środa, 27 marca 2019

Rhipsalis Burchellii - (Patyczak)

                                Rhipsalis Burchellii, należy do rodziny kaktusowatych. Bezkolcowy sukulent łodygowy. który w stanie dzikim jest epifitem, to znaczy, że naturalnie rośnie na innych roślinach lub drzewach (pochodzi z Brazylii). W naszej strefie klimatycznej, 'udomowiony' jako 'doniczkowiec',zdobywa coraz większe rzesze sympatyków. Dzieje się tak zapewne, nie tylko ze względu na oryginalny pokrój, ale też dzięki okrągławym jasnym owocom, które przypominają te, jakie zawiązuje jemioła.
                                                 Mistletoe cactus.eng
Rhipsalis Burchellii - (Patyczak)


Idąc tym tropem, a przy okazji, patrząc na zdjęcia, zupełnie zrozumiała jest powszechna nazwa plantu w krajach anglosaskich - 'kaktus jemioła'.
                             Połączenie, oryginalnego wyglądu z niezbyt wymagającą opieką - to mocne atuty
przemawiające za tym, aby zaprosić ten gatunek rhipsalisa zaprosić do swego otoczenia.  Wnętrza biurowe, domowe, urządzone w stylu tradycyjnym, nowoczesnym, vintage, czy też w stylu industrialnym  - na pewno, dzięki patyczkowatym pędom, wiele zyskają.
                            Główną, całoroczną dekoracją są wydłużające się, wyraźnie obficiej rozgałęziające na końcach walcowate pędy.  Przy silniejszych mechanicznych potarciach, dość łatwo je połamać. W zależności od podgatunku, odmiany, mogą mieć głębszy, bądź jaśniejszy kolor zieleni. Pokrój dość zwarty, ich długość, w uprawie, może mieć do 60 centymetrów, ale gdy konkretny egzemplarz będzie 'łysiejący', niesymetryczny - nie ma przeciwwskazań, aby nieco przystrzyc jego fryzurkę (robiąc to, pamiętajmy, aby jednorazowo nie ciąć zbyt wiele - nie możemy pozwolić, aby zaczęła obumierać bryła korzeniowa, aby wdały się choroby grzybiczne).
Kwitnienie , przy odpowiedniej pielęgnacji, jeśli następuje, to na przełomie zimy i wiosny. Kwiaty rozwijają się na końcach pędów, są drobne jasne,żółtawe.
Na miejsce przekwitających ozdób, zawiązują się malutkie jasne owoce, jak już zostało napisane, swoim wyglądem przypominają te, które wytwarza jemioła .
Nowe egzemplarze, najłatwiej pozyskać z kilkucentymetrowych fragmentów pędów. Nie należy ich od razu ukorzeniać, poczekajmy dwa trzy dni, aż obeschną im końcówki.
                                   Sadzimy w podłożu 'luźnym'. Korzenie 'Patyczaka' nie są zbyt stabilne i potężnie rozrośnięte - pamiętajmy o tym, że w naturze to epifity. Więc także, poza przepuszczalną


Rhipsalis Burchellii - (Patyczak) 
 (III)

ziemią, dostęp do przefiltrowanego dziennego światła oraz niewielkie zasoby wody.
Zadbajmy o właściwe podłoże dostosowane dla kaktusów i sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku z odpływem, to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach
3:3:3.
Po posadzeniu części pędów, bądź sadzonki, ustawiamy donicę w jasnym miejscu (ale bez zagrożenia palącymi promieniami, ponieważ pędy zaczną czerwienieć i możemy zapomnieć o kwitnieniu).  Dorosły egzemplarz, przesadzamy gdy donica będzie naprawdę za ciasna - roślina dość kiepsko znosi radykalne działania w tym kierunku. Jeśli już podejmujemy się zafundować jej nowy domek, postarajmy się zrobić 'przeprowadzkę' bardzo delikatnie.
                                             Rhipsalis Burchellii, lubi ciepło i dzienne przefiltrowane światło. Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną wiotczeć, nastąpi zahamowanie wzrostu.
Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. Trzeba wiedzieć, że roślina ta w chłodniejszych miesiącach 'mieszkająca' w pomieszczeniu, gdzie od 14 do 18°C, to większa gwarancja bogatszego kwitnienia. Oczywiście, latem wyższe temperatury 'doniczkowcowi' nie zaszkodzą (dochodzące nawet do 35°C), ale bez żaru, który zacząłby palić pędy).
                    Delikatna wilgotność podłoża; przetrzyma czasowe przesuszenia, nie poradzi sobie z zalewaniem. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Najkorzystniejsza woda miękka. W chłodniejszym pomieszczeniu, podlewanie mniej obfite. W czasie upałów, bądź, gdy na pełnych obrotach kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), posiłkujmy się zwilżaczami; można także na doniczkę ustawić na kamykach zalanych wodą. 
Nawozimy 'dokarmiaczem' dla kaktusów, według wskazówek na etykiecie.Rhipsalis Burchellii - (Patyczak) 
 (V)Rhipsalis Burchellii - (Patyczak) 
 (V)Rhipsalis Burchellii - (Patyczak) 
 (III)Rhipsalis Burchellii - (Patyczak) 
 (III)Rhipsalis Burchellii - (Patyczak) 
 (V)


 
 
 
Rhipsalis Burchellii - (Patyczak) Rhipsalis baccifera - (Patyczak) - Coral breeze  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rhipsalis
https://nl.wikipedia.org/wiki/Rhipsalis
https://en.wikipedia.org/wiki/Rhipsalis
https://www.vip-colors.com/2019/01/viscum-album-jemioa-pospolita-jbiaa.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz