sobota, 5 listopada 2016

Helianthus - Słonecznik

                                  Słoneczniki, dość 'żarłoczne ', ale za to jak słoneczne, rozweselające ogrodową przestrzeń,a  do tego również pożyteczne. Odmiany ozdobne, nie można 'dłubać', ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasadzić miks z odmianami użytecznymi.

                                                           Sunflower.eng
Helianthus  - Słonecznik - Helianthus.nl


Bardzo ładnie wyglądają nasadzenia grupowe. Można stworzyć układ piętrowy, albo na tej samej wysokości. mamy możliwość rozstrzału  0.5 do 3 metrów wysokości. Urocze, czarujące jest to, że zespołowo, pełne słońca kwiaty zwracają się zawsze w tę samą stronę. Niczym kwietna armia, oddaje
honory kierując swego głowy na wschód.
                                   Sztywna wznosząca się łodyga, najczęściej jest pojedyncza, rzadko kiedy można spotkać egzemplarze z rozgałęziającymi się. Zielone liście sercowate, ułożone skrętolegle. Główne ozdoby, kwiatostany typu koszyczek, dojrzałe delikatnie przewieszają swoje główki. Najbardziej widoczne w tym układzie są kwiatuszki brzeżne, to te pełne słonka, które wabią, zaś rurkowate drobne w środku, mają do spełnienia inną rolę (stołówka dla skrzydlatych przyjaciół.
                               Pod względem uprawy, roślina jest dość prosta w prowadzeniu. Oczywiście, będzie tak pod warunkiem, że już od samego początku zapewnimy jej odpowiednie warunki. Czy to w ogrodzie wiejskim, tym, prowadzonym w stylu angielskim, czy też w uniwersalnym, jako jedna z wyższych rabat - wszędzie tam, oczekiwana jest ekspozycja słoneczna, z próchnicznym, najmniej średnio żyznym podłożem, gdzie stały umiarkowany stopień wilgotności tejże gleby.
                                Przy odmianach ozdobnych, do zasilania możemy posiłkować się nawozami wieloskładnikowymi do roślin ogrodowych kwitnących, zaś jeśli chcemy spożytkować jadalne niełupki, wówczas 'dokarmiamy ' nawozami naturalnymi (kompost, humus, nawóz do warzyw).
W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. Podlewamy z rana, albo pod wieczór, nie lejemy wodą po kwiatach.
                                   Niektóre z wysokich odmian, szczególnie te sadzone na otwartej przestrzeni, będą potrzebowały zabezpieczenia przed siłą wiatrów. Doskonale w tym celu sprawdzą się bylinowe podpory, albo podwiązanie szerszym sznurkiem.Heliathus - Helianthus
Heliathus - Helianthus

Heliathus - Helianthus

Helianthus annuus   - Słonecznik karłowy


   
Heliathus - Helianthus

Heliathus - Helianthus

 
 
 
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Helianthus
https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82onecznik
https://nl.wikipedia.org/wiki/Helianthus
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]