośliny w sezonie na letnisko, a stoi bardzo blisko szyby, to jednak w najbardziej upalne dni, odsuwamy o jakieś pół metra. Szkło będzie działało jak soczewka, a przecież nie chcemy przesuszonych, zniszczonych części plantu. Gdy plant przelany, przesuszony, zaniedbany - dostrzeżemy to po wyglądzie liści. Zaczną nabierać więcej czerwonych barw i z czasem wyglądać nieestetycznie.
Nawożenie rozpoczynamy kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia, a jak go nie ma - to z początkiem marca, niech trwa  aż do końca października. Stosujemy dokarmiacz przeznaczonym do uprawy kaktusów i sukulentów.
Rozmnażanie  - pobranie młodych przyrostów przy  przesadzaniu, bądź delikatne ich odseparowanie od rośliny macierzystej w czasie od marca do lipca. Można też młodziki pozyskać z wysiewu nasion, ale to dłuższa i mniej pewna satysfakcjonujących wyników droga, (niezbędne wysokie temperatury).

Aloe squarrosa - Aloes squarrosa  - Aloë (soort)
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aloes
https://nl.wikipedia.org/wiki/Alo%C3%AB
https://en.wikipedia.org/wiki/Aloe_squarrosa

2 komentarze:

  1. Dzięki tej stronie poznałam nazwę mojej roslinki:).Mam pytanie:co zrobić,żeby roślinka się krzewiła a nie pięła się w górę?.Przyciąć?.Jak,gdzie?.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę bardzo :) Zapraszam do częstszych odwiedzin. Ogólnie, gatunek ten nie ma potrzeby przycinać, formować. Jest jaki jest. Jednak, gdy szczególnie irytuje nas jeden z pędów, który 'wybił' się ponad inne, można go skrócić, w miejscu tym się pędy rozkrzewią. Uciętą część po uprzednim osuszeniu, można wykorzystać do powołania nowego egzemplarza, albo dosadzić w tym samym szerokim pojemniku, jeśli roślina macierzysta z niego nie wyrasta. Pozdrowienia!

      Usuń