czwartek, 22 sierpnia 2019

Ficus maclelandii - Fikus wąskolistny, f. binnendijkii - Ficus (soort)

                                        Fikus wąskolistny, fikus binnendijkii, pochodzi z terenów  Indii i Chin (z Azji Południowo-Wschodniej). Tworzy tam, wraz z innymi średnie piętro roślinności, czerpiąc światło rozproszone, które prześlizguje się przez liście wyższych. W naszej strefie klimatycznej, ze względu na brak mrozoodporności, gatunek ten jest prowadzony w uprawie pojemnikowej.


                                                        Banana-Leaf Fig.eng
Ficus maclelandii - Fikus wąskolistny, f. binnendijkii


                                   Jest łatwiejszy do prowadzenia niż fikus benjamina, ale też rośliny nie można zaniedbywać, bo przecież niewiele wystarczy, aby zgubiła liście i przestała spełniać swoją zdobniczą funkcję. (Zmiana ekspozycji, duże dysproporcja temperatury w pomieszczeniach, z regularnego optymalnego podlewania przejście na 'nierozsądne ' (za mało, za dużo), wystawienie go, tam, gdzie
przeciągi). Normalnie, nie eksperymentujemy w ten sposób z roślinami, także również temu 'doniczkowcowi ' nie dawajmy powodów do protestów. Główną całoroczną ozdobą są właśnie liście. Pojedynczy, lancetowaty w kolorze ciemnej zieleni. W zależności od odmiany, może być węższy lub nieco szerszy (od 4 do 8 cm szer., 8 do 13 cm długości). Wysokość dorosłego, wieloletniego egzemplarza, może wynosić, w zależności od tego jakimi warunkami mieszkaniowymi dysponujemy, od półtora, nawet do trzech metrów wysokości; wzrost powolny.
                                  Ekspozycja optymalna, to tak zwany, 'jasny cień'. Nieduża odległość od okna tak, aby silnie operujące promienie słoneczne nie paliły, nie wysuszały. Cień także niewskazany, ponieważ opadają liście, łysiejące pędy nieestetycznie wydłużają się,
                                  Jeśli nasz doniczkowiec 'ciągnie ' w jedną stronę światła, z czasem może doprowadzić to do nierównego pokroju, dlatego nie ma problemu, jak co dwa, trzy tygodnie, okręcimy go o 180°. Roślina szybko 'nauczy się', że to dla jej dobra i nie oprotestuje zrzucaniem listków. A jeśli chodzi o ubytki zielonych blaszek - procesy starzenia i słabsze dni dotyczą każdego żywego organizmu, także, gdy przez kilka tygodni spadnie parę listków, przyjmijmy to jako jeden z naturalnych procesów. 
                              

Ficus maclelandii - Fikus wąskolistny, f. binnendijkii


Pojemnik z odpływem, w osłonce, albo ustawiany na podstawce. Taki, który zapewnia stabilność rozrastającej się roślinie. Pierwsza warstwa, to kilka centymetrów żwirku, następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami piasku i z kilkoma żwirku, plus humus. Bardzo ważna jest przepuszczalność. Podłoże średnio żyzne. Wspomaganie wiadomo, zawsze mile widziane, więc nawóz do roślin pokojowych, od marca do końca października, według wskazówek na etykiecie.
Część dolna w pojemniku nie może 'siedzieć' zbyt mocno, gdy widzimy, że donica staje się za mała, zastępujemy ją tylko numer, dwa większą, ale tak, aby żywa ozdoba była umiejscowiona stabilnie. Przesadzanie najlepiej przeprowadzać w przedwiośniu, gdy plant nie wszedł jeszcze na wysokie obroty w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Wskazane przesadzanie co dwa sezony.
Bezdyskusyjnie, figowce są ciepłolubne. Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Ten gatunek, nie lubi 'przeprowadzek', także przez cały rok dobrze jak ma swoją optymalną miejscówkę.  
18 do 25°C, to pożądana temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, wówczas na 100% ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale od parapetu metr, czy to, przedostające się przez liście wyższych roślin.
                        W temacie podlewania, bądźmy ostrożni. Lepiej mniej, niż doprowadzić do zalania i pojawienia zgnilizny bryły korzeniowej. Możecie Państwo natrafić na wiele wykluczających się porad. Pomyślmy, w naturalnych warunkach, korzenie powietrzne (bez ziemi) i duża wilgotność powietrza - to one i blaszki, wchłaniają z rosy większość życiodajnego płynu. Nie ma mowy  o dużej ilości wody bezpośrednio do pojemnika.   Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/3). Woda, jak w przypadku


Ficus maclelandii - Fikus wąskolistny, f. binnendijkii


większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu fikusa.
Na czas upałów, czy zimą, gdy pracują kaloryfery - warto nawilżyć powietrze. Przysłuży się to nie tylko roślinom, ale i nam samym. Ustawiamy kilka wypełnionych wodą zwilżaczy, oraz na listki, rano, albo pod wieczór (wtedy, gdy w naturalnych warunkach osiada rosa), używając sitka z drobnymi oczkami, rozpylamy wodę. Także w związku z tymi zabiegami, roślina powinna być związana od 'małego ' . Korzyść również taka, że liście będą czyste, z lekkim połyskiem, witalne.
                                   Jeśli trafiliśmy na roślinę zaniedbaną pod tym względem, możemy jej zafundować delikatny prysznic. Owijamy donicę folią, zieloności opłukujemy natryskiem 'mgiełką'. Następnie ustawiamy plant w dość zacienionej miejscówce, po kilku godzinach liście powinny 'wyjść' z matowej tonacji i zacząć zachwycać zdrowym wyglądem. Wówczas, fikus wraca na swoją stała miejscówkę.
Niewiele roślin, tak jak ta, znakomicie oczyszcza domowe i biurowe powietrze z zanieczyszczeń. To, przy atrakcyjnym zimozielonym wydaniu', kolejny mocny argument za tym, aby fikus zagościł i w naszej przestrzeni.Ficus (soorten) - Figowiec (gatunki)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_maclellandii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz