środa, 3 października 2018

Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka, (b. amerykańska) - Blauwe bes

                                               Borówka wysoka, nazywana także borówką amerykańską, jest  krzewem liściastym, który wydaje smaczne granatowe, z niebieskim nalotem owoce. Aktualnie, jest uprawiany z dużym powodzeniem na kilku kontynentach, gdzie Ameryka Północna jest tym, który przoduje pod względem ilości odmian i ilości ton z rocznego zbioru.

Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (VIII)


                                               U nas, nadal częściej jest to roślina uprawiana amatorsko, niż w skali przemysłowej. Jasny sok owoców nie zostawia śladów na języku i na zębach (odmiennie gatunek dziki), uprawa nie należy do szczególnie wymagających - więc, dlaczego by nie zaprosić tego
gatunku borówki do swojego warzywno-owocowego królestwa?

                                               Northern highbush blueberry.eng
Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka, (b. amerykańska) - Blauwe bes

                                        Krzew, charakteryzuje się dość silnym wzrostem. Dorosły egzemplarz, osiąga, w zależności od odmiany, pomiędzy 120, a 230 centymetrami wysokości i od 80 do 150 centymetrów szerokości. Pierwsze wiosną, na nagich silnie rozgałęziających się pędach, rozwijają się
epileptyczne, lekko skórzaste zielone liście, są i na nich pączki kwiatowe, które odkrywać będą swe beczułkowate białe kwietne ozdoby już w drugiej połowie maja. Przy odpowiednich warunkach klimatycznych i uprawy, pod koniec czerwca, krzew zaczną przyozdabiać zebrane w baldachogrona średniej wielkości, kuliste, lekko zwężone przy kielichu jagody. Są granatowe, z jasnym niebieskim nalotem. Soczyste, pełne aromatu, z białym miąższem i z jasnym, niebrudzącym sokiem. Te części rośliny są ogromnym bogactwem wartościowych witamin, makroelementów i mikroelementów. Jedzenie borówki, wzmacnia nasz układ immunologiczny,krwionośny, trawienny, usprawnia pracę mózgu. A przy tym, że to samo zdrowie,  to przede wszystkim smaczne jagody, do jedzenia których nie musimy się zmuszać. borówki jedzone na surowo, albo wykorzystane w kuchennych rewolucjach, do przygotowania marmolad, konfitur, soków, nalewek, czy zasuszone jako dodatek do musli,czy niektórych deserów.
                                   Pielęgnacja tego krzewu, nie przysporzy nam problemów, jeśli  od samego początku, w odpowiedni sposób zajmiemy się jego uprawą.Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (V)

Po zakupieniu sadzonek, w szkółce o dobrej reputacji, dobrze zastanówmy się, gdzie posadzić roślinę. Borówka wysoka, posiada korzeń główny i wiele włośnikowych; nie reaguje zbyt dobrze na przesadzanie.
Ekspozycja słoneczna, ale nie tam, gdzie w godzinach południowych operują najsilniej oddziałujące promienie słoneczne. Nie, dla wystawy południowej.  Oraz miejsce osłonięte od porywistych, mroźnych wiatrów.
Bardzo ważnym zabiegiem, w uprawie borówki amerykańskiej, jest umożliwienie rośnięcia w glebie zakwaszonej i zasobnej w substancje odżywcze (próchnicznej).  Stopień zakwaszenia, decyduje o ilości i smaku owoców.
Sadząc więc młode egzemplarze, warto wykopać głębszy dołek, i najpierw wsypać do niego, ziemię ogrodową przemieszaną z torfem. Części korzeniowe młodych krzewów, obsypujemy ziemią, dociskamy (z wyczuciem) i podlewamy. Można sadzić i jesienią, i wiosną. Z tym, że wiosną, roślina ma większe szanse na lepsze zadomowienie się (omijają ją 'mroźne' doświadczenia).
                      To roślinka, która lubi 'podjeść', także obowiązkowo nawozimy. Zaczynamy wiosną, w połowie kwietnia. I do końca czerwca, możemy dostarczać nawóz w granulacie z duża zasobnością azotu (w trzech podejściach). A od połowy września, do końca października w dwóch rzutach, dostarczmy granulat, gdzie mieszanka potasu i magnezu. Azot jest wówczas niewskazany, ponieważ zamiast przygotowywać się do spoczynku, roślina 'wchodziłaby na wysokie obroty;, czyli najprostsza droga ku temu, aby młode gałązki, pąki kwietne obmarzły. A tego przecież nie chcemy.

                              

Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (V)

                           Oczywiście, używamy nawozów, dostosowanych do zasilania roślin owocujących (jadanych). Nie zaszkodzi też, każdej wiosny, w okolicy okręgu najdalej wystających pędów, wykopać kilka dołków i wypełnić je torfem.
                              Stały średni stopień wilgotności podłoża. Żadnych zbitych, zalewowych gleb. W czasie suszy i przy bezśnieżnej zimie, nie zapominamy o podlewaniu. Latem, robimy to z rana, bądź pod wieczór; zimą, w południowych godzinach w bezmroźny dzień. Woda, w w temperaturze zbliżonej do tej,jaka panuje w otoczeniu rośliny, nie polewamy wodą części nadziemnych.
                            Stosunkowa wysoka wytrzymałość na temperatury minusowe  czasowe,do -25°C), jednak młode egzemplarze warto podsypać dodatkowym kopczykiem ziemi, około 15 centymetrowym. Przez sezon wegetacyjny, zaleca się ściółkowanie; doskonale sprawdzą się trociny,  zahamują proces wyparowywania, a rozkładając się podniosą pH zakwaszenia, co roślina bardzo lubi.
                           Jeszcze jednym zabiegiem, który na pewno bardzo korzystnie wpłynie na obfitość owocowania, jest cięcie. W zależności od wieku krzewu, uwzględniamy to, które będzie dla niego najbardziej korzystnym. Przez cały czas, obowiązuje cięcie sanitarne, usuwanie chorych, przemarzniętych, przesuszonych, połamanych gałązek. Późną wiosną, łączymy je z cięciem pielęgnacyjnym, które polega na przycięciu wybijających ponad pokrój pędów i tych części, które są bardzo drobne. O tej porze roku, dokładnie widać, które z pędów nie są zdatne; usuwamy również te części, na których zawiązały się owoce, ale nie ma liści - to wskazówka, że plon nie będzie 'smaczny', a części te tylko obciążają cały krzew i czerpią substancje odżywcze, co roślina może przeznaczyć na witalne pędy, owoce. Tniemy 'po zielonym', czyli 'ciach' łącznie z jedną parą zdrowych liści. W ten sposób z rośliny na roślinę nie przeniesiemy żadnych chorób, bo cięcie na zdrowym. Cięcie odmładzające, zaczynamy robić po mniej więcej ośmiu latach; wówczas nie raz i wszystko a co początek sezonu wegetacyjnego, usuwamy po jednym, dwa z najstarszych, drewniejących pędów.
                                Borówka wysoka, dzięki swemu luźnemu pokrojowi, eleganckim beczułkowatym kwiatuszkom i elegancko przewieszającym okrągłym jagodom, może także wzbogacić kwietny zakątek. Wkomponuje się w całość, będzie stanowić tło dla bylinowych rabat, czy niższych jednorocznych i przy każdym spacerze latem, wielką przyjemnością będzie podjeść  kilka aromatycznych owoców.Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (VIII)Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (VIII)Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (VIII)Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (II)

Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 (IV)


Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (III)Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (III)Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (V)
Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (V)
Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka - Blauwe bes
 'Blue Suede'  (V)Vaccinium vitis-idaea - Borówka brusznica - Rode bosbes ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Vaccinium_corymbosum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bor%C3%B3wka_wysoka
https://nl.wikipedia.org/wiki/Blauwe_bes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz