czwartek, 28 marca 2019

Carthamus tinctorius - Krokosz barwierski - Saffloer

                                   Krokosz barwierski,  energia koloru, surowiec zielarski i kosmetyczny, dekoracyjność w ogrodzie. W tym sezonie, stał się modnym oryginalnym dodatkiem uzupełniającym bukietowe aranżacje. Jeśli przy tym wspomnimy, że jako roślina jednoroczna, nie jest kłopotliwy w uprawie - nie pozostaje nam nic innego, jak tylko w centrum ogrodniczym rozejrzeć się za jego nasionami.
                                                         Safflower.eng
Carthamus tinctorius - Krokosz barwierski - Saffloer

Jako roślina farbierska i oleista, powszechnie był w tych celach używany już w starożytnym Egipcie. Barwnik spożywczy, odzieżowy. Kwiaty stosowano także jako lek pobudzający, przeczyszczający
i wykrztuśny. Owoce pozbawione łupin zawierają nieco ponad 50% oleju kartamusowego, używanego do celów spożywczych oraz do wyrobu szminek, mydeł, pokostu i laku.
                          Wysiew w kwietniu, do rozsadnika, albo bezpośrednio do gruntu. Choć na zewnątrz, ten gatunek krokosza, świetnie poradzi sobie i w temperaturach sięgających 6°C, to biorąc pod uwagę zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, warto zabezpieczyć się i siewki pielęgnować w bezpieczniejszych, domowych warunkach. 
Część podziemna rośliny, jest wrzecionowata. Ponad wyrastają jasne, dość twardawe łodygi, w górnej części rozgałęziające się. Zielone liście, lancetowate, kolczasto ząbkowane. Główne ozdoby - delikatnie słoneczne, mocno żółte, bądź pomarańczowe kwiaty, rozkwitać zaczynają w pierwszej połowie lipca. Proces ten trwa, mniej więcej do połowy sierpnia, a przy bardzo sprzyjających warunkach, nawet do pierwszych dni września (wówczas, oczywiście, mniej obficie). (Kwiaty nadają się do zasuszenia).
Główkowaty kwiatostan zawiera obupłciowe rurkowate kwiatuszki, promieniste, oddzielone od osadnika kwiatostanowego. Każdy kwiat posiada długą, nitkowatą rurkę długości około 1 cm, podzieloną na 5 równych, wąskich, lancetowatych łatek o długości ok. 5 mm. Pylniki w jasnym, bądź w ciemniejszym odcieniu żółci.
                         Na miejsce przekwitających dekoracji, zawiązują się niełupki. Z przekwitających kwiatostanów, pozostawmy dwa, trzy na nasiona. Resztę, regularnie usuwajmy. Gdy nadejdzie czas

Carthamus tinctorius - Krokosz barwierski - Saffloer

zbioru nasionek, zróbmy to w godzinach południowych w słoneczny dzień.  Zebranie materiału, to nagroda na większą krokoszową 'plantację' w następnym sezonie. Zalecana odległość pikowania 'młodziaków', co 25 centymetrów, (czy też, przy bezpośrednim wysiewie do gruntu, przerywanie).
                         Nie sprzyjają uprawie gleby zbite, podmokłe, czy też te, na których czasowo zatrzymuje się woda po opadach. Optymalna ekspozycja, w tak zwanym, 'jasnym cieniu'. Wówczas latem najostrzej operujące promienie słoneczne w godzinach południowych nie będą roślinie 'dawały popalić', a ona i tak będzie z rana, albo po południu miało pod dostatkiem dziennego światła. Ten scenariusz się sprawdzi, gdy wysiejemy nasiona, czy posadzimy zakupione sadzonki w podłożu, które dość szybko się nagrzewa,jest średnio przepuszczalne, a jednocześnie charakteryzuje się stałym średnim stopniem wilgotności.  Latem, w czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowym dostarczaniu wody. Miękka, deszczówka; podlewanie rano, albo pod wieczór (w dzień 'ugotowalibyśmy' i przyczynili do poparzeń i częściowego spalenia liści i kwiatów. Nie lejemy wodą po kwiatach.
                        Przy uboższych glebach, albo po prostu, aby dłużej cieszyć się bardziej obfitym kwitnieniem, od końca maja do pierwszych rozkwitów, dostarczamy krokoszowi barwierskiemu nawóz wieloskładnikowy z przeznaczeniem dla roślin jednorocznych kwitnących (według wskazówek na etykiecie). W zależności od odmiany, krokosz może osiągnąć wysokość od 60, nawet do 120 centymetrów, także można posadzić go w grupie, albo wkomponować w jednoroczną rabatę na średnie, bądź jedno z wyższych pieter.Carthamus tinctorius - Krokosz barwierski - Saffloer
oraz Lilium - Lilie - Leile ( foto )
oraz Eucalyptus gunnii - Eukaliptus górski, e.Gunna - Cidergomboom ( foto )
oraz Helianthus annuus- Słonecznik karłowy ( foto )
oraz Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe) 
 
Carthamus tinctorius - Krokosz barwierski - Saffloer
Rośliny do suszenia. Do czego je użyć? Jakie techniki suszenia? ( foto )

 
 
 
 

Carthamus tinctorius - Krokosz barwierski - SaffloerCarthamus tinctorius - Krokosz barwierski - SaffloerCarthamus tinctorius - Krokosz barwierski - SaffloerCarthamus tinctorius - Krokosz barwierski - SaffloerCarthamus tinctorius - Krokosz barwierski - SaffloerCarthamus tinctorius - Krokosz barwierski - Saffloer
Carthamus tinctorius - Krokosz barwierski - SaffloerCarthamus tinctorius - Krokosz barwierski - Saffloer


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed
https://en.wikipedia.org/wiki/Safflower
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krokosz_barwierski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Saffloer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz