piątek, 28 lipca 2023

Rośliny do suszenia. Do czego je użyć? Jakie techniki suszenia?

                                            Zbiór kwiatów, kłosów zbóż, kwiatostanów traw oraz ziół do zasuszenia. Przez kilkanaście najbliższych tygodni większość roślin na 'największych obrotach'. To kolorowe dobro nie przeminie w tym sezonie, jeśli jego część zasuszymy i odpowiednio spożytkujemy. Zasuszone rośliny spełniają wiele funkcji, nie tylko tę podstawową zdobniczą, (suszki w bukietach, wianki). Zawieszone w pomieszczeniach wydzielając delikatną woń/dodatkowo mogą być umoczone w olejkach, wtedy odstraszą


Rośliny do suszenia. Do czego je użyć? Jakie techniki suszenia?
Zasuszone kłosy zbóż i traw
Pinterest ( foto )

owady, a w płóciennych woreczkach w szafach odstręczą mole i nadadzą ubraniom przyjemnego zapachu (jaśminowego, lawendowego, majerankowego, miętowego, różanego, szałwiowego, tymiankowego). Świat przypraw, to już nie tylko odległa egzotyka. Tak jest od kiedy w przydomowym ogrodzie doceniane rodzime zioła, których walory smakowe i zapachowe możemy w kuchni wykorzystywać praktycznie przez cały rok.

                                    Spacer po polu, łące, w przydomowym ogrodzie, czy w ziołowym zakątku, to sprzyja wyborowi jak najpiękniejszych, bądź najsmaczniejszych roślin. Rośliny do suchych bukietów/wianków:

kłosy jęczmienia, pszenicy, pszenżyta, sorgo i żyta; kwiatostany: cynia, czarnuszka damasceńska, dmuszek jajowaty, dziewięćsił, gipsówka wiechowata, gomfrena kulista, kraspedia kulista, hortensja ogrodowa, kocanki ogrodowe, krwawnik pospolity, lawenda, miechunka rozdęta, miesiącznica roczna, mięta pieprzowa, mikołajki, przegorzan, lekko rozwinięte pąki róż, suchołuska różowa, trawa pampasowa, wrotycz pospolity, zatrwian. Rośliny do zasuszania, gdzie walory zapachowe (kwiecie i liście): jaśmin, lawenda, majeranek, mięta pieprzowa, płatki róż, szałwia, tymianek. Zaś na herbatki, napary, czy do inszych kuchennych rewolucji, (kwiecie i liście) rośliny przyprawowe do zasuszenia: bazylia, estragon, lipa pospolita, macierzanka, majeranek, melisa, mięta czekoladowa/imbirowa/pieprzowa/wonna, mniszek lekarski, nagietek lekarski, oregano, pokrzywa, rozmaryn lekarski, rumianek pospolity, szałwia lekarska, tymianek pospolity, wrzos pospolity.

Liście suszone 'na płasko' pomiędzy kartkami książek

                                Zasuszamy rośliny/ kwiaty bardzo okazałe, albo 'drobnicę', te i te nadadzą się nie tylko do naturalistycznych efektownych bukietowych zestawień, ale również do wykorzystania w tworzeniu biżuterii z zatapianymi roślinami w żywicy oksydowanej (suszenie w kaszy mannie), czy do tworzenia naturalnych 'bez plastików' stroików/wianków/wiązanek, które możemy ustawiać/zawieszać na ścianach, na zewnętrznych drzwiach, a także wyeksponować na pomnikach (pewnie, że nie będą tak trwałe jak 'plastiki', jednak z punktu widzenia ekologii, portfela i własnej kreatywności, to bardzo sensowne rozwiązanie). W mniejszej skali drobne zasuszone kwiecie jako wyklejana ozdoba na kartach okolicznościowych, bądź na prezentach personalizowanych pudełeczkach. Nie można zapomnieć o zielnikach, (najstarszy pochodzi z 2700 roku p.n.e.!).  Jeśli chodzi o techniki zasuszania, rośliny najczęściej trafiają pomiędzy kartki książek, aby później wysuszone upiększać roślinne książkowe vademecum, albo w eleganckich oprawkach zawisnąć na ścianach w domu, w szkole. Bardziej profesjonalne 'suszenie' do zielnika, to przewiewna ciemna miejscówka, gdzie nie ma wilgoci; rośliny rozłożone na papierze, albo metoda zielarska. Ta ostatnia idealnie sprawdza się jeśli chodzi o rośliny do bukietów/stroików oraz zasuszanie ziół. Polega na tym, że rośliny podwieszamy pod sufitem kwiatostanami ku dołowi. Brak dziennego światła, to duże prawdopodobieństwo, że rośliny jadalne zachowają więcej właściwości zdrowotnych, zaś te ozdobne zachowają koloryt, liście lekko wzniesione ku górze 

Świeczki ozdobione zasuszonymi polnymi kwiatami ( foto )

oraz sztywne łodygi, co nie bez znaczenia, jeśli chodzi o sam proces tworzenia bukietowych kompozycji. Metoda zielarska zda egzamin, gdy pomieszczenie będzie czyste, a nie 'zawalone' kurzem. Wiadoma sprawa, że zbiera się on nieproszony, ale brudne miejsce, to brudne miejsce i tyle w temacie. Aby chronić zasuszane rośliny przyprawowe przed jego nadmiarem, można luźno związane pęczki ziół owinąć płócienną szmatką, albo papierem, gdzie dół pozostaje odkryty. Sprawa podstawowa, aby nam nie umknęła - przed przystąpieniem do zasuszania roślin, z których pożytek w kuchni - zbieramy wyłącznie te, które były uprawiane bez pestycydów, za to zasilane naturalnymi, bądź dedykowanymi dla jadalnych nawozami. Rośliny przyprawowe suszymy oddzielnie. Zbiór ziół przy drodze szybkiego ruchu, albo na miejskim skwerku - to się nie sprawdzi. Wszystkie oczyśćmy z pajęczyn, kurzu, grudek ziemi i z małych żyjątek, a jeśli jest taka konieczność, nawet je opłuczmy i osuszmy papierowymi ręczniczkami. 

                             Aby był materiał na kompozycje z zasuszonych kwiatów/kłosów zbóż,czy do 'zachomikowania' ususzonych ziół w szklanych szczelnych pojemnikach/papierowych torebkach, najpierw należy go zebrać w bezdeszczowy dzień w godzinach południowych. Rano i wieczorem zbiera się rosa, a my nie chcemy, aby te części nie były mokre/wilgotne.

Instalacja zdobnicza
Pinterest ( foto )

Cześć z ozdobnych kwiatostanów przeznaczonych do zasuszanie, można ustawić w wazonie i wlać do świeżych tylko co nieco wody. Taka metoda 'na stojąco' sprawdzi się z gipsówką, hortensjami, krwawnikiem pospolitym, mikołajkiem, czy z trawą pampasową.

                            Dość dyskusyjna metoda suszenia roślin ozdobnych i jadalnych, to suszenie ich w piekarniku/w kuchence mikrofalowej. Technika dla niecierpliwych. Nie mam w tym temacie doświadczenia, także z ogólnych informacji co do piekarnika, oczywiście niskie temperatury od 30°C i odpowiedni czas, ale nie taki same wartości dla wszystkich zasuszanych gatunków. Należy doczytać na temat tych różnic odnośnie grup roślin alkaloidowych, kardenolidowych oraz olejkowych.

                             Istnieje również takie urządzenie jak suszarka elektryczna do ziół, która według moich znajomych świetnie sprawdza się również, gdy chcemy ususzyć w niej niektóre z owoców, czy jadalnych grzybów. To urządzenie posiada kilka stopni regulacji temperatury, zabezpieczenie przed przegrzewaniem, a jego sita bezproblemowo można wyjmować i oczyszczać (również w zmywarce). 

Ususzone kwiaty zatopione w żywicy epoksydowej ( foto )

Techniki zasuszania dedykowane niewielkim roślinom, które później wykorzystane w technikach zdobniczym właśnie na mniejszą skalę (przyozdabianie kart, świec, zaproszeń ślubnych, mebli, kwiaty w żywicy epoksydowej), to będzie suszenie ich w kaszy mannie - taki zabieg sprawi, że zachowają swoją formę i koloryt, co 'zatrzyma lato' na wiele wiele lat w pięknych broszach, naszyjnikach, czy w bransoletach. Droższą techniką zasuszania maleństw, będzie użycie pochłaniacza wilgoci silkażelu, ten jest także używany w małych saszetkach w pudełkach z butami. Wtedy wybrane kwiaty/także ledwo co rozkwitnięte pąki róż wykładamy do pudełka z duża ilością saszetek, szczelnie je zamykamy i czekamy około 2/3 tygodni. Najpopularniejsze roślinne maleństwa do zasuszenia: kwiaty bratków ogrodowych, chabru pospolitego, gipsówki, konwalii, niezapominajki.

                                  Rośliny do suszanie, to tematyka z ogromem wiedzy. Jakie się do tego nadają, kiedy i jak je suszyć oraz jak jak wykorzystywać to dobro, aby spełniało wiele przydatnych dla nas funkcji. Warto jedna po tę wiedzę sięgnąć, ponure jesienne i zimowe wieczory nabiorą wówczas kolorytu (naturalnego, bądź pomalowanego specjalnym aerozolem), zostaną rozświetlone pięknymi bibelotami i  bukietami, gdzie suszki 'grają pierwsze skrzypce'. Zaś na talerzu pyszne jedzenie/smaczna herbatka, które doprawiliśmy własnoręcznie zebranymi i ususzonymi ziołami. 

                                   Zdjęcia, to inspiracje jak można wykorzystać tak przygotowane rośliny i część z pokaźnej grupy suszek.

Susz kwiecia i liści na herbatkę
Tilia cordata - Lipa drobnolistna ( foto )

                                   

 

Wianek wykonany z zasuszonych roślin

 

 


Kompozycja z suszonych kwiatów
Pinterest ( foto )

Pudełko ozdobione 'tęczową' gipsówką ( foto )
Stolik kawowy (zasuszone kwiaty i liście zalane żywicą epoksydową) ( foto )
Zapachowe woreczki do szafy, szafek z pościelą ( foto )
Zaproszenia ślubne ozdobione suszonymi kwiatami ( foto )


 


 

Kompozycja z zasuszonych roślin na wystawie sklepowej


 

 


Suszki


 

 

 

Amaranthus (soorten) - Szarłat (gatunki) ( foto )

 


Avena - Owies - Ruige

 

 


Bougainvillea glabra - Bugenwilla gładka - Bougainvillea ( foto )


 

 


Carlina acaulis - Dziewięćsił bezłodygowy - Zilverdistel   ( foto )

 

 


Carthamus tinctorius - Krokosz barwierski - Saffloer ( foto )

 

 


Gypsophila (soorten) - Łyszczec, gipsówka  (gatunki) ( foto )

 

 


Gypsophila (soorten) - Łyszczec, gipsówka  (gatunki) ( foto )

 

 


Helichrysum - Kocanki ( foto )

 

 


Helichrysum - Kocanki ( foto )


 
 

Jacaranda mimosifolia - Jakaranda mimozolistna
Limonium - Zatrwian - Lamsoor ( foto )
Limonium - Zatrwian - Lamsoor ( foto )
Nigella damascena - Czarnuszka damasceńska - Juffertje-in-het-groen ( foto )

Physalis alkekengi - Miechunka rozdęta - Echte lampionplant ( foto )
Rosa (soorten) - Róża (gatunki)  ( foto )
Suszki
Suszki
Suszki
Suszki


 


Przypisy:
https://www.facebook.com/obrazemwslowozywica
https://www.pakamera.pl/slub-zaproszenia-kartki-zaproszenie-slubne-kwiaty-polne-nr1047597.htm
https://artflowers.pl/produkt/kwiatowe-pudelko-z-teczowa-gipsowka/
https://art-madam.pl/stoly/stolik-kawowy-z-prezent,678600,1450
https://pl.pinterest.com
https://ladnydom.pl/zrob-to-sam-zapachowe-woreczki
https://www.vip-colors.com/2017/11/tilia-cordata-lipa-drobnolistna.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz