sobota, 15 września 2018

Apium graveolens var. dulce - Seler naciowy - Bleekselderij


Apium graveolens var. dulce - Seler naciowy - Bleekselderij


                                          Seler naciowy,to kolejna z odsłon z rodziny selerowatych. Jest kolejną z odmian selera zwyczajnego. W Polsce bardziej 'popularna' jest odmiana selera korzeniowego, (który spotykany na warzywnych ryneczkach 'solo', albo w zestawie włoszczyzny.  Smak selera naciowego, nie tylko dla koneserów; obfitość wartości odżywczych, a także urozmaicenie w kuchennych rewolucjach. Warto go wprowadzić do codziennej diety.                                          Celery.eng
Apium graveolens var. dulce - Seler naciowy - Bleekselderij


                            Łodygi i listki, są delikatnie gorzkie, nadają się do podania jako przekąski, czy łączyć je można z innymi warzywami, bądź owocami w miksach sałatkowych (tutaj na zdjęciu z jabłkami). Wzbogacą także smak pieczeni, sosów - wszystko zależy od tego, jak bardzo
subtelnie pachnące 'świeżością' 'perfumowanego' ogórka warzywo nam podpasuje. Zupa krem z selera naciowego z dodatkiem pieczonej papryki, palce lizać.
                          Wypada, przy opisie tego gatunku selera wspomnieć, że w dużej mierze swoją rozpoznawalność, w wielu krajach, zawdzięcza drinkowi Krwawa Mery ... Zaś w Grecji i we Włoszech, znany od tysiącleci jako bogactwo witamin, makro- i mikroelementów. Może jest tak dlatego, że na naszych terenach, dopiero od niedawna tak odczuwalne ocieplenie klimatu - a do prawidłowego rozwoju, seler naciowy, właśnie potrzebuje wiele ciepła i słońca.
                        Obfitość witamin (A,,C,D,E oraz tych z grupy B), makroelementy (sód, potas, magnez, fosfor,wapń), mikroelementy, to bardzo pozytywna motywacja ku temu, aby w następnym sezonie wegetacyjnym, w naszym warzywniaku rosło to warzywo.
                          Ekspozycja słoneczna, roślina dobrze sobie radzi przy nasadzeniach z kapustowatymi, dyniami i w bliskości ziołowego zakątka. Gleba przepuszczalna, próchniczna, ostatecznie średnio żyzna. Nie bierzmy pod uwagę ziemi zbitej, ani tych miejscówek, gdzie dłużej zatrzymuje się woda po deszczu i ze stałą wysoką wilgotnością powierzchni.
Stopień wilgotności podłoża, stały średni. Bardzo dobrze, gdy wokół jest wysoki stopień wilgotność powietrza.
 W czasie suszy, nie zapominamy o regularnym podlewaniu. Robimy to z rana, albo pod wieczór. Nie lejemy po nadziemnych częściach, a wokół rośliny.Apium graveolens var. dulce - Seler naciowy - Bleekselderij


Nawozimy od momentu wsadzenia w miejsce stałe, nawozem w granulacie,albo w płynie dostosowanym do uprawy warzyw. Postępujemy według zaleceń an etykiecie.
                           Seler naciowy, od momentu wysiania w rozsadniku (w połowie lutego), poprzez moment pikowania w gruncie (gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków) do czasu jesiennych zbiorów, musi przejść jeszcze jeden bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Pod koniec sierpnia, twardniejącym ogonkom, ograniczamy dostęp światła dziennego. W praktyce znaczy to tyle, że powinniśmy je otoczyć słomą, albo twardszymi kawałkami papieru.
Oczywiście, przez cały okres uprawy, regularnie odchwaszczamy ziemię wokół warzywa.
                         Możemy do nadejścia przymrozków, wycinać po kilka do bieżącego spożycia (w lodówce, warzywo przetrzyma w ' świeżym wydaniu', do czterech dni. Możemy także poszukać przepisów, jak aromatyczne i zdrowe  dla nas wartości selera naciowego 'zamknąć' w słoikach, aby przez kolejne miesiące móc sięgać po to dobro.
Uwaga! Seler (naciowy, korzeniowy) - może być alergenem. Jeśli występują u osoby, która spożyła seler objawy takie jak wysypka, łzawienie oczu, duszności – koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.Apium graveolens var. dulce - Seler naciowy - BleekselderijApium graveolens var. dulce - Seler naciowy - BleekselderijApium graveolens var. dulce - Seler naciowy - BleekselderijApium graveolens var. dulce - Seler naciowy - Bleekselderij     Sałatka z jabłkiem i z jogurtemApium graveolens var. dulce - Seler naciowy - Bleekselderij

 
Apium graveolens var. dulce - Seler naciowy - Bleekselderij
oraz Anethum graveolens - Koper ogrodowy - Dille ( foto )
 oraz Cucumis sativus - Ogórek siewny - Komkommer ( foto )
oraz przyprawy
 
 
 

Apium graveolens var. dulce - Seler naciowy - Bleekselderij
oraz Anethum graveolens - Koper ogrodowy - Dille ( foto )
 oraz Cucumis sativus - Ogórek siewny - Komkommer ( foto )
oraz przyprawy

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Celery
https://pl.wikipedia.org/wiki/Seler_naciowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bleekselderij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz