środa, 2 listopada 2022

Hamamelis virginiana - Oczar wirginijski - Amerikaanse toverhazelaar

                                                    Oczar wirginijski, to roślina, która spełnia swą funkcję dekoracyjną przez cały rok. Poza tym, że krzew ten charakteryzuje się dużymi walorami zdobniczymi, może być wykorzystywany w ziołolecznictwie, w kosmetologii. Dzięki swemu pokrojowi i 'gabarytom', nietrudno jest go wyeksponować jako soliter, jak i stworzyć z nim kompozycję z innymi roślinami, (którym sprzyjają podobne uwarunkowania

                                                                                 Witch-hazel.eng

(X)

świetlne, glebowo, wodne i wszystkie mają zapewnioną odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju). Oczar w ogrodowej przestrzeni o każdej porze roku prezentuje swoje kolejne odsłony. Dziś w jesiennej skrzącej się kolorem listnej kreacji. U gatunku liście przed opadnięciem przebarwiają się na kolor

cytrynowożółty, u odmian również są w czerwieniach oraz w kolorze pomarańczowym. Bezlistne 'nagie' pędy już pod koniec listopada mogą przyozdobić się charakterystycznymi dla oczarowatych nitkowatymi słonecznymi kwiatostanami. I tak zdobić do końca lutego. W przedwiośniu z pąków zaczynają rozwijać się w soczystej zieleni szerokojajowate liście, które z czasem nabiorą wyraźniejszej kolorystycznej głębi - zielonej, bądź zielonobrunatnej, aby z początkiem jesieni znów zjawiskowo zacząć się wybarwiać.

                                      Oczar wirginijski ma swoje naturalne siedliska na kontynencie Ameryki Północnej. Tak osiąga od 6 do 10 metrów wysokości/szerokości. Na rynku europejskim w sprzedaży są dostępne odmiany, gdzie powinniśmy liczyć się z rozmiarami od 2 do 4 wysokości/szerokości.  Można więc wypełnić tym krzewem przestrzenie w średnich i w większych przydomowych ogrodach oraz wzbogacić parki, czy inne miejskie kompleksy zielone.

                                  Ta roślina ozdobna, nie wymaga dużych nakładów pracy, ale nie jest też samoobsługowa. Jak przeważająca większość krzewów kwitnących zimą i w przedwiośniu,

  Hamamelis virginiana - Oczar wirginijski - Amerikaanse toverhazelaar
(X)

także ten, nie powinien zostać posadzony na wystawie południowej, ani w ogrodowych kątach, gdzie przez cały rok duże zacienienie. Ekspozycja jasna,  gdzie latem prześwietlone światło dzienne. Najlepiej w pobliżu drzewa liściastego, które rzuca na krzew cień od godzin południowych do piętnastej. Czyli w letnie upały parasol ochronny, a zimą nieograniczone dostawy słonecznej energii.  

Stały umiarkowany stopień wilgotności DROŻNEGO podłoża. W czasie bezśnieżnej zimy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody, podobnie latem w czasie suszy. Panuje brak równowagi  hydrologicznej. Gdy długi okres bez opadów, a zimą też i bez śniegu, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu krzewu dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i liście nie zostaną zniszczone). Oczar, zbyt niski poziom wilgotności podłoża oprotestuje karłowym mało atrakcyjnym pokrojem oraz znikomym kwitnieniem. 

Oczarowate niezbyt lubią przesadzanie, więc wybierając miejscówkę weźmy na to poprawkę i wybierzmy odpowiednią 'stałą' miejscówkę. Gleby średnio-ciężkie, przynajmniej średnio żyzne, gdzie umiarkowana przepuszczalność,  dobrze przyjmujące ciepło,  o pH neutralnym w kierunku delikatnie zakwaszonych. Ziemię mało żyzną, można wspomagać, specjalistycznymi nawozami przeznaczonymi do pielęgnacji kwitnących krzewów liściastych (dawkowanie, ilość - informacje na etykiecie). Bądź całkowicie zdać się  na naturalne metody nawożenia. I to nie tylko wówczas, gdy z dóbr oczaru wirginijskiego korzystamy w aspekcie ziołolecznictwa. Na przykład, pod koniec października obkopujemy pobliże krzewu

  Hamamelis virginiana - Oczar wirginijski - Amerikaanse toverhazelaar

kilkoma, kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami, które  wypełniamy przemieszanymi ze świeżą ziemią kompostem i liśćmi, które opadły z krzewu. Większość listków zgrabiamy, nadają się do kompostownika. Przez wiosnę i lato, do zastosowania zmieszane z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy, czosnek). Podlewanie z 'witaminkami. 

Jeśli chodzi o cięcie pielęgnacyjne - formujące, oczar pośredni możemy przyciąć w pierwszym i w drugim roku po posadzeniu, (w maju). Przełoży się to w kolejnych latach na bogaty pokrój rośliny. W tym celu wszystkie pędy młodego krzewu skracamy o 1/3 ich długości. Cięcie wykonujemy zawsze tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. W następnych latach, w kwietniu/maju dokonujemy jedynie cięcia sanitarnego (usuwamy zniszczone, przemarznięte, połamane, wrastające do środka pędy). 

Oczar wirginijski, rozmnażanie. Prosto, poprzez lipcowe pobranie sadzonek zielnych z piętką i ich ukorzenienie. Przez pierwszą zimą, maluchy w doniczkach przetrzymujemy w pomieszczeniu z dostępem światła dziennego, gdzie temperatura nie niższa niż 6°C. Podlewamy rozsądnie, nie zalewamy, nie przesuszamy. Wierzchnia warstwa sucha, dostarczamy niewielką ilość wody. Nie może pozostawać w osłonce, czy na podstawku i zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Jeszcze prostsza metoda rozmnożenia tego gatunku - zrobienie odkładów. Wiosną przyciągamy do ziemi najniższy z pędów, obsypujemy go do połowy ziemią; w następnym roku oddzielamy

  Hamamelis virginiana - Oczar wirginijski - Amerikaanse toverhazelaar
(X)

od rośliny macierzystej i lokujemy w pobliżu, albo w innej części ogrodu.
Młodziki sadzone bezpośrednio w gruncie, ściółkujemy, albo obsadzamy roślinami płożącymi. Odpada odchwaszczanie,zostaje zmniejszona transpiracja wody.

                                         Oczar w ziołolecznictwie. Wykorzystuje się korę oraz liście. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające, antyseptyczne. Dobro to doceni/doceniali już pierwsi Indianie. Zastosowanie zewnętrzne - papki na rany, wyciągi łagodzą skórne podrażnienia, przyspieszają proces regeneracji, ujędrniają skórę. Nie dziwi więc, że przemysł kosmetyczny te wartościowe flawonoidy, garbniki, saponiny 'postrzega' jako swoich sprzymierzeńców. Na rynku jest więc możliwość zakupu wielu produktów, gdzie w składzie oczar - toniki, kremy, maści. Jest również możliwość zakupu artykułów z oczarem, które działają od wewnątrz - herbatki, susz na wywary, syropy. Zanim jednak je zastosujemy, a nie jesteśmy w pełni zdrowi, najpierw skonsultujmy się z lekarzem. Również w ziołolecznictwie jest tak, że to co służy jednej osobie, innej może zaszkodzić. Sam w sobie oczar nie jest groźny, jednak w połączeniu z przepisanymi lekarstwami może źle wpływać na zdrowie osoby schorowanej. 

  Hamamelis virginiana - Oczar wirginijski - Amerikaanse toverhazelaar
(X)
  Hamamelis virginiana - Oczar wirginijski - Amerikaanse toverhazelaar
(X)


 

  Hamamelis virginiana - Oczar wirginijski - Amerikaanse toverhazelaar
(X)
 
 

 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczar_wirginijski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Amerikaanse_toverhazelaar
https://en.wikipedia.org/wiki/Hamamelis_virginiana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz