środa, 21 sierpnia 2019

Agastache aurantiaca - Kłosowiec pomarańczowy - Dropplant

                                    Kłosowiec pomarańczowy, jest rośliną 'wyrazistą', której w porze kwitnienia, na pewno nie przeoczymy w ogrodowej przestrzeni.  Poza swą dekoracyjną odsłoną, miododajną 'stołówką' dla skrzydlatych przyjaciół, także i nam może służyć w kuchennych rewolucjach. Dzięki zawartości olejków, listki i młode kwiatostany, nie dość, że wydzielają przyjemny zapach (podobny do anyżu), także rewelacyjnie dodają smaku w letnich sałatkowych kompozycjach. Czy to do 'zieleninki' w czasie obiadu, czy jako smaczne oryginalne przystrojenie deseru.

                                                               Agastache.eng
Agastache - Kłosowiec pomarańczowy -  Dropplant
Agastache aurantiaca - Kłosowiec pomarańczowy - Dropplant (soort)
  'Coronado'

                                Roślina, choć kolorystycznie 'widoczna', charakteryzuje się lekkością, naturalnością. Dodaje przestrzeni energii i poruszenia. Ogrody w stylu angielskim, wiejskie, rustykalne, naturalistyczne, ziołowe zakątki - wszędzie tam, 'morelowo-brzoskwiniowo-
pomarańczowe' kwiatostany z radością goszczone. Niestety, przy temperaturach poniżej -15°C, plant może wymarzać. Także, od naszej pomysłowości w temacie 'miejscówki', zależy, czy będziemy mieli do czynienia z rośliną jednoroczną, czy byliną.
                           Ekspozycja w miejscu osłoniętym, słonecznym, przy średnim stopniu wilgotności podłoża, będzie tą idealną. Wówczas, przed zimą wystarczyłoby podsypać rośliny dodatkową warstwą ziemi i na kępy zarzucić agrowłóknię, bądź drobno oczkowaną siatkę (osłona przez zmarzliną, przepuszczalność powietrza).
Jeśli temperatury zimą spadną poniżej wcześniej wspomnianej, a my nie dysponujemy odpowiednim ogródkowym kątem, może warto pokusić się o uprawę tego gatunku kłosowca w pojemniku. Donica z odpływem, wypełniona uniwersalną ziemią ogrodową. Przed pierwszymi przymrozkami, przenosimy ją pod dach (do chłodnego pomieszczenia z dostępem do dziennego światła, nie zapominamy o podlewaniu (mało obfite, tyle, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej).  W czasie sezonu, jeśli mamy do czynienia z 'doniczkowcem', także częściej trzeba przy nim biegać z konewką, niż to się ma w sytuacji, gdy rośliny są posadzone bezpośrednio w gruncie.Agastache aurantiaca - Kłosowiec pomarańczowy - Dropplant
  'Coronado'

                              Kłosowiec pomarańczowy, najlepiej rośnie na dobrze przepuszczalnych glebach zasadowych, ale toleruje także gleby lekko kwaśne. Średnio zasobne, co najwyżej. Bylina bardziej poradzi sobie na glebach, gdzie czasowa susza, niż tam, gdzie wysoki stopień wilgotności podłoża, albo gleby zalewowe.
                                Mając plan, że w sezonie części rośliny będziemy spożywali, absolutnie nie stosujemy 'dokarmiaczy' przeznaczonych do bylin, czy ogrodowych roślin kwitnących. To co jemy, powinno być zdrowe i nam służyć. W zupełności wystarczy na początku wiosny, w pobliżu kęp wykopać kilka dołków i wypełnić je humusem, bądź kompostem. Jeśli tych nie posiadamy, wykorzystajmy, również raz, nawóz do warzyw, (dozujmy, według instrukcji podanej na etykiecie).
                             W zależności od odmiany, kłosowiec pomarańczowy, może osiągnąć wysokość od 40 do 70 centymetrów. Lancetowate zielone listki, na subtelnych, podatnych na ruch wiatru pędach. A od połowy czerwca, nawet do pierwszych przymrozków, kwitnienie. Rodzina jasnotowatych, a więc kłos złożony, a pojedynczy kwiat grzbiecisty. Jeśli chcemy przez całe lato cieszyć się pełniejszym kwitnieniem, regularnie usuwajmy przekwitające dekoracje.
                             Gatunek, rozmnaża się przez podziemne sadzonki - rozłogi z korzeniami, pobierane pod koniec lata lub wysiew nasion (czasem same się wysiewają).
                           Ze względu na swą zdobniczą stronę\, dość trwałe kwiatostany,  możemy wykorzystać  do bukietowych kompozycji i upiększyć nimi mieszkalne, restauracyjne przestrzenie. Agastache aurantiaca - Kłosowiec pomarańczowy - Dropplant
  'Coronado'
Agastache foeniculum - Kłosowiec fenkułowy - Dropplant ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/K%C5%82osowiec
https://en.wikipedia.org/wiki/Agastache


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz