poniedziałek, 1 października 2018

Raphanus sativus var. longipinnatus - Rzodkiew japońska - Japanse daikon

                                    Rzodkiew japońska,w Azji znana od ponad tysiąca lat, w Europie, nadal mało popularna i bardziej jako ciekawostka warzywna, niż bogate źródło witamin, makro i mikroelementów. Rzodkiew długowieczności, tak nazywają ją Japończycy. Kolejne ich pokolenia, przekazują sobie receptury na jej przygotowanie, dzięki którym roślina, ma bardzo ugruntowaną pozycję w czołówce tych najzdrowszych.


                                                              Daikon.eng
Raphanus sativus var. longipinnatus - Rzodkiew japońska - Japanse daikon


                                Początek jesieni, jest tym czasem kiedy rozpoczynają się zbiory. Część podziemna daikonu, przy zapewnieniu odpowiednich warunków uprawy, może osiągnąć długość nawet 50 centymetrów, przy szerokości około 15. Najczęściej na warzywnym ryneczku, można
spotkać egzemplarze osiągające połowę tej długości, przy zachowaniu podobnej szerokości, jak u tych najdłuższych. W Chinach i w Japonii, nie bez znaczenia jest fakt, że ta  smakowitość, w czasie wojen, czy klęsk żywiołowych, była tą, która ratowała miliony ludzi przed głodem. Pożywna, nietrudna przy prowadzeniu pielęgnacji, dostępna.
                              Korzeń, można suszyć, marynować, gotować, opiekać, robić z niego soki, kiszonki, nalewki, a przede wszystkim, spożywać na surowo. W stanie surowym, biały miąższ, przypomina smakiem, znaną nam czarną rzepę. Podobnie jak zapach, jest wyważony, a jednocześnie pełen świeżości i przyjemnego  ostrzejszego finiszu.
                             Rzodkiew japońska, jest niskokaloryczna, na organizm działa antyseptycznie, wspomagająco, następuje rewitalizacja  układów: odpornościowego, oddechowego, pokarmowego, krwionośnego, nerwowego, a wartość dodana  na zewnątrz, to poprawa kolorytu i struktury skóry.
                               Warto także wiedzieć, że przeciwutleniające związki fenolowe,  spowalniają działanie istniejących i hamują rozwój nowych komórek rakotwórczych. Jedząc ten gatunek rzodkiewki, poczujemy się zdrowsi, pełniejsi energii. Przy tym, będziemy mniej podatni na przeziębienia, a i nasz organizm będzie efektywnie oczyszczany z toksyn.
  


Raphanus sativus var. longipinnatus - Rzodkiew japońska - Japanse daikon

                                  Podejmując się uprawy daikonu, powinniśmy znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym jesienny zbiór będzie obfity. Podobnie jak marchew, roślina ta, nie może być wysiana do gruntu, który nawoziliśmy kilka dni wcześniej, najpóźniej należy zrobić to jesienią, a najlepiej rok przed wysianiem. Po prostu, nasiona zostałyby popalone.
                                  Gleba średnio żyzna, bądź próchniczna. Ekspozycja słoneczna. Stała średnia wilgotność podłoża. W miejscach, gdzie grunt zbity, gdzie zbyt sucho, zbyt mokro - podzielne części będą karlały, a dla nas to znaczy, że nie będziemy z nich mieli żadnego pożytku.
Wysiew w maju, regularne odchwaszczanie, w czasie suszy nie zapominamy o podlewaniu.
Po jesiennych zbiorach, przez kilka dni możemy przechowywać rzodkiew japońską w lodówce, gdy będzie to zbyt długi okres - zacznie tracić swą jędrność, wiotczeć i nie będzie się nadawała, ani do bezpośredniego spożycia, ani do rewolucji kuchennych.
                                   Witaminowa bomba o wyrazistym smaku, na pewno, nawet jeśli jej nie uprawiany w swoim ogródku warzywnym, warto ją kupić. Zdrowie, przede wszystkim.Raphanus sativus var. longipinnatus - Rzodkiew japońska - Japanse daikonPrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Daikon
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzodkiew_japo%C5%84ska
http://www.vip-colors.com/2018/01/brassica-rapa-subsp-rapa-kapusta.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz