poniedziałek, 18 lutego 2019

Matricaria chamomilla - Rumianek pospolity - Echte kamille

                                    Rumianek pospolity,swe macierzyste siedlisko ma w południowej części Europy. Obecnie jest powszechnie spotykany także w północnej części kontynentu, w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Południowej. Roślina jednoroczna, pionierska. Rośnie  na terenach nieuprawianych, w groblach, na pobocza dróg (także przy placach budów), w ogrodach prywatnych i w publicznych, na terenach ruderalnych, składowiskach odpadów, wykopach (kopalnie piasku), na wydmy morskie. Gatunek ten, jest wykorzystywany jako surowiec leczniczy, a także w kosmetologii,


                                                           Chamomile.eng
Matricaria chamomilla - Rumianek pospolity - Echte kamille


dlatego też, można go spotkać prowadzonego w uprawie. Preferuje gleby słoneczne, na otwartych  miejscach, średnio lub bardzo bogato zasobnych w składniki odżywcze, mniej lub bardziej wilgotne, przekształcone, słabo kwaśne, korzystniej, gdy bogate w wapno (glina rzeczna, glina morska, glina,
less, margiel i piasek).
                           W czasach średniowiecznych już zauważono, że większą przydatność w ziołolecznictwie roślina posiada, gdy jej części (kwiaty, listki, łodyżki) są obrywane przed rozpoczęciem lipca. Datą graniczną był dzień przesilenia wiosenno letniego, święto Jana. Ziele wówczas jest bogate w największą ilość olejku eterycznego, flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, cholinę, oraz w sole mineralne. 
                           Rumianek pospolity, działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, antyalergicznie, rozkurczowo, przeciwzakrzepowo. Herbatki, wywary, korzystnie wpływają po poprawę pracy układu pokarmowego (w aptece można zakupić także dla kilku miesięcznych dzieci). W kosmetologii, właściwości rośliny (szczególnie wysoka zawartość olejku eterycznego w kwiatach), to tworzenie rumiankowych szamponów, kremów, balsamów, maseczek. Stosując je, w naturalny sposób dbamy o piękno włosów i jędrność skóry.


Matricaria chamomilla - Rumianek pospolity - Echte kamille


                                     W zależności od warunków glebowych i klimatycznych, rumianek lekarski, może osiągnąć wysokość pomiędzy 10, a 50 centymetrów. Korzeń palowy, cienki, mocno rozgałęziony. łodyga główna, wyprostowana, rozgałęziająca się - te mniejsze kościste, są  także rozgałęzione, bardziej błyszczące i ciemnozielone. Liście skrętoległe, siedzące, dwu lub trzykrotnie pierzasto dzielone, (zrazy są nićmi i niemal walcowane). Duże kwiatostany o średnicy 1-2½ cm są na długich szypułkach. Brzeżne 'nibywstążeczki' są białe, przekwitając odchylają się ku dołowi.  Ząbkowany środek, jest żółty. Owoc, stanowi niewielka podłużna niełupka, na szczycie lekko wygięta, z pięcioma żeberkami na jednej stronie bez puchu kielichowego, długości zaledwie 0,1 mm.
                                 Kwitnienie trwa od początku czerwca, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Oczywiście, z różną intensywnością. W największej ilości rumiankowe kwiatuszki, możemy spotkać na przełomie wiosny i lata. 
                                    'Mater' (matka), 'caria' (opieka), 'chamai' (ziemia), 'millon (jabłko). W czasach starożytnych, dóbr tej rośliny używano, przede wszystkim, do leczenia chorób kobiecych; nie zapominajmy też o charakterystycznej 'jabłkowej woni' rośliny - nazwa przy tym wyjaśnieniu, zdaje się być bardziej czytelną.


Matricaria chamomilla - Rumianek pospolity - Echte kamilleMatricaria chamomilla - Rumianek pospolity - Echte kamille
Matricaria chamomilla - Rumianek pospolity - Echte kamille
Matricaria chamomilla - Rumianek pospolity - Echte kamille
Matricaria chamomilla - Rumianek pospolity - Echte kamille


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Matricaria_chamomilla
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rumianek_pospolity
https://nl.wikipedia.org/wiki/Echte_kamille

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz