środa, 10 maja 2017

Cymbidium (storczykowate)

Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Cymbidieae
Podplemię: Cymbidiinae
Rodzaj: Cymbidium

                                                             Cymbidium, to rodzaj roślin z pięknej rodziny storczykowatych. Jej zwarty wzrost i nietuzinkowe kwitnienie białymi kaskadami kwiatów, stanowią bardzo dekoracyjną ozdobę w mieszkaniu lub w biurze, gdy za oknami jesienne,czy zimowe szarości. Białe piękności mogą kwitnąć przez około 8 tygodni, podobnie jak większość rodziny storczykowatych okres wegetacyjny przypada od końca października  do początku kwietnia.


Orchidaceae - Storczykowate Orchideeënfamilie   
'Ice Cascade'

                                 Storczyk ten posiada wąskie, długie liście,  które występują w dużych ilościach. To one w dużym stopniu nadają charakterystyczny rys temu rodzajowi. Obecnie wyróżniamy ponad 70 gatunków, a wciąż przybywa nowych kultywarów i botanicznych hybryd.
W swoim naturalnym środowisku, rośliny te w większości porastają
drzewa, a tylko niewielka ich część rośnie w gruncie. Sprzyjające klimaty subtropikalny i tropikalny, umożliwiają zdrowy rozwój tych roślin. Może to dziwić, gdyż trudno nie pomyśleć o długich okresach suszy  - i pytanie jak wówczas piękne cymbidium sobie radzi? W swoim naturalnym otoczeniu, to roślina wytrzymała i zahartowana. Okresy bez deszczu są czasem spoczynku, więc nie potrzebuje aż tak wiele wody i substancji odżywczych , jak w momencie wegetacji. To co niezbędne, nocą i o porankach  skrapla na swoich liściach, które tę energię życia dostarczają do pseudo bulw, które są 'mózgiem rośliny'.

Cymbidium (storczykowate)


                          Jeśli zaprosimy ten kwiat w swoje domowe zacisze, do zdrowego wzrostu i pięknego pokroju, kwitnienia - zapewnijmy mu odpowiednie warunki. Optymalna temperatura w pomieszczeniu w czasie dnia to 16 do 20˚C, natomiast nocą, jeśli są spadki, to 12 do 16˚C (istotne, aby w krótkim okresie nie było zbyt dużej różnicy temperatury).  Sadźmy i przesadzajmy do specjalnej ziemi dla storczyków (co dwa sezony. Przy przesadzaniu usuwamy stare pseudo bulwy. Rozpoznamy je w prosty sposób po tym, że nie zawiązały ani jednego liścia. Robimy to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić rośliny) . Dbajmy o odpowiednią wilgotność i nawożenie w okresie wegetacyjnym ( również nawozy organiczne dla storczyków). W czasie spoczynku oszczędnie podlewajmy, nie dopuśćmy do przelania, ani do zasuszenia bryły korzeniowej. Miejsce ustawienia powinno być słoneczne bądź w delikatnym pół cieniu. Ważne, aby promienie słoneczne w szczytowych godzinach swojego natężenia nie paliły liści i kwiatów. Podobnie na letnisku (cymbidium może być piękną ozdobą tarasu, balkonu). W rodzimych stronach rośliny te czerpią słoneczną energię przedostającą się przez liście i gałęzie drzew, na których zamieszkały.


Cymbidium ( storczykowate )

                       Mamy ogromny wybór zakupu na rynku ogrodniczym, jeśli chodzi o wielkość docelową rośliny, jak i to w jak ustrojone będzie kwiaty. Wzrost od 50 nawet do 150 centymetrów. Kwiaty jedno-, lub dwukolorowe ( biel, róż, czerwień, brąz, fiolet, pomarańcz - wszelkie możliwe odcienie tych barw oraz połączenie dwóch, trzech,  w różnych układach).
                      Pośród wstęgowatych , długich zielonych liści, rosną równie długie, często zwieszające się pędy, a na nich właśnie kwiaty. W zależności od odmiany, na jednym pędzie może jednocześnie rozkwitać kilka lub kilkanaście kwiatów. Utrzymują się długo, nadają na kwiat cięty. Po przekwitnięciu, nisko tniemy pęd, dając tym samym szansę cymbidium na zainwestowanie zmagazynowanej energii do rozwoju kwiatostanów na innych pędach.
                       Te udomowione epifity, 'lubią' wspomaganie chłodniejszego powietrza ( około 8 - 10°C),aby zacząć jesienią zawiązywać zaczątki pąków. To cenna informacja, ponieważ nie wiedząc tego, w nieskończoność w naszym ogrzewanym salonie będziemy wyglądali kwiatów. Warto więc już na początku okresu wegetacyjnego, w październiku wynieść tę roślinę do nieogrzewanego pomieszczenia z dostępem do światła dziennego.
                     
                     Piękno i elegancja  cymbidium,  sprawiają, że znajduje się na listach wielu 'Kwietnych chciejstw'. Jeśli od początku zastosujemy się do podstawowych zasad pielęgnacji, na pewno rok w rok roślina będzie cieszyła nasze oczy bogatym kwitnieniem.


Cymbidium (storczykowate) 
 
Cymbidium (storczykowate)
'King Arthur'
Zdjęcie wykonał i udostępnił do publikacji pan Valentins Pavlovskis
 
 
 
 
 

Cymbidium (storczykowate)
'King Arthur'
Zdjęcie wykonał i udostępnił do publikacji pan Valentins Pavlovskis

 
 
 
Cymbidium (storczykowate)
'Supreme'
 
 
 

Cymbidium (storczykowate)
'Supreme'

 
 
 
Cymbidium (storczykowate)
'Pretty pink'

 
 
 
 
Cymbidium (storczykowate)
Light pink
 
 
 

Cymbidium (storczykowate)
Oranje

 
 

Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie   ( foto )
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cymbidium
https://en.wikipedia.org/wiki/Cymbidium
https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz