wtorek, 2 października 2018

Begonia maculata - Begonia koralowa, b. plamista - Stippenbegonia

                                   Begonia koralowa, to kolejna z odsłon z rodziny begoniowatych. Większość odmian tego gatunku, charakteryzuje się jasnymi plamkami na wierzchniej stronie liści;
                                                                             ‘Polka dot Begonia'
Begonia maculata - Begonia koralowa, b. plamista - Stippenbegonia

od tego także pochodzi druga z nazw rośliny - begonia plamista. Niski stopień trudności uprawy, oryginalny wygląd liści, wysoki stopień dekoracyjności, to wszystko przemawia za tym, aby ta roślinna pięknotka, wzbogacała nie tylko kolekcjonerskie zbiory.                                    
Begonia plamista, pochodzi z kontynentu Ameryki Południowej. Rośnie tam w stanie dzikim w niższych piętrach roślinności, dorastając do ponad dwóch metrów wysokości. Lubi więc ciepło, przefiltrowane światło dzienne, umiarkowaną wilgotność lekko zakwaszonego podłoża i wysoką wilgotność powietrza w otoczeniu.
                                 Główną, całoroczną ozdobą są liście. Z marmurkowym wzorkiem na zielonym tle, a od spodu w rdzawych, bordowych, bądź w czerwonej odsłonie. Liście są okazałe, sercowato lancetowate, różnią się nieznacznie (brak symetrii). Kwitnienie, najczęściej występuje na przełomie wiosny i lata. Kwiaty, zebrane w luźne baldachogrona, wyrastają w górnej części pędów; te zaś wyrastają kilka centymetrów ponad  rozetę liści. Pojedynczy kwiat biały, bądź czerwony (w zależności od odmiany), o czterech płatkach korony (dwóch większych, dwóch mniejszych), z żółtymi pylnikami.  Usuwając regularnie przekwitnięte części, wydłużymy czas kwitnienia. Może ostatnie dni, to nie będzie wielkie bogactwo, ale większość z nas  miłośników kwietnych Pięknotek, potrafi docenić także te pojedyncze ozdoby.
Dotyczy wszystkich gatunków begonii. Pędy z przekwitniętymi kwiatostanami, tniemy nisko.


Begonia maculata - Begonia koralowa, b. plamista - Stippenbegonia

Podobnie, przy całorocznej pielęgnacji dotyczącej czyszczenia rośliny z części starych, chorych, uszkodzonych. Jeśli zauważymy zmiany chorobowe (spowodowane przesuszeniem, albo przelaniem), wówczas bez sentymentu usuńmy więcej niż tylko chory kawałek pędu; róbmy tak, aby uwolnić begonie od choroby.
W warunkach pokojowych, roślina osiągnąć może znaczny rozmiar, około metra. Jednak, wówczas najpewniej na dole będzie wyłysiała. I choć byśmy, jej dogadzali, to po prostu taka jest jej natura. Więc rozsądniej, zamiast być niezadowolonym właścicielem tracącego liście egzemplarza, wiosną pobierzmy i ukorzeńmy sadzonki na nowe kolorowe żywe ozdoby, (albo dokonajmy podziału bryły korzeniowej).
                             Ekspozycja, gdzie tak zwany, 'jasny cień', jest najbardziej korzystną. Wówczas liście , zachowują swoją atrakcyjną fakturę, nie są wysuszane przed nadmiernie  operujące słońce, ani też nie gubią koloru i 'plamek', przez ciemności.               
Pojemnik powinien być tylko nieznacznie większy od bryły korzeniowej. Chcemy, aby roślina inwestowała w rozwój ozdobnych części nadziemnych, a nie w zbędny rozrost 
Begonia maculata - Begonia koralowa, b. plamista - Stippenbegonia

bryły korzeniowej. Przesadzamy co dwa sezony do niewiele większej donicy. Donica z odpływem, w osłonce, albo ustawiana na podstawce. Pierwsza warstwa do pięciu centymetrów żwirku, kamyczków. Następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z garścią humusu, albo kompostu organicznego. Dobrze, jeśli przyniesiemy z lasu trochę ziemi ze ściółką, nie ma jak powrót do natury. Podłoże o pH delikatnie zakwaszonym
(warto więc ziemię przemieszać z dwiema garściami torfu).
Podlewamy wodą miękką, najlepiej deszczówką, w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu 'ciapkowanej' dekoracji. Dostarczamy wodę, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest przesuszona. Nie pozostawiamy zastałej wody na podstawku, czy w osłonce. Latem, robimy to rano, albo pod wieczór.
Zamiast zraszacza, ustawiamy w otoczeniu rośliny pojemnik z wodą. Begonie źle znoszą zraszanie, więc, gdy podlewamy miejmy też na uwadze, aby nie lać po liściach, czy po kwiatach.
Nawozimy od kwietnia do połowy sierpnia, nawozem w płynie do roślin kwitnących, według wskazówek na etykiecie.
                                Ważną sprawą jest to, aby zapewnić begonii koralowej optymalną temperaturę.
Od kwietnia do września, powinno to być pomiędzy 16,a 24℃. Od listopada, do marca bylina 'odpoczywa', nabiera sił do następnego sezonu wegetacyjnego; wówczas potrzeba jej nieco mniej obfitego podlewania i chłodniejszych temperatur, czyli 12 do 18℃. Ten gatunek poradzi sobie przez kilka dni i w niższych temperaturach, ale nie wówczas, gdy nastąpi bardzo  gwałtowna zmiana, a i także nie wtedy,

Begonia maculata - Begonia koralowa, b. plamista - Stippenbegonia

gdy będzie mniej niż 4℃.
Każdej wiosny, przez średnio trzy lata uprawy danego egzemplarza, przygotujmy się, że 'kwiatek' zgubi tych listków więcej niż w innych porach roku. Usuwamy stare, szarzejące liście (będzie ich niewiele), akceptując to, że proces starzenia dotyczy wszystkiego, co żyje.
                       W czasie późnej wiosny i lata, nasza 'begoniowa' ozdoba, może przyozdabiać taras, balkon (przy założeniu, że nie narazimy jej na bezpośrednio operujące promienie słoneczne i silne wiatry, oraz ,że będziemy regularnie ją podlewać, anie zalewać, czy zasuszać).
                     Letnisko, przestrzenie mieszkalna i biurowa, tam wszędzie begonia plamista doda szyku i swymi jasnymi koralikami, będzie wprawiała nas w jeszcze lepszy nastrój. Natura także potrafi modnie wystylizować się w groszki.  
                                 Uwaga, begonia koralowa,  to nie to samo co begonia cane. Tutaj to gatunek, który ma swoje pierwotne dzikie siedliska na kontynencie Ameryki Południowej. Natomiast begonia cane jest hybrydą dwóch gatunków, stworzoną przez botaników. Mieszaniec ma mniejsze liście, których kształt jest mniej 'skrzydlasty', nakrapianie jest gęstsze, a charakterystyczne kwiatostany różowawe.

Begonia maculata - Begonia koralowa, b. plamista - Stippenbegonia
 
 
Begonia maculata - Begonia koralowa, b. plamista - Stippenbegonia
 
 
 

Begonia (soorten) - Begonia, Ukośnica (gatunki) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Begonia_koralowa
https://www.vip-colors.com/2023/01/begonia-aconitifolia-begonia-coccinea.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz