czwartek, 25 maja 2017

Nepeta - Kocimiętka (gatunki) - Kattenkruid (soorten)


Nepeta nervosa - Kocimiętka żyłkowana 
'Neptune'

                           Kocimiętka, roślina wdzięcznie zdobiąca. Nadaje się do nasadzeń naturalistycznych, ogrodów w stylu wiejskim, do wielopiętrowej rabaty bylinowej. Można także ją sadzić w pojemnikach, jej delikatny zapach odstrasza muchy i część innych, nieżyczliwych nam ludziom owadów, więc taras  i balkon, to jak najlepsze miejsca ( na zimę przenosimy do jasnego , chłodnego
pomieszczenia, nie doprowadzamy do przesuszenia bryły korzeniowej).
                         Jak wynika z nazwy, coś na rzeczy jest, jeśli chodzi o 'relacje' kotów z tą byliną. nie wszystkie są podatne na zapach, które wydzielają nadziemne części, ale większość tych zwierzaków, jak najbardziej.
W bliskości kocimiętki, kociak jest  przez kilka minut bardzo  pozytywnie pobudzony, przeciąga się, miauczy radośnie, jego entuzjazm jest wyraźnie widoczny. Po około 10 minutach, wydzielające się z rośliny feromony słabną na zmysły sierściuszka, ale za dwie, trzy godziny znowu może się powtórzyć ten niekontrolowany wybuch radości.


                                                           Catmints.eng
Nepeta - Kocimiętka - Kattenkruid
. Nepeta faassenii.eng- Kocimiętka Faassena - Grijs kattenkruid
 'Walker's low'

                           Poza odstraszaniem uciążliwych owadów, mszyc, mrówek oraz poza łagodzeniem obyczajności i rozweselaniem  naszych futrzanych przyjaciół, kocimiętka jako roślina miododajna, może
mieć znaczący wpływ na ilość zbioru miodu z pasiek. Dlatego jest przyjaźnie witana w ogrodach nieopodal pasiek. Ale nie tylko tak, swoją naturalną dekoracyjnością, skromnym poruszeniem i delikatnym zapachem zdobywa co raz to nowych sympatyków. I słusznie. Przy większym zgłębieniu wiedzy na jej temat, dowiadujemy się, że od dawien dawna jest stosowana w ziołolecznictwie i robią z niej użytek, w wielu kuchniach świata, gospodynie i kucharze.

                          Nepetę możemy nabyć na kilka sposobów. Poprzez wysiew nasion, podział bryły korzeniowej lub, sadzenie sadzonek zielnych lub najprostszy sposób, poprzez  zakup sadzonek w centrum ogrodniczym. Podziału podziemnej części rośliny dokonujemy na początku kwietnia lub po przekwitnięciu kwiatostanów.Nepeta - Kocimiętka - Kattenkruid

                                Zabiegi pielęgnacyjne, dotyczące tej rośliny nie są wielkie. Jeśli już na samym początku, zachowamy podstawowe reguły w jej uprawie, potem ( poza podlewaniem w okresie suszy), będzie prawie 'samoobsługowa'.
                                Kocimiętkę sadzimy w przepuszczalnym, średnio żyznym lub żyznym, średniej wilgotności podłożu. Gleba o odczynie neutralnym lub kwaśnym. Jest to bylina, część podziemna cały rok jest w ziemi, więc warto zadbać, aby w miejscu nasadzenia nie zbierała się woda ( zastała po deszczach). Miejsce słoneczne, albo delikatny pół cień. Dobrze jeśli roślina jest w otulinie innych, albo sadzona przy murze ogrodzenia lub budynku. Zasadniczo chodzi o to, aby była sadzona w miejscach, przy których przechodzimy. Aby poruszając się po ogrodzie, mijać ją i poprzez delikatne poruszenie uwalniać jej delikatne aromaty. Może nie zawsze wyczuwalne dla nas, ale dla pszczółek i kotków jak najbardziej będą te sygnały zapachowe wyraźne.Nepeta faassenii.eng- Kocimiętka Faassena - Grijs kattenkruid
 'Walker's low'

                                 W zależności od gatunku, podgatunku, kultywaru, wysokość tych roślin może wynosić od 40 do 80 centymetrów. Kępy wrastają luźno lub są w bardziej zwartym pokroju. Kolor liści może być szaro-zielony, szary, zielony, zielono-niebieski . Listki, są w kształcie dekoracyjnie ozdobionych serduszek, naprzeciwległe. Przy potarciu wydzielają przyjemny mentolowy zapach.
I to one pierwsze zdobią. Przy sprzyjających warunkach klimatycznych, to jest, po 'ciepłej' zimie i niewielu wczesnowiosennych przymrozkach, w połowie mają zaczynają kwitnąć kwiaty. Pojawiają się one na bogato rozrośniętych łodygach. Mogą być w wielu kolorach: białe, różowe, niebieskie, fioletowe. Oraz wszystkie możliwe odcienie tych podstawowych kolorów. Nibyokółka są dwuwargowe i wyraźnie w swoim kształcie lejkowate.
                              W okresie wegetacyjnym, podsypujemy co dwa, trzy tygodnie nawozem organicznym, nie zapominamy o podlewaniu w czasie suszy. Te zabiegi pomogą nam w utrzymaniu kwitnienia nawet do końca lipca. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów i zawiązujących się torebek z nasionkami, na pewno doda roślinie powera i nowe kwiaty wciąż będą rozkwitać.


Nepeta faassenii.eng- Kocimiętka Faassena - Grijs kattenkruid
 'Walker's low'

                                 Po przekwitnięciu, nie powinniśmy się blokować wyciąć pędy i przyciąć delikatnie kępy. Może się okazać, że ten zabieg nie tylko korzystnie wpłynie na bogatszy i bardziej okwiecony pokrój rośliny w następnym sezonie, ale jeszcze tego samego roku, pod koniec lata będzie drugie kwitnienie. Słabsze niż to na przełomie wiosny i lata, ale na pewno będzie cieszyć.
Wówczas także systematycznie  ogławiamy kwiaty.  Gdy pozostanie zielona Kępa pachnących listków, bardzo nisko przy ziemi tnijmy całe kępy. Każdego roku. Istotne bardzo ,jeśli chodzi o rośliny z pierwszego sezonu - po prostu skutecznie zadbamy o zdrowy wygląd przyszłorocznych liści, pędów i kwiatów. Poza tym, choć kocimiętka uważana jest za rośliną dobrze zimującą, oszczędzimy jej nieestetycznego gubienia listków i ogałacania pędów. Tak, lekko okryjemy świerkowymi gałązkami, albo obsypiemy grubszą warstwą ziemi i mrozoodporność byliny wzmocniona. Jeśli położymy coś na wierzch kocimiętki, aby ją chronić przed mrozem, pamiętajmy, że tej ochrony trzeba się pozbyć, gdy minusowa temperatura ustąpi.

          

Nepeta - Kocimiętka - Kattenkruid

                                           U sklepach zielarskich i dziś można zakupić mieszanki ziół z wysuszonymi, startymi listkami kocimiętki. Ta bogata w o w witaminę C roślina, łagodzi stany nerwowe, jest moczopędna i działa antyseptycznie na układ pokarmowy.
                                           Zerwane świeże listki dodadzą aromatu i smaku wiosennym oraz letnim sałatkom. Jeśli kocimiętka rośnie w naszym ogrodzie, znajdźmy czas na wysuszenie kilkunastu liści (ważne, aby nie robić tego w słońcu - nie tylko kolor, ale i właściwości rośliny znikają). Rozdrobnione, wysuszone, zamknijmy w pojemniku, który możemy wstawić do zamrażalnika. A stamtąd to w zimową porę, jeden krok, aby je użyć do przygotowania potraw kuchennych, tak jak wiele pozostałych przypraw. Dzięki przechowywaniu w chłodnej temperaturze, kocimiętka nie traci swych właściwości.

                                      Przyjazna, naturalna i pełna kolorów- kocimiętka. Warto zadbać, aby znalazła się w naszym bliskim otoczeniu.Nepeta - Kocimiętka - Kattenkruid
Nepeta faassenii.eng- Kocimiętka Faassena - Grijs kattenkruid
 'Walker's low'

Nepeta faassenii.eng- Kocimiętka Faassena - Grijs kattenkruid


Nepeta - Kocimiętka - Kattenkruid

Nepeta - Kocimiętka - Kattenkruid
Nepeta nervosa - Kocimiętka żyłkowana 
'Neptune'

 
 
Nepeta - Kocimiętka - Kattenkruid  
oraz Agastache rugosa - Kłosowiec pomarszczony - Koreaanse netel ( foto )
oraz  Hemerocallis -  Liliowiec  - Daglelies ( foto )
 
 
 
 
 
Nepeta - Kocimiętka - Kattenkruid  
oraz Lythrum salicaria - Krwawnica pospolita - Grote kattenstaart ( foto )
oraz Agastache rugosa - Kłosowiec pomarszczony - Koreaanse netel ( foto )
 
 
 
 
 
Nepeta racemosa - Kocimiętka karłowata, kocimiętka groniasta - Kattenkruid (soort) 
(V)
 
 
 
 

Nepeta racemosa - Kocimiętka karłowata, kocimiętka groniasta - Kattenkruid (soort) 
(V)
 
 
 
 

Nepeta racemosa - Kocimiętka karłowata, kocimiętka groniasta - Kattenkruid (soort) 
(V)

 
 
 
 
 
Nepeta × faassenii - Kocimiętka Faassena - Kattenkruid (soort)
 
 
 
 
 

Nepeta × faassenii - Kocimiętka Faassena - Kattenkruid (soort)

 
 
 
 
Zielone drogi (byliny, rośliny miododajne) ( foto )
Nepeta × faassenii - Kocimiętka Faassena - Kattenkruid (soort)
oraz Salvia nemorosa - Szałwia omszona - Salie nemorosa ( foto )
 
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kocimi%C4%99tka
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kattenkruid
https://nl.wikipedia.org/wiki/Grijs_kattenkruid
https://en.wikipedia.org/wiki/Nepeta_%C3%97_faassenii
https://en.wikipedia.org/wiki/Nepeta
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz