wtorek, 4 lipca 2023

Prace ogrodowe w pierwszej połowie lata

                                          Prace ogrodowe w pierwszej połowie lata, to nie tylko częste wędrówki z konewką w warzywniaku i pośród roślin ozdobnych. To wiele innych działań, za które już jest realna zapłata w formie wielu pięknie prezentujących się roślin ozdobnych, a także smakowitych warzyw, owoców i ziół. Śmiało można napisać/powiedzieć, że to gorący okres w kalendarzu ogrodnika. Komu 'przyciąć fryzurkę'? 

Prace ogrodowe w pierwszej połowie lata

Jakie rośliny ozdobne i jadalne do wysiewu? Co z wiosennymi 'cebulakami', a co z kwiatami letnimi do zasuszania? Jakich zabiegów przy roślinach o tej porze roku nie zaniedbywać? Poniżej odpowiedzi na te i wiele innych pytań, które dotyczą prac ogrodowych w pierwszej połowie lata.

 1. Jakie warzywa siać/pikować w lipcu? W lipcu wysiewa się: burak liściowy, burak ćwikłowy, cebulę siedmiolatkę, endywię (u tej 'piorunujące wschody' już po tygodniu), fasolę (tylko na strączki), fenkuł, kapustę pekińską, koper ogrodowy, roszponkę, rzeżuchę, rzodkiewkę, sałaty letnie i masłowe, roszponkę, szczypiorek, szpinak. Pikujemy podobnie, na przykład: endywię, sałatę masłową, kapustę pekińską i późne odmiany rzepy. W rozsadniku warto wysiać późne odmiany kalarepy.

Jakie warzywa siać/pikować w lipcu?

 


2. Wysiew/pikowanie roślin ozdobnych jednorocznych oraz dwuletnich. Należy mieć na uwadze, upalna pogoda przekłada się na to, że rośliny mają trudniejsze warunki do wzrostu, a więc nasiona do wykiełkowania potrzebują przede wszystkim, regularnego nawadniania. To jest do zrobienia i warto. Dobrze ukorzenione siewki, to dla jednorocznych kwitnienie jeszcze w tym sezonie, a dla bylin krótkowiecznych w niedługim czasie bo już w przyszłym roku. Z jednorocznych, które wejdą na wysokie obroty po około 8 - 10 tygodniach, to będą: groszek pachnący, nagietek, nemezja, portulaka. Z dwuletnich bierzmy pod uwagę: bratki, dziewannę pospolitą, gipsówkę, goździki brodate, łubin, naparstnicę purpurową, niezapominajki leśne, malwy, orliki, ostróżki, smagliczkę, stokrotkę pospolitą. 

Wysiew/pikowanie roślin ozdobnych jednorocznych oraz dwuletnich.

 

3. Lipcowe zbiory warzyw, owoców oraz ziół. W zależności od tego, czy już w przedwiośniu robiliśmy wysiew do inspekty, czy dopiero w drugiej połowie maja wysiew bezpośrednio do gruntu - w lipcu jest już w czym wybierać jeśli chodzi o świeże owoce i warzywa z własnego ogrodu. Coraz więcej osób ma również na uwadze pielęgnację ziół oraz roślin przyprawowych, które są bardzo przydatne w kuchennych rewolucjach - bezpośrednio w codziennej kuchennej krzątaninie, czy do zasuszenia/jako dodatki do pikli 'na później', (na przykład, cząber, estragon, liść laurowy, lubczyk, mięta, majeranek, macierzanki, oregano, szałwia, tymianek). Zimową porą też nikt nie pogardzi przy miętowej i lipową herbatką, gdzie materiał na susz był zbierany właśnie teraz na początku lipca. Warzywne zbiory tego miesiąca to, na przykład: bób, burak liściowy, cukinie, endywia, groch zielony, fasola szparagowa, kabaczki, kolendra, koper, marchewka, ogórki, papryka (z 'foliaka'), pietruszkę, sałaty, seler, szczypiorek. Owocowe zbiory, to do smakowania, na przykład: agrest, czereśnie, jagody, jeżyny, maliny, morele, jagody poziomki, jagody truskawki, pomidory (z 'foliaka'), porzeczki, wiśnie, wczesne odmiany jabłek i gruszek.

Oczywiście, te warzywne i owocowe smaki lata, możemy spożywać nie tylko 'na bieżąco', ale 'zamknąć' w słoikach/zamrażarkach/ususzyć. Czerpać z ich odżywczych dóbr i delektować aromatami do późnej zimy. Ekologicznie, oszczędnie, a przede wszystkim - ZDROWO. 

Lipcowe zbiory warzyw, owoców oraz ziół

 

4. Zbiór kwiatów i kłosów zbóż do zasuszenia. Tak, to jest ta pora, gdy na cienistym przewiewnym strychu, albo w którymś z pomieszczeń gospodarczych możemy i mamy co podwieszać, jeśli chodzi o letnie kwiaty/kłosy zbóż/zioła, które doskonale sprawdzą się jesienią i zimą w kompozycjach z suchych bukietów, czy susz niektórych z nich do herbatki. (Na 'puszyste' trawy, przyjdzie czas w kolejnych miesiącach). Kwiatostany okazałe, albo 'drobnica', te i te nadadzą się nie tylko do naturalistycznych efektownych zestawień, ale również do wykorzystania w tworzeniu biżuterii z zatapianymi roślinami w żywicy oksydowanej (suszenie w kaszy mannie), czy do tworzenia naturalnych 'bez plastików' stroików/wianków/wiązanek (także na pomniki); a w mniejszej skali drobne zasuszone kwiecie jaka wyklejana ozdoba na kartach okolicznościowych, bądź na prezentach personalizowanych pudełeczkach.

                                     Spacer na polu, łące, czy w przydomowym ogrodzie, to sprzyja wyborowi jak najpiękniejszych roślin. Kłosy pszenicy, sorgo, pszenżyta i żyta. Kwiaty, na przykład: czarnuszka damasceńska, dmuszek jajowaty, dziewięćsił, gipsówka wiechowata, gomfrena kulista, kraspedia kulista, hortensja ogrodowa, kocanki ogrodowe, lawenda, miechunka rozdęta, miesiącznica roczna, mikołajki, przegorzan, suchołuska różowa. Więcej informacji na temat, jak właściwie zasuszać kwiaty i do czego je potem wykorzystywać, 'klik' tutaj.

Zbiór kwiatów, kłosów zbóż oraz ziół  do zasuszenia ( foto )

 

5. Wykopujemy większość wiosennych 'cebulaków'. To idealny czas na wykopywanie niektórych cebul i bulw kwiatowych, które kwitły wiosną. Dzięki temu zabiegowi rośliny nie karleją, są zdrowe i w następnym sezonie pięknie zakwitną. Warunki panujące latem, nie sprzyjają okresowi spoczynku w jaki wchodzą 'cebulaki' po przekwitnięciu, (zmienna temperatura, ulewne deszcze, choroby grzybowe, okresowe susze). Zasuszone liście, wtedy dopiero wykopywanie. Tak więc, m.in., hiacynty, narcyz, szachownice cesarskie, tulipany; a co dwa/trzy lata cebulice, krokusy, szafirki. 

Wykopywanie niektórych gatunków cebul wiosennych roślin


6. Odmładzanie niektórych bylin. Dokonanie podziału brył korzeniowych i karp części bylin kwitnących zimą/wiosną, albo tych które niedawno zakończyły kwitnienie i ich liściasty pokrój teraz wyłącznie magazynuje substancje odżywcze na czas zimowania i na następny sezon (irysy, bergenia, bodziszek korzeniasty, gęsiówka, lewizja, orliki, ubiorek wiecznie zielony, żagwin ogrodowy). Podziału dokonujemy, nie wtedy, gdy największe upały, ani nową miejscówką nie będzie wystawa południowa. Podłoże do którego trafiają młodziki z podziału powinno być żyzne, drożne i o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności.

Odmładzanie niektórych z roślin

 

7. Brak równowagi hydrologicznej, dodatkowe dostawy wody. Lato, upały. Rośliny posadzone w gruncie mają więcej szans na przetrwanie w czasie suszy, (nie dotyczy nasion i młodych rozsad), niż te w donicach balkonowych/tarasowych/na zewnętrznych parapetach. To niedobór wody odbije się niekorzystnie na pokroju ich wszystkich. Karłowy wzrost, minimalne, albo całkowicie zahamowane kwitnienie. Latem podlewamy rośliny rano, albo pod wieczór. Wówczas miks słońca i wody nie wyrządzi im szkód, (nie doznają poparzeń słonecznych, które nie dość, że szkodzą plantom, to sprawią, że te będą wyglądały nieestetycznie). Wiele roślin, wiele potrzeb w temacie nawodnienia. Jedne lubią wyższy stopień wilgotności podłoża, innym wystarczy średni. Te bardziej 'opite', jeśli mamy taką możliwość, warto nasadzać przy oczku wodnym, strumyku. 

Podlewamy rośliny ogrodowe


8. Nawożenie/dokarmianie roślin ekologicznie naturalnymi nawozami, bądź tymi 'kupnymi' w płynie/w granulacie, dedykowanymi konkretnej grupie roślin (warzywom, ozdobnym jednorocznym, bylinom krótkowiecznym/bylinom, krzewom, drzewom owocującym). W przypadku zakupionych, częstotliwość dostaw i dawkowanie, według informacji podanych na etykietach. Z naturalnych w zupełności wystarczą naturalne techniki wzbogacania gleby, czyli podsypywanie, czy obkopywanie roślin kompostem, przekompostowanym obornikiem, przekompostowane liście (za wyjątkiem dębowych), a także podlewanie w sezonie rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (z żywokostu, z pokrzyw, z czosnku). Uprawiając rośliny z zamiarem smakowania ich owocowego/warzywnego dobra, nawozy do roślin ozdobnych odpadają (!!!). Dlaczego warto nawozić? Zasobniejsze podłoże, to fantastyczne kwitnienie i obfitsze owocowe/warzywne zbiory.

Nawożenie/dokarmianie naturalne roślin ogrodowych ( foto )

 

9. Przycinanie krzewów/drzew. Najczęściej skracamy co nieco 'fryzurki' krzewom które kwitły wiosną, jednak nie tylko. Pod nożyce mogą również trafić pędy już po zakończonym owocowaniu krzewów owocowych, rośliny/żywopłoty liściaste, czy iglaki. Przycinamy, na przykład:  maliny, żylistki, jaśminowiec, cyprysik groszkowy, jałowiec chiński, sosnę górską, żywotnikowiec japoński, tuję, ligustr. Uwaga! Każda z tych roślin ma swoje tempo wzrostu, rządzi się swoimi prawami w uprawie. Dlatego przed cięciem każdej z nich, jeśli nie mamy doświadczenia, warto doczytać o ile można skrócić pędy tej konkretnej. Cięcia nie przeprowadzamy w upalny dzień w godzinach, gdzie największe operacje słoneczne. Najlepiej zrobić to pod wieczór, wówczas nie narazimy rośliny na poparzenia słoneczne, gdzie świeże rany i damy jej kilkanaście godzin do następnego dnia, na 'wytchnienie' i powrót do codziennych 'obrotów.

Które i jak -  przycinanie roślin latem


10. Plewienie. Chwasty nie są wybredne, nieusuwane z korzeniami, odrastają/wyrastają/rozsiewają się na rabatach pomiędzy roślinami ozdobnymi, na grządkach z warzywami oraz na trawnikach. Zagłuszają uprawiane rośliny, które muszą konkurować z nimi o substancje odżywcze i o wodę, często przerywając tę nierówną walkę. Ekologiczna uprawa, to bez stosowania pestycydów, wyłącznie praca rąk i pomocnych narzędzi. Wypielona przestrzeń pomiędzy roślinami, to również niezbrylona ziemia, która w odpowiednio drożny sposób przyjmuje deszczówkę/podlewanie i zachowuje rezerwy wody na okoliczność czasowych przesuszeń nie szkodząc przy tym częściom podziemnym uprawianych przez nas plantów.
                     Plewienie wschodów z niedawno wysianych nasion, czy młodych sadzonek, będzie łatwiejsze, gdy ulokujemy je w rzędach, gdzie odpowiedni rozstaw. Przy większych roślinach, atakowanych przez głęboko zakorzeniające się chwasty, niezbędne będą narzędzia, które zielsko wyeliminują w całości. Nie zaniedbujmy tego zabiegu, bo to naprawdę dobre złego początki. Na przykład, jeden skrzyp w ciągu roku rozsiewa się na kilka metrów kwadratowych, a korzenie starszych egzemplarzy mogą sięgać w głąb nawet 0.5 metra. Nie chcemy walki z wiatrakami, a witalnie rozwijających się roślin jadalnych i ozdobnych.
Plewienie - prace ogrodowe w pierwszej połowie lata 11. Zbiór i przechowywanie nasion. Czas wegetacji wielu roślin 'przyspieszył. Jest tak z kilku powodów. Rok rocznie odnotowuje się coraz więcej cieplejszych i upalnych dni. Obserwuje się również postępujący brak równowagi hydrologicznej. Co za tym idzie, niektóre z roślin w sezonie 'wchodzą na wysokie obroty' nawet dwukrotnie. Inne po prostu spieszą się, aby przed nadejściem upałów zdążyć zakwitnąć i zawiązać niełupki/owocki, w których będą dojrzewały nasiona. Dla nas zbiór tego dobra z roślin jadalnych i ozdobnych, to wiele korzyści zdrowotnych, jak i ekonomicznych. Zbieramy nasiona kwiatów jednorocznych i wieloletnich (byliny, krzewy) oraz niektórych z warzyw i owoców. Zerwane w owocostanach/niełupkach nasiona należy wyłuskać, przebrać i dosuszyć w przewiewnym miejscu. A następnie odpowiednio je zabezpieczyć, aby zachowały swoją przydatność do czasu, aż po nie sięgniemy przed rozpoczęciem kolejnego sezony wegetacyjnego. Przykłady roślin, z których zbiór nasion, informacje w jakich warunkach je zbierać i przechowywać - tutaj. O konkretnych gatunkach należy doczytać, zebrać dodatkowe informacje, niektóre z nasion są przydatne tylko przez kilka miesięcy, inne (odpowiednio zabezpieczone), nawet przez kilkadziesiąt lat. Jesteśmy 'pomocnikami' roślin, większość zawiązujących nasiona w naturalnych warunkach przechodzi proces samo wysiewu.
 
Zbiór i przechowywanie nasion ( foto )

 

 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
https://www.vip-colors.com/2017/09/zbior-i-przechowywanie-nasion.html
https://www.vip-colors.com/2023/07/rosliny-do-suszenia-jakie-speniaja.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz